• Реклама

УРОК № 28. Тема. Загальна характеристика прози І. Франка. Повість «Перехресні стежки». Уроки української літератури, 10 клас

УРОК № 28. Тема. Загальна характеристика прози І. Франка. Повість «Перехресні стежки». Уроки української літератури, 10 клас

Мета: дати загальну характеристику прози І. Франка, ознайомити зі змістом повісті «Перехресні стежки»; розвивати навики роботи над змістом прозового твору; виховувати в учнів позитивні морально-психологічні якості.

Обладнання: повість «Перехресні стежки», виставка прозових творів І. Франка.

ХІД УРОКУ № 28. Тема. Загальна характеристика прози І. Франка. Повість «Перехресні стежки». Уроки української літератури, 10 клас

І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ

II. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Лекція вчителя (Учні ведуть запис у зошитах).

1. І. Франко залишив безцінну спадщину не тільки в поезії, а й у прозі. Прозові твори він писав усе своє життя: це 100 оповідань і 10 повістей. Тематика прози охоплює усі верстви українського суспільства тих часів: селянство («Ліси і пасовиська», «Челядь», «Великий шум»); інтелігенцію («Маніпулянтка», «Для домашнього вогнища», «Основи суспільності», «Перехресні стежки»); людей соціального «дна»: («На дні», «До світла», «Панталаха»).
Здебільшого в основу творів покладено життєві спостереження письменника. Проза була для нього і творчою лабораторією, і політичною трибуною, і можливістю висловити свої міркування щодо поліпшення становища народу.
Розглянемо тематичну різноманітність прози І. Франка.

17

Ви вже знайомі з творами для дітей — казкою «Фарбований лис» та оповіданням «Грицева шкільна наука», з сатиричним оповіданням «Добрий заробок» з життя селянства, з історичною повістю

18

«Захар Беркут». І. Я. Франко був ще й літописцем руху бориславських робітників за свої права: це цикл оповідань «Борислав» з життя робітничого класу і повість «Борислав сміється».

2. Загальна характеристика оповідання «Ліси й пасовиська».
а) Історична основа оповідання.
б) Цитатний план до оповідання «Ліси й пасовиська»:
1. «…Хлоп мусить або погибати на пні, або до них «прийдіте поклонімося».
2. «…Давня панщина з буками й економами не була така тяжка».
3. «Зачалося нещастя наше від конскрипції».
4. «Порадились, порадились і урадили послухати пана».
5. «Що ми зробили?» — кричать вони.
«Тут щось не так, тут щось погано!»
6. «…їхали аж до Львова, до адвоката, зарадитися».
7. «Зачався процес. Кілько ми грошей на нього видали…»
8. «Ми рішили силою боронити свого права, але тим іще гірше собі пошкодили».
9. «…жиємо, як ті воли в ярмі…»

3. Загальна характеристика повісті «Борислав сміється».
а) Джерела повісті:

  • розповіді в батьківській кузні про бориславців, про страшну смерть у нафтових ямах;
  • будучи гімназистом, І. Франко мав друзів серед робітників Борислава;
  • як керівник робітничого гуртка знав усі подробиці страйку в Бориславі (1873 р.);
  • глибоко цікавився побутом і працею бориславських робітників.

б) Композиція повісті:
Експозиція: закладинки будинку Л. Гаммершляга; прагнення Бенедя Синиці, вилікувавшись, повернутися на будівництво.
Зав’язка: розвиток подій в Бориславі; робітничий мітинг; каса взаємодопомоги; підготовка страйку.
Кульмінація: найвище напруження під час страйку, в якому робітники перемагають, а капіталісти змушені прийняти їх вимоги.
Розв’язка: «прийнявши» вимоги робітників, капіталісти викрадають касу взаємодопомоги, зривають страйк; побратими підпалюють Борислав.

«Борислав сміється» — твір багатоплановий, багатопроблемний, з великим смисловим та емоційним навантаженням. І. Франко, тонкий майстер описів, діалогів, глибоко розкриває внутрішній стан своїх персонажів, мотивує їх вчинки.

4. Загальна характеристика повісті «Перехресні стежки».
Перехресні стежки бувають реальними, а бувають і уявними, символічними. Існують перехрестя думок, людських доль, інтересів. Іноді людські стежки перехрещуються задля великих, корисних народові справ. Саме про це йдеться в повісті «Перехресні стежки».

В центрі повісті — представник інтелігенції, людина освічена, популярний адвокат з блискучими перспективами — Євгеній Рафалович. Герой переймається не тільки соціальними, а й національними проблемами Галичини кінця XIX століття.

Центральний конфлікт твору — соціальний: між темним, затурканим селянством, що не може себе захистити, і чиновниками та дідичами, які постійно ошукують простий люд. У творі є й інші конфлікти — побутові, психологічні. Через них розкриваються характери, моральні принципи, психологія персонажів, особисті почуття — кохання, ненависть.

Головна ідея твору — кожен, якщо захоче, може знайти своє місце на ниві служіння народові. Людина завжди має вибір — прийняти лицемірну мораль суспільства чи боротися з несправедливістю.

III. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати повість І. Франка «Перехресні стежки»

УРОК № 28. Тема. Загальна характеристика прози І. Франка. Повість «Перехресні стежки». Уроки української літератури, 10 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 10 клас
