УРОК № 32. Тема. Літературно-критичні твори письменника. Світове значення спадщини І. Франка. Уроки української літератури, 10 клас

    УРОК № 32. Тема. Літературно-критичні твори письменника. Світове значення спадщини І. Франка. Уроки української літератури, 10 клас

    Мета: зробити огляд літературно-критичної та публіцистичної літератури, розкрити світове значення спадщини письменника; розвивати вміння узагальнювати і систематизовувати свої знання; виховувати в учнів патріотичні почуття, пошану до національної культури

    Обладнання: твори письменника, твори про І. Франка.

    ХІД УРОКУ № 32. Тема. Літературно-критичні твори письменника. Світове значення спадщини І. Франка. Уроки української літератури, 10 клас

    I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ

    II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

    1. Вступне слово вчителя.

    2. Написати план-конспект відповіді на тему «Особливості поетичного стилю І. Франка. Багатство форм і прийомів у його ліриці».

    Зразок
    1) Лірика І. Франка вражає багатогранністю тематики, проблем, образів, жанрів, віршових розмірів і тропів.
    2) Основними у Франковій ліриці є мотиви революційної боротьби, нестерпного життя народу, його еміграції на чужину, викриття експлуататорського ладу, зображення природи, оспівування кохання.
    3) Геніальними творіннями поета є образи Вічного революціонера, Каменяра, народу.
    4) Природа у Франковій поезії завжди конкретна — земна, змальована з натури.
    5) Жанри лірики: гімни, веснянки, сонети, легенди, елегії, скорбні пісні, притчі, пародії, станси, вірші-листи.
    6) Поетика — багата й різноманітна (терцини, катрени, октави, сонети, стилізація в дусі народної пісні).
    7) Поетика Франка — це справжня художня майстерня, вхід до якої нікому не заборонений.
    8) І. Франко підніс українську поезію на нові вершини, розширив її тематику, проблеми; ідейний зміст.

    III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    Пояснення вчителя за планом.

    1. Літературно-критичні та публіцистичні твори письменника.

    Стаття «Література, її завдання і найважливіші віхи».
    Стаття є маніфестом народно-демократичної естетики в Україні. Франко роздумує над призначенням літератури, вимагає художнього аналізу фактів, переконливо доводить, що література повинна жити життям мільйонів і служити їм, бути «докладним життєвим відбитком сучасного життя народного».

    Статті «Темне царство», «Тарас Шевченко».
    І. Франко визнавав велику роль Т. Шевченка як основоположника методу критичного реалізму в українській літературі. В статті «Тарас Шевченко» з допомогою небагатьох глибоких і змістовних фраз змальовано образ справжнього сина України — велетня духу, генія, що всією творчістю і життям довів свій кровний зв’язок з народом.

    Стаття «Леся Українка».
    Оцінка літературного доробку Лесі Українки, рішуча відповідь реакційним критикам. Творчість поетеси розглядається з високим естетичним чуттям і художнім смаком. Про надзвичайно високу оцінку її творчості свідчать Франкові слова: «Ся хвора, слабосильна дівчина — трохи чи не єдиний мужчина на всю новочасну соборну Україну».

    2. Світове значення спадщини І. Франка. Вшанування пам’яті письменника в Україні та за рубежем.
    Чим заслужив Франко світову славу?
    1) Франко відомий багатьом народам не тільки як великий художник слова, а й як вчений — літературознавець, фольклорист, історик.
    2) Своїми перекладами він знайомив співвітчизників з найціннішими надбаннями світової культури.
    3) Повісті «Захар Беркут», «Борислав сміється», поему «Мойсей», «Каменярі» перекладено німецькою, польською, болгарською, чеською мовами.
    4) Письменник-патріот постійно дбав про єдину українську літературну мову.
    5) В Україні народилася і розквітла літературознавча наука, ім’я якій — франкознавство.
    6) Із щедрої Франкової криниці черпають творчу наснагу нові покоління письменників, живописців, композиторів, діячів кіно.
    7) «Які прекрасні сходи дає в наші дні те насіння, що його разом з іншими сіяв і наш Франко». (О. Гончар)

    IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

    Дати письмову відповідь на запитання.
    1. Який твір І. Франка нами було вивчено найкраще?
    2. В чому нев’януча актуальність творів І. Франка?

    V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
    Підготуватися до контрольної роботи за творчістю І. Франка.

    УРОК № 32. Тема. Літературно-критичні твори письменника. Світове значення спадщини І. Франка. Уроки української літератури, 10 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 10 клас
