• Реклама

УРОК № 29. Тема. Іван Франко. «Гріє сонечко». Паралельне зображення весняного пробудження природи й революційної ситуації в суспільстві. «Моя любов». Глибока любов поета до рідної землі. Композиція художнього твору. Художня правда, художній вимисел у творі. Уроки української літератури, 8 клас

УРОК № 29. Тема. Іван Франко. «Гріє сонечко». Паралельне зображення весняного пробудження природи й революційної ситуації в суспільстві. «Моя любов». Глибока любов поета до рідної землі. Композиція художнього твору. Художня правда, художній вимисел у творі. Уроки української літератури, 8 клас

Мета: дати учням уявлення про ідейно-тематичне багатство поезії І. Франка; розвивати навики виразного читання та ідейно-художнього аналізу ліричних творів; виховувати в учнів пізнавальний інтерес до творчості Івана Франка.

Обладнання: підручник.

ХІД УРОКУ № 29. Тема. Іван Франко. «Гріє сонечко». Паралельне зображення весняного пробудження природи й революційної ситуації в суспільстві. «Моя любов». Глибока любов поета до рідної землі. Композиція художнього твору. Художня правда, художній вимисел у творі. Уроки української літератури, 8 клас

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Бесіда.
1) Що за «дивний сон» бачить герой поезії «Каменярі»?
2) Якою ви уявляєте місцевість, де відбувається дія?
3) Якими малює автор каменярів?
4) Описати їхню працю.
5) Що примушує їх так тяжко працювати?

2. Повторення відомостей про алегорію.
Розкрити алегоричний зміст образів поезії (каменярів та їхньої праці, скелі, дороги).

3. Прочитайте уривок статті М. Рильського «І. Франко — майстер художнього слова».
Як М. Рильський тлумачить алегоричний образ каменярів?

4. Знайти в поезії «Каменярі» рядки:
1) які відтворюють зовнішній вигляд каменярів;
2) описують працю каменярів;
3) пояснюють, що єднає робітників;
4) показують їхню віру в перемогу.

5. Виразне читання уривка з поезії «Каменярі» напам’ять (4—5 учнів)

III. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Читання поезії «Гріє сонечко».

2. Словникова робота.
Записати на дошці і в зошиті діалектні слова, пояснити їх значення: б’єсь — вирує; двигаєсь — рухається; легіт — легкий, весняний вітерець; силов — силою; сімена — зерна.

3. Ідейно-естетичні основи поезії «Гріє сонечко».

Слово вчителя.
Починається поезія описом світлої весняної природи. Сміється небо, заливається піснею жайворонок, парує весняна земля, якою милуються хлібороби. Орач — символічний образ народу-трудівника Поет закликає його сіяти золоті зерна правди та волі:

Встань, орачу, встань!
Сій в щасливий час золоте зерно!
А матінка-земля нагодує його, збереже, виростить. Остання строфа поезії — заклик до бою за волю і щастя:

Гей, брати! В кого серце чистеє.
Руки сильнії, думка чесная,—
Прокидайтеся!

У поезії розгорнуто цілу низку алегоричних картин пов’язаних не лише з передчуттям майбутніх змін, а й із закликом до того, щоб своєю активною діяльністю всіляко пришвидшувати їх прихід:

Сійте в головах думи вольнії,
В серцях жадобу братолюбія,
В грудях сміливість…

4. Ідейно-художній аналіз поезії «Моя любов».
1) Слово вчителя.
Іван Франко писав: «Хто твердить: люблю свій народ, а не сповняє своїх обов’язків зглядом того народу,— брехню твердить». Поезія «Моя любов» вчить дійового, патріотичного, що починається з любові до місця народження, своєї мови і культури й не суперечить

Тій другій і святій любови
До всіх, що ллють свій піт і кров.
До всіх, котрих гнетуть окови?!

2) Виразне читання поезії «Моя любов».
3) Знайти рядки, у яких сказано про долю України, де автор висловлює синівську любов до своєї Вітчизни.

5. Відомості з теорії літератури.
Композиція художнього твору.

6. Самостійна робота з додатковою літературою.
З посібника Телехової О. П. «Вивчення теорії літератури в школі» виписати значення понять життєва правда та художній вимисел.

7. Роль художнього вимислу у творах І. Франка.
1) Що взято з реального життя?
2) У чому відчувається вимисел автора?
3) Чим забезпечена правдивість зображеного?

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Запитання.
1) До кого звертається поет у вірші «Гріє сонечко» і з яким закликом?
2) За допомогою яких образотворчих засобів відображає поет красу рідного краю у вірші «Моя любов»?
3) Назвіть види ритмічних пауз.
4) Що таке композиція художнього твору?

УРОК № 29. Тема. Іван Франко. «Гріє сонечко». Паралельне зображення весняного пробудження природи й революційної ситуації в суспільстві. «Моя любов». Глибока любов поета до рідної землі. Композиція художнього твору. Художня правда, художній вимисел у творі. Уроки української літератури, 8 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 8 клас
