• Реклама

30. Тема уроку: Літературна байка. Своєрідність побудови байки. Уроки української літератури, 6 клас

30. Тема уроку: Літературна байка. Своєрідність побудови байки. Уроки української літератури, 6 клас

Мета: поглибити поняття про літературну байку, закріпити це поняття шляхом виконання самостійної роботи; розвивати спостережливість, уміння застосовувати набуті знання практично; виховувати повагу до слова, до літератури.

Обладнання: комплект ілюстрацій до байок відомих письменників, ілюстрації-малюнки учнів до вже вивчених творів.

ХІД УРОКУ Літературна байка. Своєрідність побудови байки. Уроки української літератури, 6 клас

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання.
1) Повторення теоретичних відомостей: байка, алегорія, мораль.
2) Переказ байки від імені однієї з дійових осіб.
3) Обговорення засобів виразності, використаних під час переказу.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

1. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

2. Попередні вправи.
1) Пояснити спільне і відмінне між байкою і казкою. (На прикладі байки Леоніда Глібова «Лисиця-жалібниця» та казки Івана Франка «Фарбований Лис».)
2) Пояснити спільне і відмінне між байкою і оповіданням.
3) Назвати основні ознаки народної байки.

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда.
1) Чим народна байка відрізняється від літературної?
2) Що, на вашу думку, називається літературною байкою?

2. Пояснення вчителя.
У байках Глібова розповідається про звірів, птахів, риб, які поводяться як люди. Вибір дійових осіб залежить від характеру персонажа (Лисиця — хитра. Ведмідь — вайлуватий, неповороткий, Заєць — боягуз, Вовк — жорстокий, Осел — не дуже розумний).

Найхарактерніша ознака байки — алегорія.
Друга ознака — розповідь про подію.
Третя ознака — невелика кількість дійових осіб.
Події та герої в байці зображуються для того, щоб висловити якесь повчання (мораль).
Отже, байка складається з двох частин: розповідної та повчальної.

3. Учні формулюють визначення, що таке байка.
Байкою називається невеликий алегоричний твір повчального змісту.

4. Закріплення вивченого.
1) Як у байці Глібова твориться образ Лисиці: що в ній від людини, а що від тварини?
2) З яких байок взято ці вислови, що стали «крилатими»?
а) Як жалібно співати почала,
А он на що звела!
б) Послухали Лисичку
і Щуку кинули — у річку.
в) …Суддями були:
Якіїсь два Осли,
Одна нікчемна Шкапа
Та два стареньких Цапа.

5. Аналіз байок Леоніда Глібова, підготованих вдома.
1) Визначити алегоричний зміст, розповідь про подію, мораль (повчання).
2) Записи в зошити (за планом):
1. Назва байки.
2. Дійові особи.
3. Розповідь про подію.
4. Мораль.
(Для самостійного опрацювання пропонуємо такі байки, крім уже названих: «Жаба і Віл», «Миша й Пацюк», «Бджола і Муха», «Гадюка і Ягня», «Собака й Кінь», «Орел і Соловей», «Цуцик», «Ластівка й Шуліка».)

6. Виконання самостійної роботи.

7. Перевірка виконаної роботи.

8. Обговорення записів у зошитах.

9. Переказ підготовленої байки від імені другорядної дійової особи

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися до уроку позакласного читання за творами Павла Глазового.

30. Тема уроку: Літературна байка. Своєрідність побудови байки. Уроки української літератури, 6 клас

Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі
