УРОК № 28. Тема. Література рідного краю. Харків поетичний. Уроки української літератури, 9 клас

    УРОК № 28. Тема. Література рідного краю. Харків поетичний. Уроки української літератури, 9 клас

    Мета: познайомити з творчістю сучасних поетів Харківщини, показати їхній майстерний і цікавий доробок, звернути увагу на тематику, ідейну спрямованість, пошук нових форм; розвивати естетичні смаки, спостережливість учнів, уміння відчувати образне слово; виховувати любов до свого краю, до справжньої поезії.

    Обладнання: виставка поетичних збірок поетів, портрети авторів, словник літературознавчих термінів.

    ХІД УРОКУ № 28. Тема. Література рідного краю. Харків поетичний. Уроки української літератури, 9 клас

    І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

    1. Перевірка домашнього завдання. Перевірка і обговорення письмового завдання.

    2. Бесіда з учнями.
    1) Дайте визначення поняття «сентименталізм», назвіть його характерні ознаки.
    2) Доведіть, що повість «Маруся» належить до сентиментальної літератури.
    3) Дайте стислу характеристику образів твору, посилаючись на текст.
    4) Яке значення мав цей твір для розвитку української літератури?

    II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

    1. Вступне слово вчителя.

    2. Прочитати вірш Юрія Стадниченка «Не відкладайте добрих справ». (Див. додаток до уроку № 28.)

    3. Оголошення теми, мети та завдань уроку.

    III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Слово вчителя.
    Харківщина здавна славилася своїми літературними іменами. Якщо скласти літературну карту Харківщини, вона зарясніє прізви щами відомих митців слова. І якщо поняття «література рідного краю» розуміти широко, а не тільки зважати на те, що той чи інший письменник народився на Харківщині, то Харківщина буде чи не найбагатшою на літературні імена. Створено довідник «Літературна Харківщина», але він теж далеко не повний. Наприклад, у ньо му немає згадки про Катерину Глянько, яка мешкає за кордоном (В Україні вона більш відома під псевдонімом Катерина Перелісна.) Письменниця — також наша землячка, але у тяжкі роки репресій змушена була емігрувати.
    На сьогоднішній урок ви підготували вірші харківських поетів, в основному ліричні, які чимось зачепили вашу душу, торкнулися струн вашого серця. Тож слово за вами.

    2. Виразне читання віршів. (Див додаток до уроку № 28 )

    3. Бесіда з учнями.
    1) Чим вразила і схвилювала вас поезія?
    2) Які думки виникали у вас, коли звучали поетичні рядки?
    3) Які провідні мотиви творів, що ми почули на уроці?
    4) Які поетичні твори і яких авторів вас ще зацікавили?

    4. Знайомство з творчістю В’ячеслава Романовського
    Пошук нових форм в українській поезії. (За словником літературознавчих термінів з’ясувати поняття: паліндроми, брахіколон, хокку, тавтограма.)

    5. Виразне читання поезій В. Романовського. (Див. додаток до уроку № 28.)

    6. Бесіда з учнями.
    1) Чи доводилося вам читати подібну поезію?
    2) Чим вона вас цікавить, чим приваблює?

    IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
    За бажанням написати вірш чи невеличкий твір для шкільної літературної газети.

    УРОК № 28. Тема. Література рідного краю. Харків поетичний. Уроки української літератури, 9 клас

    Повернутися на сторінку Уроки української літератури, 9 клас
