• Реклама

39. Тема уроку: Борис Грінченко. «Грицько». Дитячі уявлення про навколишній світ, стосунки між людьми. Благородний вчинок Грицька. Уроки української літератури, 6 клас

39. Тема уроку: Борис Грінченко. «Грицько». Дитячі уявлення про навколишній світ, стосунки між людьми. Благородний вчинок Грицька. Уроки української літератури, 6 клас

Мета: познайомити учнів з творчістю Бориса Грінченка, викликати в учнів глибоке співчуття до знедолених дітей, розкрити психологію поведінки героїв; розвивати спостережливість, бажання зрозуміти задум автора, уміння уявляти ситуацію; виховувати почуття добра, милосердя, співпережи вання.

Обладнання: ілюстрації учнів до оповідання, зошити, підручники,

ХІД УРОКУ Борис Грінченко. «Грицько». Дитячі уявлення про навколишній світ, стосунки між людьми. Благородний вчинок Грицька. Уроки української літератури, 6 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання.
1) Прочитати і прокоментувати епізод змагання Марка і Петра.
2) Прочитати виписані діалектизми.

2. Бесіда.
1) Чому твір А. Чайковського належить до історичних творів?
2) Доведіть це, спираючись на текст.
3) Що ви можете сказати про розвиток освіти в Україні того часу?
4) Яка головна думка твору?

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

1. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

2. Вступне слово вчителя.
Епіграфом до нашго знайомства з письменником Борисом Грінченком буде вірш Максима Рильського «Мова».

Як парость виноградної лози.
Плекайте мову. Пильно й ненастанно
Політь бур’ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде. Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям.
Прислухайтесь, як океан співає —
Народ говорить. І любов, і гнів
У тому гомоні морськім. Немає
Мудріших, ніж народ, учителів;
У нього кожне слово — це перлина,
Це праця, це натхнення, це людина.
Не бійтесь заглядати у словник:
Це пишний яр, а не сумне провалля;
Збирайте, як розумний садівник,
Достиглий овоч у Грінченка й Даля,
Не майте гніву до моїх порад
І не лінуйтесь доглядать свій сад.

Так, Борис Грінченко у свій час зробив унікальну роботу: уклав словник української мови, який і до сьогоднішнього дня вважається неперевершеним взірцем наукової думки і творчого потенціалу.

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Пояснення вчителя.
Бориса Дмитровича Грінченка називали народним вчителем. Та воно й справді було так, бо він довгий час працював у сільській школі. Діти дуже любили і поважали свого вчителя, бо він ніколи не кривдив їх, був терплячим і люблячим. Навіть найбільші шибеники в школі шанували його. Адже саме з такими він вів довгі бесіди, розпитував про життя, про ставлення батьків.
Навчатися сільським дітям було важко, бо уроки велися російською мовою, яку діти розуміли погано. Багато слів з підручників Борису Дмитровичу доводилося перекладати. Якби ж то навчання велося рідною мовою, то діти й вчилися б краще. Але царська влада не була зацікавлена, щоб із селюків «виходили люди», вона робили все можливе, щоб Україна була зрусифікована, щоб українці назавжди забули рідну мову, свою історію, свої пісні. І народ терпів, мовчав. Більшість селян свої прізвища позначали хрестиком, бо зовсім не знали грамоти. Були й діти, які не відвідували школу через крайню бідність: немає що взути, немає що вдягнути. До таких дітей Грінченко сам приходив додому.
Борис Дмитрович спостерігав за шкільним життям своїх учнів, у нього накопичилось багато вражень, що дало змогу пізніше втілити свої спостереження в художні твори: «Сестриця Галя», «Ксе-ня», «Украла», «Дзвоник», «Кавуни», «Екзамен», «Грицько» та інші.

2. Знайомство з твором Бориса Грінченка «Грицько» (усний стислий переказ).

3. Бесіда.
1) Які епізоди визначили ваше ставлення до хлопців? Прочитайте їх.
2) Порівняйте своє ставлення зі ставленням інших учнів.
3) Що ви подумали про Семена, коли дізналися, що він рвав вишні в чужому садку?
4) Чим він пояснює свій вчинок?
5) Чи виправдовує це Семена? (Перш ніж зробити висновок, при гадайте, обміркуйте, узагальніть усе, що ви дізналися про Со мена з тексту оповідання).
6) Що змусило Грицька налаштуватися до бою? Чи треба було це робити?
7) Чи правильно зробив Семен, коли сказав матері, що Грицько хотів його побити?
8) Як би ви вчинили в такому випадку?
9) Чому, на ваш погляд, Семен хотів вихопити бублика в Гриць-ка: щоб помститися за те, що Грицько хотів його побити, чи просто, щоб його з’їсти?
10) Як цей випадок характеризує Семена? (Доведіть свою думку, можливо, ще раз звернувшись до тексту.)
11) Чому, незважаючи на те що трапилося між хлопцями, Грицько кинувся з кручі в річку, щоб врятувати Семена?
12) Чи оцінюєте ви цей вчинок як благородний?
13) Як у Грицька змінилося ставлення до Семена та його матері?
14) Чи зародилося в Грицька співчуття до них?
15) Які риси вдачі обох героїв визначають їхні дії та вчинки?
16) Чи змінилося ваше ставлення до Грицька і Семена наприкінці оповідання? Якщо так, то чому?
17) Перечитайте останній абзац оповідання. Які думки у вас виникли?

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО

Бесіда.
1) Дайте коротку характеристику кожному персонажу.
2) Автор пише, що він не знає, чи поділився Грицько з Семеном тим бубликом. А як ви вважаєте?
3) Яким персонажам письменник співчуває, яким — ні? А ви? Чому?
4) Яка головна думка твору?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати переказ близько ю тексту уривка від слів: «І бублик, і бриль з вишнями покотились додолу» до слів: «Що далі було, Грицько не пам’ятав». Самостійно опрацювати статтю «Удосконалення вмінь виразно читати художні твори».
Прочитати самостійно твір Тимофія Бордуляка «Дай, Боже, здоровля корові».

39. Тема уроку: Борис Грінченко. «Грицько». Дитячі уявлення про навколишній світ, стосунки між людьми. Благородний вчинок Грицька. Уроки української літератури, 6 клас

Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі
