Урок № 33. Частини мови в українській мові. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Урок № 33. Частини мови в українській мові. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Розглянути таблиці. Самостійно дібрати приклади. Яка частина мови не належить ні до самостійних, ні до службових?

  ПОВНОЗНАЧНІ (САМОСТІЙНІ) ЧАСТИНИ МОВИ

  Частина мовиЛексичне значенняПитання Приклади
  ІменникПредметХто? Що?
  ПрикметникОзнака предмета, приналежність певній особіЯкий? Чий?
  ЧислівникКількість предметів або порядок при лічбіСкільки?Котрий?
  ЗайменникВказує на предмет, ознаку, кількість, їх не називаючи
  ДієсловоДія або стан предметаЩо робити? Що зробити?
  ПрислівникОзнака ознаки, дії або обставини діїЯк? Де? Коли? Чому?

  СЛУЖБОВІ ЧАСТИНИ МОВИ

  Частина мовиРоль Приклади
  ПрийменникСлужать для зв’язку іменників (займенників, числівників) з іншими словами у словосполученні і реченні
  СполучникиВиражають смислові зв’язки між членами речення або частинами складного речення
  ЧасткиВиражають відтінки значення слів і речень,служать для творення способів дієслів
  ВигукВиражає почуття, волевиявлення, не називаючи їх

  Прочитати висловлювання, визначити його стиль. Якими частинами мови є виділені слова? На які питання відповідають? Що означають? Яка їх синтаксична роль?

  Мова є засобом спілкування між людьми у різних сферах діяльності. Її призначення як реальної знакової системи, що використовується у певному соціумі (суспільному об’єднанні людей), полягає не тільки у пізнанні навколишньої дійсності, вираженні та повідомленні думок, а й у збереженні та передачі від покоління до покоління національної самосвідомості, традицій культури та історичного досвіду суспільства.
  З довідника.

  Пояснювальний диктант. У кожному з речень назвати всі частини мови.

  Я чужі переступав пороги, але наше пам’ятав усе. (М.Каменюк.) Рідну землю люблю, бо не можу її розлюбити, тож ніколи й мене хай не зможе земля розлюбить. (Є.Гуцало.) Натрудилась душа натщесерце до сьомого поту. (І.Мироненко.)

  Диктант із коментуванням. Вказати самостійні та службові частини мови. Пояснити, у чому полягає різниця між ними. Особливими формами якої частини мови є виділені слова?

  Ладен я вмерти сто разів за правду. (Цюй Юань.) Є сотні мов, а правда лиш одна. (М.Рильський.) Оживає місто стозвуко і відлунює у мені. (П.Федотюк.) О, як заважали крила йому плазувати! (Г.Онкович.) Гасне сонце на горбі. Чаша дня допита. (П.Перебийніс.) Лугова стежина вся оживлена. (А.Малишко.) І по-дитячому земля небесним баранцям радіє, але зростає знов рілля, про весняну згадавши дію. (М.Доленго.) Немає нічого такого, що б не забрав із собою час. Що б то за швець, щоб усім на один копил чоботи шив? (Нар.творч.)

  Прочитати речення. Вказати вигуки. Довести, що вони виконують художню, емоційно-увиразнюючу функцію. Звернути увагу на розділові знаки при вигуках.

  І. Гей, хто нам посміє шляхи замикати? (В.Еллан.) Ех, пожити б хоч раз у житті! (Ю.Базилєв.) Ох, лицарю, не зв’язуйся з отарою — вона тебе затопче в пилюгу! (Л.Костенко.) А мені доля подарувала крила. Ой леле, де ж мені їх тепер подіти! (Н.Пукас.) Е ні, я змалку не з ридальців. (А.Григоренко.) І ніч глуха. І пес надворі виє. І світ кривавий, матінко свята! (Л.Костенко.) Літак припав ло рідного бетону. Зітхнуло серце: “Слава Богу, вдома!” (Б.Олійник.)

  ІІ. Ой сину мій, сину, кохана дитино, прекрасна й багата вся наша Вкраїна. (Н.Пукас.) О, то не журавель промчав, мов плач незрячий, то в голубій землі коріння плаче. (І.Жиленко.) Батько каже: “Нумо, хлопче, погуляймо, як колись”. (Б.Олійник.) Усяк до чого-небудь вдався: той робить те, другий — друге; всяк свого б берега й держався… Еге! (Л.Глібов.) О серце, чого ж бо ти хочеш чи просиш? Ой дівчино-фіалко, ти зоря чи русалка? (Г.Коваль.) Ти зіткана сонцем з добра і любові, о пісне, зажуро моя чорноброва. (Н.Пукас.)

  Пояснювальний диктант. Вказати звуконаслідувальні слова. До яких частин мови вони належать?

  І. О, як топтали банди зловорожі вкраїнське слово чисте, мов алмаз! (Л.Забашта.) Хто ж не спить, ой, хто ж там бродить та шукає чару—тройзілля? (Р.Лубківський.) Десь там далі в житі підпадьомкують перепелиці. Володько довго їх слухає, а після починає і собі їх наслідувати. “Піт-пі-льоп! Піт-пі-льоп!” — підпадьомкає Володько. (У.Самчук.) “Тик-так!..Тик-так!..” — тихо стукає годинник. Смутком сонним, монотонним, мов кивком потустороннім: “Тик-так!..” (Г.Чупринка.)

  ІІ. О, скільки вже надій перегоріло, і лиш душа живить мій розум, тіло. (В.Густі.) Ох і охав цар Горох — тільки “ох” та тільки “ох”! (Є.Гуцало.) Ой, люлі, люлі, синочку, колисала тебе в сповиточку. (Л.Забашта.) “Шах-шах”, — пролетіли качки, торкнулися крилами зірки, і вона, розсипаючись, упала на землю. (М.Стельмах.) Я стою в урочистім мовчанні, а тополі тихо: “Шу-шу-шу”. (Г.Коваль.) Тремтів низинний вогкий холодок, а ручай намагався щось розповісти: “Ш-ш-ш… ль-ль…” (Є.Гуцало.)

  Прочитати речення. Яиким частинами мови є виділені слова?

  А люблю я тільки вільних, тільки вільні мусять жити. (Б.Грінченко.) Ох, не повчайте молодих! Нехай побудуть молодими. (Л.Костенко.) Від спраги на славу у юних зіниці горять. (Б.Олійник.) Дало посіяне жнива. (Олександр Олесь.) О, це осіннє журавлине “кру!” (Б.Олійник.) Тільки неба хмарний темний кужіль чув нудне і коротеньке — плі! (Є.Плужник.)

  Урок № 33. Частини мови в українській мові. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Повернутись на сторінку Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Комментарии закрыты.