• Реклама

УРОК № 27. Тема. Характеристика дійових осіб п’єси І. Карпенка-Карого «Сто тисяч». Уроки української літератури, 8 клас

УРОК № 27. Тема. Характеристика дійових осіб п’єси І. Карпенка-Карого «Сто тисяч». Уроки української літератури, 8 клас

Мета: вчити учнів аналізувати драматичні твори, характеризувати персонажів; розвивати у школярів навики роботи з підручником; виховувати в учнів почуття ненависті до будь-якого шахрайства.

Обладнання: підручник.

ХІД УРОКУ № 27. Тема. Характеристика дійових осіб п’єси І. Карпенка-Карого «Сто тисяч». Уроки української літератури, 8 клас

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Назвати, кому з персонажів п’єси «Сто тисяч» належать такі слова:
1) «Ох, земелько, свято земелько — приобрітав би тебе без ліку» (Герасиму Калитці);
2) «Чув я, що Жолудь нечисті гроші має, від самого, не при хаті згадуючи, сатани. Тілько ж де вони з ним познайомились і як? От що цікаво!» (Савці);
3) «…у всякого своя комерція. У нас фабрика на весь світ, другой такой фабрики нема; ми продайом тисячу за п’ятдесят рублей» (Невідомому);
4) «Неділя свята, а ти ні світ, ні зоря вже й жереиі! Не пропадеш, як до обіда попостиш хоч раз у тиждень» (Калитці);
5) «Бий, бодай тобі руки посохли! У ззамолоду з синяків не виходила, бий і на старість! Харциз — коняку жаліє, а жінку бить збирається…» (Парасці);
6) «Не журіться, я зумію заховать, аби було іцо» (Савці);
7) «Буде здоров’я, будуть і гроші, а я навіки від них одрікаюсь, ніколи в світі не буду хотіти більше, ніж Бог дає» (Савці);
8) «Обікрали… ограбили… Пропала земля Смоквинова! Нащо ви мрня зняли з вірьовки? Краще смерть, ніж така потеря» (Калитці).

2. Назвати влучні, дотепні образні вислови з п’єси «Сто тисяч», які найбільше сподобалися й запам’яталися.

III. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда.
1) Які риси характеру Калитки розкриваються у монолозі VI яви?
2) Як Калитка ставиться до дружини, сина Романа, кума Савки?
3) Яким способом Калитка хоче розбагатіти?
4) Як Калитка висловлюється про науку і як це характеризує його?
5) 3 якою метою Герасим хоче одружити свого сина Романа з дочкою Пузиря?

2. Зачитати цитати, виписані з тексту, що характеризують Герасима.

3. Характеристика образу Герасима Калитки за планом:
1) Власницька любов до землі.
2) Зажерливість.
3) Пристрасть до грошей.
4) Обмеженість.
5) Взаємини з рідними, знайомими, наймитами.
6) Шахрайські звички.

4. Робота з підручником.
Прочитати уривок із статті Л. Стеценко «І. Карпенко-Карий і його твори». Сказати, що нового про Герасима Калитку дізналися із цієї статті.

5. Продовжити перелік рис характеру Герасима:
Скупість, жорстокість, грубість, прагнення загрібати жар чужими руками…

6. Бесіда.
1) Якими ви уявляєте Параску і Мотрю? Позитивні вони персонажі чи негативні? Доведіть свою думку.
2) Яким ви уявляєте Романа? Назвіть основні риси його характеру. Чи стане Роман таким же, як його батько?
3) Чим схожий на Калитку його кум Савка? А чим відрізняється?
4) Який спосіб життя веде Бонавентура?

7. Слово вчителя.
Серед дійових осіб п’єси ніхто активно не протистояв Герасимові і свідомо не боровся проти нечесних шляхів його збагачення. Правда, Роман і Параска не погоджуються з планами Герасима одружити сина з Пузирівною заради приданого, однак Калитка сам скоро змінює своє рішення. Незважаючи на тимчасовий, скороминущий характер цього конфлікту, він має важливе значення для розуміння смислу п’єси, бо доводить, що в народному середовищі зберігаються здорові моральні принципи: повага до праці, почуття власної гідності, вірність у коханні. Та загалом протест Романа й Параски не виходить за межі традиційних сімейних відносин.
І все ж у комедії відчувається присутність особи, яка протягом усього твору повстає проти влади нечистих грошей. Такою особою є сам автор.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Простежити відношення автора до персонажів п’єси «Сто тисяч»

УРОК № 27. Тема. Характеристика дійових осіб п’єси І. Карпенка-Карого «Сто тисяч». Уроки української літератури, 8 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 8 клас
