Урок № 27. Уживання м’якого знака. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Урок № 27. Уживання м’якого знака. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  У поданих словах вказати тверді й м’які приголосні, що розрізняють лексичне і граматичне значення слів. За допомогою яких букв передається на письмі м’якість попередніх приголосних? Яка буква українського алфавіту, самостійно не зображаючи звука, лише передає на письмі м’якість попереднього приголосного?

  Рис — ріс, здала — здаля, лук — люк, клич — ключ, кін — кінь, рис — рись.

  Переписати слова, позначаючи орфограму “М’який знак”. Обгрунтувати написання відповідними правилами.

  Мідь, сталь, мудрість, кобзар, тепер, увесь, перевір, степ, голуб, любов, ніч, туш, потривож, знаєш, спільний, близький, польський, братський, міський, учительський, величенький, справжнісінький, річенька, рибонька, сьогодні, дьогтьовий, менший, кінчик, доменщик, змагається, передається.

  Переписати, на місці крапок вставляючи, де це потрібно, м’який знак. Вживання м’якого знака обгрунтувати.

  І. Дивит..ся, глян.., сип..те, буд..мо, знаєш.., мнет..ся, їж..те, ковал..с..кий, школяр..с..кий, куз..ня, піс..ня, річ.., борщ.., лікар.., Хар..ків, дз..об, утр..ох, тон..ший, Уман..щина, т..мяний, різ..бяр, він..ця, сміхун..чик, цвірін..чання, монпас..є, барел..єф, дос..є, Мол..єр, Н..ютон, Сал..єрі, біл..ярд, ател..є, кон..як, жен..шен… .

  ІІ. Старі крутят..ся, а молоді в них учат..ся. Високий стілец.. частіше перевертаєт..ся. Де мен..ше псів, там мен..ше бліх. Дерево зрубаєш.. — не пришиєш.. . Не прицілиш..ся — не влучиш.. . Від малої праці порожн..о на таці. Рибал..ці дощ — не перешкода.
  Народна творчість.

  Подані іменники поставити у формі давального відмінка однини. Обгрунтувати вживання та невживання м’якого знака.

  Яблунька, учителька, рибалка, рибонька, кицька, сопілка, балка, парасолька, бджілка, нянька, соломинка, Тетянка, Танька, тарілка, калька, Наталка, Оксанка, Маринка, галка, Галька, Улянка, Галинка, Христинка.

  Подані іменники поставити у формі місцевого відмінка однини.

  Зупинка, бурулька, матінка, ненька, лялька, хвилинка, перетинка.

  Розподільний диктант. Слова з м’яким знаком та без нього записати в двi колонки.

  Близькість, щирість, слався, хвацько, радістю, листя, боязкість, запізнишся, учительство, індійський, спілчанський, обмаль, кінчик, став, сім, приголуб, сімдесят, п’ятдесять, п’ятнадцять, міряєш, уп’ятьох, мадяр, Ньютон, портьєра, барабанщик, каштанчик, льон, мільйон, панщина, нещастя, батальйон, каньйон, бренькіт, стань, приляж.

  Попереджувальний диктант. Пояснити відсутність м’якого знака у виділених словах.

  Свій сухар кращий за чужий пиріг. Оце тобі хліб і ніж — бери, ріж і їж. По копійці збираючи, назбираєш; по карбованцю розтринькуючи, втратиш. Рота нічим не загородиш.
  Народна творчість.

  Пояснювальний диктант. Позначити орфограму “М’який знак”.

  І. Поменшало багрянцю, побільшало блакиті. (П.Перебийніс.) Ставок чарує витонченим рястом. (Д.Луценко.) Синіють вдалині хорольські плеса. (Д.Луценко.) На синій скриньці тишини цвіркун десь тонко грає. (В.Сосюра.) Цвіркун співати починає і приграє тоненько на сопілці. (Олександр Олесь.) І день встає у палевій хустинці. (Л.Забашта.) Проміниться сонце в росинці малій. (Г.Коваль.) На маленькій хмаринці все ще жеврів відблиск заходу. (В.Канівець.) Пташки гойдаються на гілці, і сонце грає на сопілці. (І.Драч.) Смаглява ніч в колисці гір гойдала місяця малого. (Д.Павличко.) Човен хлюпа в річеньці — не біда. З річки синій місяченько вигляда. (Г.Коваль.) Здається, вийде гномик в камізельці, застебнутий на срібні гаплички, і вклониться, задзвонить бубонцями. (Л.Костенко.) Цьогорічний горобець торішнього перевчає цвірінькати. (Нар.творч.) У читанці картинку хлопчина розгляда. (П.Перебийніс.)

  ІІ. Дажбог на білому коні по зимоньці у літо їде. (В.Коломієць.) І тріпоче вічність у хвилинці. Вже таксі чекає на зупинці. (Л.Золотоноша.) Пшениця, жито і овес яскріли золотом у шаньці. Я всім бажав земних чудес, із щедрувань вертався вранці. (Д.Луценко.) Тут що не двір, то квітне по Наталці. І кожна хоче у кіно й на танці. (Л.Костенко.) Ой як мені сподобався молодий легінчик! Паруй, мамко солоденька, золотенький вінчик! (Нар.творч.) Дітвора несказанно зраділа старій Прісьці. (Панас Мирний.) Почесніший піт на руці, ніж золотенькі перстенці. (Я.Радисерб-Веля.) Стьмяніли браслети і гребені. (Л.Костенко.)

  Диктант із коментуванням. Позначити в словах орфограму “М’який знак”.

  І. Мережиться мід травами струмок, рясна калина гронами багриться. (Д.Луценко.) На молодому місяці хата світиться. (А.Малишко.) І вивершиться дім різьбленими узорами віконниць. (Р.Лубківський.) Привітно всміхаються вікна, в’ються над ганком в’юнкі троянди. (З.Тулуб.) На конвертики хат літо клеїть віконця, як марки. (Л.Костенко.) А сонце клеїть золотисту марку на хмарок невідправлені листи. (І.Ліберда.) Тут на верстатах різьблених воріт тче лабіринти вулиць живопліт. (Л.Костенко.) І нишкнуть вітри у колисці духмяного саду, де згорнуті крила віконниць вечірнього дому і лагідні мальви розквітли мені на розраду. (Н.Диб’як.)

  ІІ. Млою сповнений по вінця, вечір браму розчиня. (П.Перебийніс.) Медові зорі в небі прокидаються. А ми йдемо. Душа не оглядається. (Л.Костенко.) І серце вогневіє на кінчику пера. (П.Перебийніс.) В під’їзді сірого будинку у скриньці бгались газетинки. (В.Могилюк.) Снігу меншає, чорними латами криється земля. (У.Самчук.) Мріється про те, що не збувається. (Л.Віценя.)

  ІІІ. Як п’янко пахне сіножать, вогниться поля позолота. (Д.Луценко.) Хай нам солодко живеться, хай нам сонячно сміється. (П.Перебийніс.) Що для квітки літнє сонце — так і мати рідній доньці. (Н.Забіла.) Розмишляв я предовольно, як в “Наталці” каже возний, про ті речі прозаїчні, без яких не обійтися. (М.Рильський.) Не до пари голубоньці горобець, хоч який він прехороший молодець. (Л.Глібов.) Кожна кислиця комусь та сниться. (Нар.творч.)

  Прочитати. Пояснити вживання м’якого знака в іншомовних словах.

  І. Дзвенячим містом, Авіньйоне, іще Рабле тебе назвав. (М.Рильський.) Б’ю доземно чолом з кордільєрських висот. Але ж серце моє під Сантьяго болить! (Б.Олійник.) Йдучи крутими стежками життя крізь вихори і сніжну павутину, в киплячих океанах почуття я серце ніс, немов на гільйотину. (Д.Луценко.) Лунала марсельєза солов’їна, гримів палкий революційний спів! (Є.Гуцало.) Лиш застогне вночі недострелений птах від заблуканих куль браконьєра. (Л.Костенко.) А батальйон заліг під артнальотом. (Б.Олійник.) Вже час кував смертельні медальйони. А хто ми є? Усі усім мільйони. Людей мільярди, і мільярди слів, а ти їх маєш вимовити вперше! (Л.Костенко.)

  ІІ. Ньютон, і Піфагор, і Фарадей світ дивували сутністю законів. (Г.Коваль.) Якось Нью-Йорком, крізь ядуху сперту, я брів, мов Дант, в сірчанім тумані. (Б.Олійник.) Теофіль Готьє належить до плеяди французьких письменників-романтиків ХІХ століття. (З підр.) Поетів ніколи не був мільйон. (Л.Костенко.)

  ІІІ. Сеньйорито акаціє, добрий вечір. (М.Вінграновський.) Не вмовкайте, звучіть, кастаньєти палких солов’їв! (Є.Гуцало.) Я малюю портрет у блакитній віньєтці душі. (Н.Диб’як.) Вже не вірш виходить — спроба ришельє. (І.Мироненко.) В трельяжі віддзеркалена карафа була як сон криничної води. (Л.Костенко.) Мій білий рояль марсельєзами марить. (Н.Диб’як.) Чаїлися тіні в портьєрі. (Л.Костенко.) “Прохання у фіналі не плескати”, — нараз оголосив конферансьє. (П.Перебийніс.) Курка бульйону не хвалить. (Нар.творч.)

  Записати слова, що відповідають поданим лексичним значенням. Виділити в словах орфограму “М’який знак”.

  1. Відшліфований і гранований коштовний камінь; алмаз. 2. Число, яке зображують одиницею з п”ятнадцятьма нулями. 3. Глибока вузька річкова долина зі стрімкими схилами. 4. Старовинний танок, що нагадує вальс у швидкому темпі. 5. Іспанський народний музичний інструмент з двох пар з’єднаних пластинок у формі раковин, які надягають на пальці рук. 6. Хижа ненажерлива риба з надзвичайно гострими зубами, що живе в річках Південної та Центральної Америки. 7. Тушкована страва з грибів. 8. Морський розбійник, пірат або конрабандист. 9. Чорновий список, чернетка.

  Для довідок. 1. Брильянт. 2. Квадрильйон. 3. Каньйон. 4. Котильйон. 5. Кастаньєти. 6. Піранья. 7. Жульєн. 8. Флібустьєр. 9. Брульйон.

  Урок № 27. Уживання м’якого знака. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Повернутись на сторінку Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Комментарии закрыты.