УРОК № 28. Тема. Іван Франко. Розповідь про письменника. «Каменярі». Алегоричність змісту й образів-персонажів. Вияв мужності й стійкості борців за визволення трудового народу з-під гніту, послідовність їхніх дій. Пауза як елемент вірша. Поглиблення поняття про строфу. Іронія. Уроки української літератури, 8 клас

    УРОК № 28. Тема. Іван Франко. Розповідь про письменника. «Каменярі». Алегоричність змісту й образів-персонажів. Вияв мужності й стійкості борців за визволення трудового народу з-під гніту, послідовність їхніх дій. Пауза як елемент вірша. Поглиблення поняття про строфу. Іронія. Уроки української літератури, 8 клас

    Мета: поглибити знання учнів про життя та творчість Івана Франка, розкрити алегоричність змісту й образів-персонажів поезії «Каменярі»; розвивати в учнів навики ідейно-художнього аналізу поетичних творів; виховувати в учнів почуття ненависті до будь-якої експлуатації людини людиною

    Обладнання: портрет Івана Франка, збірки його поезій, підручник, фото пам’ятника на могилі І. Франка, тестові завдання.

    ХІД УРОКУ № 28. Тема. Іван Франко. Розповідь про письменника. «Каменярі». Алегоричність змісту й образів-персонажів. Вияв мужності й стійкості борців за визволення трудового народу з-під гніту, послідовність їхніх дій. Пауза як елемент вірша. Поглиблення поняття про строфу. Іронія. Уроки української літератури, 8 клас

    І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

    II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

    1. Пригадати вивчене про творчість Івана Франка в попередніх класах.

    2. Тестові завдання.

    Дати правильну відповідь.

    1) Франко народився:
    а) у Станіславі;
    б) Нагуєвичах;
    в) Бориславі;
    г) Дрогобичі.

    2) Батько Франка був:
    а) священиком;
    б) учителем;
    в) ковалем.

    3) Франко здобував освіту:
    а) вдома;
    б) у сільській початковій школі;
    в) у Дрогобицькій гімназії;
    г) у Київському університеті;
    ґ) у Львівському університеті.

    4) Хто виховував Франка, допомагав здобувати освіту після смерті батька?
    а) Бабуся;
    б) вітчим;
    в) сусіди.

    5) У яких оповіданнях Франка осуджується система тогочасної освіти?
    а) «Олівець»;
    б) «Малий Мирон»;
    в) «Грицева шкільна наука»;
    г) «Два приятелі».

    6) Хто порадив тухольській громаді «не спиняти монголів перед тісниною, але впустити іх у кітловину»?
    а) Мирослава;
    б) Максим;
    в) Захар Беркут.

    7) Про кого йдеться: «У голові його було пусто, думки не клеїли ся докупи… Він одно тільки чув виразно, що ланцюги тиснуть його, мов залізні, холодні гадюки, і що вони висисають усю силу з його тіла, всі думки з його мізку»?
    а) Про Максима;
    б) Тугара Вовка;
    в) Бурунду.

    8) Кому належать слова: «Життя в неволі нічого не варте, кра ще смерть!»?
    а) Захарові Беркуту;
    б) Тугарові Вовку;
    в) Максиму.

    9) Чиї це слова: «Міняти одного хлопця на руїну наших сусідів, се була б ганьба, була б зрада» ?
    а) Захара Беркута;
    б) Мирослави;
    в) тухольської громади.

    10) 3 якого твору слова: «Щаслив, кому судилося жити в ті днії Се будуть дні, весняні, дні відродження нашого!»?
    а) «У кузні»;
    б) «Добрий заробок»;
    в) «Захар Беркут».

    III. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Розповідь учителя про життєвий та творчий шлях Івана Франка.
    Іван Франко народився 27 серпня 1856 року в селі Нагуєвичі на Дрогобиччині в заможній сім’ї коваля. Батько мав велику кузню, був людиною неабиякого розуму й непересічного таланту. Мати Франка мала гарний голос і знала безліч казок та легенд.
    Оскільки школа в Нагуєвичах знаходилася досить далеко від домівки Франка й вчитель у ній не відзначався освіченістю та авторитетом, батько віддав Івана до школи в Ясеницю-Сільну. Там хлопчик жив у дядька по матері, який навчив його читати й писати. Сім’я Кульчицьких була польського походження, тому тут часто велися розмови про визвольне польське повстання 1863 року. Малий Франко дуже любив книжки й вже в такому юному віці мав доступ до величезної бібліотеки місцевого священика Йосипа Левицького, талановитого перекладача творів Гете й Шиллера. Після смерті панотця всі книжки перейшли в Івасеву власність. За два роки навчання в початковій школі Франко навчився читати й писати по-українськи, по-польськи, по-німецьки. І в той же час не мав сумирного характеру, а був добрячим шибеником, верховодив ватагою значно старших і фізично сильніших хлопців.
    У 1864 році батьки віддали Івана до Головної міської школи Дрогобича. Спочатку до селянського сина учні й учителі ставилися з погордою, але згодом мусили визнати його найкращим учнем. З «ослячої» задньої парти Франко пересів на першу. Уже тоді в хлопчика ииявився літературний хист: творчі роботи приносили йому задоволення й часто Іван писав твори мало не для всіх своїх однокласників. На екзамені за перший рік навчання був присутній і батько. Старенький чоловік дуже переживав за свого первістка й надзвичайно втішився, коли синові знання оцінили найвище. А через два місяці батька не стало. Господарство почало занепадати. Мати не могла справитися з усією роботою, тому вийшла заміж удруге за бідного, але порядного парубка, який став сиротам другим батьком. У 1867 році Іван поступив у гімназію. Учився охоче, мав найкращі оцінки. Та 1 червня №72 року померла мати. Пізніше І. Франко згадував, що інтуїтивно передчуваючи нещастя, він під проливним дощем прибіг з Дрогобича додому й застав матір уже ледь живою. Вітчим піклувався про пасинків і пасербицю, як про рідних.
    Першим віршем Івана був «Великдень», який, на жаль, не зберігся. Після сьомого класу гімназії Франко задумав подорожувати рідним краєм. Очевидно, він шукав матеріалів для майбутніх літературних творів. Цього ж самого літа, будучи репетитором Ярослава Рошкевича, Франко закохався в його сестру Ольгу. Кохання було великим, взаємним, чистим. Коли Франко за соціалістичні переконання потрапив у в’язницю, батько Ольги поставив ультиматум: або Ольга, або соціалізм. Франко вибрав друге, хоч не збирався кидати Ольгу. Але таємне листування, поговір, скандали в сім’ї священика не були найкращим виходом із становища. Ольга вирішує вийти заміж за іншого, але любов до Франка залишилася на все життя.
    Ув’язнення, обшуки тільки загартовували Франка. Під псевдонімом Дженджелик він друкує перші свої твори, а поступивши на філософський факультет Львівського університету, стає кращим студентом і перспективним літератором. У 1876 році виходить перша Франкова збірка «Баляди і розкази». Сюжетів для творів в Івана було багато. Він збирає цікавий матеріал у розмовах з випадковими людьми, з друзями, з в’язнями в тюрмі. 1881—1884 роки були особливо тяжкими для Франка. Через матеріальні нестатки довелося повернутися в Нагуєвичі, зайнятися хліборобською працею, продовжуючи писати. У 1887 році вийшла збірка поезій «З вершин і низино, яка принесла авторові велику славу. Під час зимового семестру 1890— 1891 року Франко складає останні екзамени й одержує допуск до докторського іспиту. Як для науковця, ще зовсім молодий Франко стає найпомітнішим ученим у Галичині. Він публікує численні праці з історії української літератури, пише розвідки про творчість Шевченка, Федьковича, Руданського. У 1908 році Франко тяжко захворів, почався параліч рук.
    9 березня 1916 року Франко підписав заповіт. Рукописи й бібліотеку заповів народові, будинок — дітям. 28 травня 1916 року о 16-й годині Франка не стало.

    Народна шана — не вельможна милість:
    Життя стає до вічності містком.
    Поете, спіть.
    Ви дуже натомились.
    Це так непросто —
    Ви ж були Франком!

    2. Виразне читання поезії «Каменярі».

    3. Бесіда з учнями за питаннями підручника.

    4. Розглянути фото пам’ятника на могилі І. Франка.
    Чому саме такий пам’ятник побудовано на могилі великого письменника?

    5. Поняття про паузу як елемент вірша. Поглиблення поняття про строфу.

    IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
    Визначити види пауз в уривку.

    Я бачив дивний сон. Немов передо мною
    Безмірна, та пуста, і дика площина,
    І я, прикований ланцем залізним, стою.
    Під височенною гранітною скалою,
    А далі тисячі таких самих, як я.

    V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
    Поезію «Каменярі» вивчити напам’ять від початку до слів «…прийде нове життя, добро нове у світ».

    УРОК № 28. Тема. Іван Франко. Розповідь про письменника. «Каменярі». Алегоричність змісту й образів-персонажів. Вияв мужності й стійкості борців за визволення трудового народу з-під гніту, послідовність їхніх дій. Пауза як елемент вірша. Поглиблення поняття про строфу. Іронія. Уроки української літератури, 8 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 8 клас
