• Реклама

31. Тема уроку: Урок позакласного читання за творами Павла Глазового. Уроки української літератури, 6 клас

31. Тема уроку: Урок позакласного читання за творами Павла Глазового. Уроки української літератури, 6 клас

Мета: познайомити учнів з творчістю відомого гумориста, навчити виразно читати гуморески, уміти визначати головну думку; розвивати почуття гумору, оптимістичного ставлення до навколишнього світу; виховувати та формувати естетичні смаки.

Обладнання: збірки творів Павла Глазового, його портрет, плакат з висловом гумориста:

Від малого до старого —
Всі ми любим щирий сміх.
Із веселого й дурного
Посміятися не гріх.
Добрий сміх не б’є, не мучить.
Чим і бажаний для всіх
Шанувальників своїх.

ХІД УРОКУ Урок позакласного читання за творами Павла Глазового. Уроки української літератури, 6 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Організаційна хвилинка (чи всі готові до уроку, чи мають твори).

2. Бесіда на повторення.
1) Коли ми говорили про смішне? (Коли вчили народні анекдоти, байки).
2) Дайте визначення поняття гумору.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

1. Вступне слово вчителя.
Вислів, записаний на плакаті, є епіграфом нашого уроку і всієї і творчості Павла Прокоповича Глазового. Кожен із вас готував його твори до виразного читання, шукав інформацію про життя і творчість цього знаного й популярного в Україні гумориста.

2. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Повідомлення учнів з читанням текстів.

Повідомлення 1. Важко тепер українському народові. Кілька століть ми жили під чужим гнітом, не мали права говорити рідною мовою. А вона збереглася в піснях, казках, легендах і дотепах. Так само, як спів, впливає на людину й усмішка.
То дві сестри. Вони єднають кожну людину з життям народу, з його історією.
Творчість Павла Глазового має глибоке національне коріння. Він так, як Шевченко чи Руданський, черпає свої сюжети з криниці народної творчості та єднає їх із сучасністю. Його твори мають гострий зміст, який відразу викликає сміх.

Виразне читання гуморески «Підмітайло»:

— За що тебе,— запитала
Синка свого мати,—
Міліція заставила
Двори підмітати?
— За те, мамо, що вітрину
Розбив головою.
— Ти ж міг себе покалічить!
— Так я бив чужою.

Повідомлення 2. Великим його досягненням є сукупність вислову. Легко багато говорити, але сказати це саме коротко зуміє не кожен. У Глазового стислий сюжет із несподіваним закінченням, що дещо нагадує співомовки Степана Руданського.

Виразне читання гуморески «Краса ненаглядна»:

Дістає Ельвіра лаки,
Робить манікюри.
Для Ельвіри — це ознаки
Вищої культури.
То раніш вона питала:
Хочеш дулю з маком? —
А тепер, бува, як скрутить.
То виходить — з лаком.

Розповідь учителя.

Народився видатний гуморист 30 серпня 1922 року в селі Новоскелюватка, за 40 кілометрів від Кривого Рогу. Сумне й голодне було його дитинство, як і багатьох інших людей того періоду. Єдиним світлим спогадом про ті важкі часи було спілкування з учителем Іваном Гуцалюком, якого він згадує з великою теплотою. Учитель прищепив Глазовому любов до літератури, вчив писати вірші, давав книжки із своєї бібліотеки. Він помітив у Глазового природний нахил до гумору і познайомив його з творчістю Остапа Вишні, але остерігав нікому про це не розказувати і не показувати його писань. Зрозуміло, чому. Вишня був тоді на засланні.
Коли в 1940 році Глазовий закінчив середню школу, його забрали в армію, де він пережив усі страхіття війни й пекло на фронті.
Після війни, навчаючись в педагогічному інституті, Павло Прокопович надіслав кілька своїх гуморесок до журналу «Перець», в якому працював тоді звільнений із заслання Остап Вишня. Видатний майстер сміху позитивно оцінив спроби молодого гумориста. Нідтоді Глазовий активно співпрацював із «Перцем». Після закінчення вузу він став працювати пліч-о-пліч з Остапом Вишнею у «Перці». Вісім років Глазовий товарищував із нашим геніальним і умористом, якого вважає своїм учителем.

Повідомлення 3. Павло Глазовий видав 19 збірок гуморесок і чимало книжечок для дітей. Зараз часто друкують його гуморески її різних виданнях. Багато сучасних українських акторів, естрадних виконавців мало не виривають із рук все написане Глазовим, щоб потішити своїми виступами українського глядача, викрити все шкідливе і погане, й підтримати все, що є світлим і шляхетним.

Виразне читання творів «Серед темної ночі», «Мова величава».

Повідомлення 4. Глазовий — це совість сучасної України. В останні роки у нього з’являється новий жанр — гостра політична сатира, яка була неможлива за більшовицьких часів. Він тепер може бути більш відвертим, критикувати своїх земляків за зневагу до рідної мови, виявляти всі недоліки нашої теперішньої влади, депутатів, крадіїв, хабарників.
Він не тільки викриває і дорікає, але й дає добру пораду: «Як не візьмемось за розум, то нас так притисне, що почнемо краще жити тоді, як рак свисне» («Байка про золотого рака»).

2. Виразне читання гуморесок:
«Кто шумєл?»
«Заморські гості»
«Заноза».
«Турок».
«Не в своїй тарілці».
«Спілкування».
«Дядько їсти хоче».
«Красотульки».

3. Бесіда після виступів читців.
1) Про що розмовляли вітер і «бронзовий Богдан»?
2) Чому Богдан сумний?
3) Як ви розумієте назву твору?
4) Що здивувало туристів із Канади?
5) Прокоментуйте відповідь сержанта міліції. Чи погоджуєтесь ви з його думкою?
6) За допомогою яких художніх засобів у творі «Мова величава» автор підкреслює багатство нашої мови, висміює людей, які цураються її?
7) Яка основна думка твору?
8) Які думки викликає у вас ставлення до української мови персонажів гуморесок «Заноза», «Турок», «Не в своїй таріл ці», «Красотульки»?
9) Які люди цураються рідної мови?
10) Прокоментуйте монолог матері. Чому дочка не знає української мови?
11) Який приклад подавала дочці мати?
12) На підставі прочитаних і почутих творів Глазового з’ясуйте, хто винен у тому, що багато українців цураються рідної мови.
13) Яка головна думка прочитаних гуморесок Павла Глазового?

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися до уроку літератури рідного краю за творами Віктора Лагози («Їжак та Лось», «Орлокрилий Горобець», «Вовк і Кіт», «Чом Вовк гірчицю їв?» та інші на власний вибір).

31. Тема уроку: Урок позакласного читання за творами Павла Глазового. Уроки української літератури, 6 клас

Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі
