Урок № 35. Правопис відмінкових закінчень прикметників. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Урок № 35. Правопис відмінкових закінчень прикметників. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  До іменників пісня, степ, серце, простори дібрати прикметники-означення. Поставивши утворені словосполучення в непрямих вдімінках, увести їх до самостійно складених речень.

  Попереджувальний диктант. Визначити відмінки прикметників, виділити їх відмінкові закінчення. Визначити групу кожного прикметника.

  А соловейко троянді вродливій так любо співав. (Леся Українка.) Гори співають в лазурі ген у морській далині. (А.Малишко.) Синім вершником вечір за вікном проліта. (В.Сосюра.) За блакитним небокраєм громовиця даленіє. (Л.Дмитерко.) В шумі теплих трав, сяйві тихих рік прилетять журавлі на Вкраїну. (В.Сосюра.) Зітхає добролиця річка в берегах. (Є.Гуцало.) В робі робітничій дівчина іде. (В.Сосюра.) І тебе, смагляволицьої, я не можу не любить. (М.Рильський.) Високий прокурорський чин наказав рум’янолицьому прокуророві записати на диктофон свідчення. (Ю.Мушкетик.)

  Провідміняти подані словосполучення (усно).

  Жовтолистий гай. Торішній лист. Жовтолиций юнак.

  Подані описові словосполучення замінити відповідними словосполу ченнями, що включають прикметники. Визначити групу кожного з прикметників. Утворені словосполучення поставити у формі родового відмінка однини.

  Пісня з України; кетяги калини; хвиля Дніпра; слово правди; порада товариша; рішення брата; мати учня; дівчина з русою косою; чоловік з високим чолом.

  Подані словосполучення поставити у форму орудного відмінка однини. Обгрунтувати написання відмінкових закінчень прикметників та іменників. Які з поданих словосполучень є фразеологізмами? Розкрити їх значення.

  Стрімка круча; квітуча груша; солодка вишня; духмяна алича; гаряча вдача; заяча (чорнильна) душа; ведмежа послуга; непроста задача; найсмачніша їжа; найгарячіша каша; найтяжча ноша, найулюбленіша пісня, найвища вежа.

  Переписати, уставляючи на місці крапок пропущені букви.

  На колимськ..м морозі калина зацвітає рудими слізьми. (В.Стус.) В дзвінк..й осінн..й тиші кришталев..й давай удвох постоїм, як дерева. (Є.Гуцало.) Огні засвітились червоно в далек..м небесн..м гаю. (В.Сосюра.) Чисте повітря було напоєне терпк..ю вранішнь..ю свіжістю. (О.Гончар.) Ніч вдалась чорнолиц..ю, ніч удалась чорнобров..ю, і зірки, наче роси, у неї тремтять на бровах. (Є.Гуцало.) В краю далек..м і сувор..м стоїть красунь — кремезн..й дуб. (В.Бичко.)

  Урок № 35. Правопис відмінкових закінчень прикметників. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Повернутись на сторінку Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Комментарии закрыты.