УРОК № 30. Тема. Борис Грінченко. Розповідь про письменника. «Доки?» Пройнятість вірша глибоким смутком, викли каним трагічним становищем українського народу. «До праці». Трактування праці як найважливішого чинника національного відродження. «Під верба ми». Поетичний опис річки й дерев. Уроки української літератури, 8 клас

    УРОК № 30. Тема. Борис Грінченко. Розповідь про письменника. «Доки?» Пройнятість вірша глибоким смутком, викли каним трагічним становищем українського народу. «До праці». Трактування праці як найважливішого чинника національного відродження. «Під верба ми». Поетичний опис річки й дерев. Уроки української літератури, 8 клас

    Мета: ознайомити учнів з життєвим та творчим шляхом Бориса Грінченка; розвивати вдумливе ставлення до навчального матеріалу, сприяти зацікавленню учнів матеріалом уроку; виховувати в школярів благородні людські почуття

    Обладнання: портрет Бориса Грінченка, збірки поезій поета, підручник, тестові завдання, кросворд.

    ХІД УРОКУ № 30. Тема. Борис Грінченко. Розповідь про письменника. «Доки?» Пройнятість вірша глибоким смутком, викли каним трагічним становищем українського народу. «До праці». Трактування праці як найважливішого чинника національного відродження. «Під верба ми». Поетичний опис річки й дерев. Уроки української літератури, 8 клас

    I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

    II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

    1. Тестові завдання.

    1) У якій поезії І. Франко використовує сон як художній прийом?
    а) «Чого являєшся мені у сні?»;
    б) «Товаришам із тюрми»;
    в) «Каменярі».

    2) З якої поезії ці рядки?

    І всі ми вірили, що своїми руками
    Розіб’ємо скалу, роздробимо граніт;
    Що кров’ю власною і власними кістками
    Твердий змуруємо гостинець і за нами
    Прийде нове життя, добро нове у світ.

    а) «Каменярі»;
    б) «Товаришам із тюрми»;
    в) «Моя любов».

    3) Симфонічну поему «Каменярі» на слова І. Франка створив:
    а) К. Стеценко;
    б) М. Лисенко;
    в) С. Людкевич.

    4) Бронзову фігуру каменяра, що розбиває скелю, встановлено:
    а) навпроти Львівського університету;
    б) на могилі І. Франка у Львові на Личаківському цвинтарі;
    в) у Києві біля театру, що носить ім’я Івана Франка.

    5) Як називають Франка, возвеличуючи його творчий і громадянський подвиг?
    а) Сонцепоклонник;
    б) Кобзар;
    в) великий Каменяр.

    2. Виразне читання напам’ять поезії «Каменярі» (3—4 учні)

    3. Запитання.
    Чому заключні рядки «Каменярів» М. Рильський назвав «високим акордом»?

    III. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Робота з підручником.
    Самостійно опрацювати уривок із статті А. Погрібного «Борис Грінченко. Нарис життя й творчості»). Скласти хронологічну таблицю життєвого та творчого шляху Бориса Грінченка.

    2. Бесіда.
    1) Де пройшли дитячі роки Б. Грінченка?
    2) Яким було сімейне виховання?
    3) Коли у Б. Грінченка виявився мистецький талант?
    4) Що сприяло усвідомленню юнаком своєї національної приналежності?
    5) Під впливом яких обставин прокинулась у Грінченка любов до рідного слова?
    6) Які твори Б. Грінченка знаєте?

    3. Робота над текстом поезії «Доки?»
    1) Виразно прочитати поезію.
    2) Запитання і завдання.
    а) Знайти рядки, у яких говориться, що народ був уже неспроможний навіть плакати.
    б) Виділити в поезії повтори й пояснити, яку думку вони допомагають виразити з особливою силою.
    в) Яким? настроєм пройнята ця поезія?

    4. Слово вчителя.
    Вірш пройнятий глибоким смутком, викликаним трагічним становищем українського народу, марною надією на скоре визволення. У листах письменника до Христі Алчевської чується крик душі, він пише про беззаконня й свавілля, знущання над селянами, які змушені працювати по 15—16 годин. Так, 1 листопада 1892 року Борис Грінченко писав:
    «Крепостное право отменено, но не отменена зкономическая зависимость бедного от богатого — и она дает возможность одному человеку обращаться с другим как с крепостным, как с рабом.
    Вы, гуманные и хорошие люди, Вы хотите народу просвещения. Но как же зтот народ будет просвещаться, работая в день 15—16 часов?
    Вы хотите просвещения народа. Но ведь просвещение связано с самоуважением! Ведь где нет самоуважения, там не может быть просвещения.
    Спрашивайте о том, что читать народу, но еще более спрашивайте, что ему есть, во что одеться и обуться, потому что правду говорю Вам: не может человек с неудовлетворенными физическими потребностями развивать потребности духовные, и потому заботиться о народном просвещении без заботы о народном благосостоянии — зто значит строить здание на песке. Мои слова — крик боли, вырывающийся почти непроизвольно» (Відділ рукописів. Т. 40613 ЦНБ АН УРСР).
    Цей лист і є основною характеристикою суспільних поглядів, яких дотримувався Б. Грінченко. Один з його учнів Петро Коновалов потім писав: «Навчав нас Борис Грінченко, як треба любити людей і свою країну, котрої ми не знали. Навчав не лізти в пани…». Слова «не лізти в пани» мають глибокий зміст і стосуються не стільки суспільного стану, як морального ідеалу.

    5. Робота над текстом поезії «До праці».
    1) Виразно прочитати поезію.
    2) Проаналізувати поезію за питаннями, поданими у підручнику.

    6. Робота над текстом поезії «Під вербами».
    1) Самостійно прочитати поезію.
    2) Заповнити кросворд пропущеними словами в цитатах з поезії «Під вербами».

    9

    1. «В хвилях … вона полотно».
    2. «Верби старі похилялися там,
    В хвилях купаються …».
    3. «Бризками … збиває».
    4. «Хвилі … спадають униз».
    5, 6. «Сонячним пишним промінням з небес … й … облиті».
    7. «В хвилях полоще вона полотно, Бризками воду …»
    8. «Верби … похилилися там,
    В хвилях купаються віти».
    9. «Сонячним пишним … з небес
    Річка й дерева облиті».
    10. «Кладка під вербами; бачу на ній .
    .. там молодая».

    IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
    Бесіда.
    1)Які сподівання та надії виразив автор у поезії «Доки?»
    2) До кого звертається поет у вірші «До праці»?
    3) До якого жанру лірики відносяться поезії «До праці» та «Під вербами»?
    4) Що таке композиція? Дослідити композицію однієї з поезій І. Франка.

    V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

    УРОК № 30. Тема. Борис Грінченко. Розповідь про письменника. «Доки?» Пройнятість вірша глибоким смутком, викли каним трагічним становищем українського народу. «До праці». Трактування праці як найважливішого чинника національного відродження. «Під верба ми». Поетичний опис річки й дерев. Уроки української літератури, 8 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 8 клас
