34. Тема уроку: Панас Мирний. «Морозенко». Гуманістичний зміст, народні звичаї і традиції в оповіданні. Уроки української літератури, 6 клас

  34. Тема уроку: Панас Мирний. «Морозенко». Гуманістичний зміст, народні звичаї і традиції в оповіданні. Уроки української літератури, 6 клас

  Мета: через художній текст познайомити дітей з реальною дійсністю того часу, розглянути образи твору, звернути увагу на народні звичаї, традиції; розвивати спостережливість, уміння формулювати та аргументувати власну думку; формувати художнім словом у дітей щирість, співчутливе ставлення до знедолених людей, любов і повагу до матері, сміливість, доброту, милосердя.

  Обладнання: портрет Панаса Мирного, виставка творів письменника, виданих для дітей, зошити, підручники.

  ХІД УРОКУ Панас Мирний. «Морозенко». Гуманістичний зміст, народні звичаї і традиції в оповіданні. Уроки української літератури, 6 клас

  I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

  Перевірка домашнього завдання.
  1) Розгляд малюнків-ілюстрацій.
  2) Виразне читання власних байок (пропозиція учням: додатково виготовити стіннівку і помістити в ній найдотепніші байки, що присвячені шкільним подіям).

  II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

  1. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

  2. Вступне слово вчителя.
  Наша подорож по сторінках літературної історії триває. Пригадаймо історичні події XIX століття: кріпацтво було скасоване в лютому 1861 року під тиском антикріпосницького руху, що з кожним роком посилювався, загрожуючи самому існуванню самодержавства. Проведена царським урядом реформа не принесла полегшення народу: звільнивши селян від особистої залежності від поміщика, уряд відібрав у хліборобів землю. Влада та багатство залишилися в руках панівної верхівки, а селяни, як і раніше, безправними. З року в рік збільшувалась кількість безземельних селян, зростали злидні.
  Письменники-прислужники славили царя, а демократичні письменники, правдиво зображуючи тогочасну дійсність, переконливо доводили, що реформа замість одного лиха принесла друге — безземелля, а з ним ще страшніші злидні.

  III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Пояснення вчителя.
  Одним з найвидатніших українських демократичних письменників був Панас Мирний (Панас Якович Рудченко). Він добре знав життя трудящих царської Росії. І хоча на той час кріпацтво було скасоване, звичайні люди продовжували бідувати, а багатії, як і раніше, визискували нещасних людей. Ось про таке тяжке горе й писав Панас Мирний у своїх творах. Своє завдання письменник бачив у служінні рідному народові. Царська влада переслідувала його, але довгий час ніяк не могла відшукати, бо навіть не здогадувалася, що такий тихий і поважний чоловік, що служив чиновником у Полтаві,— це і є той бунтівливий Мирний, який підбурює в своїх творах до непокори, до протесту проти тогочасної несправедливості.

  2. Читання про себе статті «Співець горя народного».

  3. Бесіда.
  1) Чим творчість Панаса Мирного була страшною для самодержавства?
  2) У чому вбачав письменник свій обов’язок перед народом?
  3) Яким ви уявляєте Панаса Мирного?

  4. Переказ змісту оповідання «Морозенко».

  5. Вступне слово вчителя.
  Традиційні народні свята, пов’язані з носінням вечері напередодні Різдва чи посипання на Новий рік, здавна були найбільшою радістю для дітей. У літературі того часу навіть були художні твори різдвяної тематики: це були здебільшого казкові твори про те, що в Новорічну ніч всі мрії здійснюються, що бідний раптом стане багатим,— своєрідні «казочки для багатих». Саме на противагу таким «казочкам для багатих» і написав своє оповідання Панас Якович, щоб показати, наскільки був знедолений народ в умовах царської Росії. В оповіданні немає авторської характеристики персонажів. Тут частково розповідає про Пилипка мати. Риси характеру розкриваються у вчинках. Тож це і буде предметом нашої розмови на уроці.

  6. Робота над текстом твору.
  1) Як жилося Катрі з Пилипком?
  2) Про що вона думала вночі під Новий рік?
  3) В уривку від слів: «Поки серед череню лежало трухле полінце…» виділіть слова та вислови, за допомогою яких автор відтворює почуття й настрій Катрі.
  4) Чому Пилипко, незважаючи на холодну зимову ніч, вирішив піти посипати?
  5) Які риси його характеру виявилися при цьому? (Посилаючись на текст твору, учні розповідають про страшну бідність Катрі, щиру любов Пилипка до матері, палке бажання допомогти їй, рішучість і наполегливість у досягненні своєї мети.)
  6) Як ставився Пилипко до переживань матері?
  7) Як ви вважаєте, чого не врахував Пилипко, збираючись до хрещеного батька?
  8) Яким ввижався Пилипкові зимовий ліс?
  9) Що тут фантастичне, а що — реальне? Доведіть свою думку, посилаючись на текст.
  10) Прочитайте уривок від слів: «Так цвірчить і стриба горобець…» Які почуття пережив хлопчик?
  11) Яким уявлявся Морозенко Пилипкові?
  12) Чим Морозенко подібний до людей, а чим відрізнявся від них?
  13) Відшукайте в тексті портрет Пилипка. Знайдіть у цьому опису порівняння, епітети, пестливі слова, синоніми.
  14) Як у цьому виявилося ставлення письменника до свого маленького героя?
  15) Які ще художні засоби ви використали б для опису Пилипка?
  16) Чи все вам подобається у вчинках Пилипка? Чи ви його засуджуєте?
  17) Яка головна думка твору?

  IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО

  1. Усний переказ оповідання за планом:
  1. Убога сім’я.
  2. Задум Пилипка.
  3. Розповідь Катрі про Морозенка.
  4. Необачний вчинок хлопчика.
  5. Загибель сина й матері.
  6. Моє ставлення до героїв твору.
  Переписування плану в зошит (для виконання домашнього завдання).

  V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
  За планом написати стислий переказ оповідання Панаса Мирного.

  34. Тема уроку: Панас Мирний. «Морозенко». Гуманістичний зміст, народні звичаї і традиції в оповіданні. Уроки української літератури, 6 клас

  Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі

  Комментарии закрыты.