• Реклама

УРОК № 33. Тема. Спогади про старожитну Україну, запорізьке козацтво (поезія «До Основ’яненка»), туга за козацькою вольницею (поема «Іван Підкова»). Поема «Гайдамаки». Історична основа твору. Сюжет і композиція. Уроки української літератури, 9 клас

УРОК № 33. Тема. Спогади про старожитну Україну, запорізьке козацтво (поезія «До Основ’яненка»), туга за козацькою вольницею (поема «Іван Підкова»). Поема «Гайдамаки». Історична основа твору. Сюжет і композиція. Уроки української літератури, 9 клас

Мета: спираючись на набуті учнями теоретичні знання, розкрити теми творів; розвивати вміння сприймати літературні твори в історичному контексті; виховувати любов і повагу до історичного минулого України.

Обладнання: портрети ватажків повстання, ілюстрації, підручник, тексти.

ХІД УРОКУ № 33. Тема. Спогади про старожитну Україну, запорізьке козацтво (поезія «До Основ’яненка»), туга за козацькою вольницею (поема «Іван Підкова»). Поема «Гайдамаки». Історична основа твору. Сюжет і композиція. Уроки української літератури, 9 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання.
1) Вибіркове читання творів-роздумів.
2) Перевірка тез до розділу, коментування їх.

2. Бесіда з учнями.
1) Які події в історії нашої країни пов’язані з Коліївщиною?
2) Звідки пішла назва Коліївщина?
3) Яке походження слова «гайдамаки»? (Є версія, що це слово запозичене з французької мови і дослівно означає «розбійник».)

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виразне читання та обговорення поезій «До Основ’яненка», «Іван Підкова».

2. Розповідь учителя про історичну основу поеми «Гайдамаки» за матеріалами підручника.

3. Робота над текстом поеми «Гайдамаки» за планом (простим).

4. Самостійне опрацювання вивченого матеріалу.
Визначити і записати:
жанр, тему, головну думку поеми;
ознаки поєднання в поемі рис романтизму і реалізму.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО УЧНЯМИ МАТЕРІАЛУ

1. Розповісти про історичну тематику у творчості Т. Шевченка.

2. За яких обставин формувалися погляди Шевченка на історію?

3. До яких подій минулого звертається Шевченко у своїй творчості і чому?

4. Визначити тему поеми «Гайдамаки».

Зразок плану

Розділ поеми План
Присвята1. Роздуми автора про вічність життя
2. Звернення до гайдамаків
3. Засудження вірнопідданської критики
4. Відчуття зв’язку поета з народом, його поетичний словом
ІнтродукціяРозповідь про конфедератів
ГалайдаГірке життя сироти Яреми в наймах
КонфедератиЗнущання конфедератів над шинкарем
Титар1. Побачення Яреми з Оксаною
2. Конфедерати замордовують титаря
Свято в Чигирині1. Повстанці готуються до виступу проти шляхти
2. Кобзар співає гайдамакам
3. Освячення ножів
Треті півніЯрема йде до гайдамаків у Черкаси
Червоний бенкет1. Виступ гайдамаків
2. Ярема дізнається про загибель титаря і зникнення Оксани
ГупалівшинаЯрема шукає Оксану
Бенкет у Лисянці1. Гайдамаки продовжують розправу з ворогом
2. Ярема визволяє Оксану
ЛебединОдруження Яреми і повернення його до повстанців
Гонта в Умані1. Гнів Яреми-месника
2. Взяття Умані гайдамаками
3. Гонта вбиває своїх дітей
4. Розправа з уманською шляхтою 5. Гонта ховає синів
Епілог1. Подяка дідові за спогади
2. Кінець гайдамаччини
3. В народі живе пам’ять про гайдамаків

 

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виписати цитати до образів Яреми, Ґонти, Залізняка.

УРОК № 33. Тема. Спогади про старожитну Україну, запорізьке козацтво (поезія «До Основ’яненка»), туга за козацькою вольницею (поема «Іван Підкова»). Поема «Гайдамаки». Історична основа твору. Сюжет і композиція. Уроки української літератури, 9 клас

Повернутися на сторінку Уроки української літератури, 9 клас
