Урок № 26. Типи орфограм. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Урок № 26. Типи орфограм. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Прочитати текст. Визначити його стиль, свою думку обгрунтувати. Вказати вжиті в тексті наукові терміни, виписати їх. Переказати зміст прочитаного, використавши виписані терміни.

  Орфографія — від грецьких слів оrphos — правильний і grapho — пишу. Терміну грецького походження “орфографія” відповідає український “правопис”.

  Орфографія — це система правил про способи передачі усного мовлення у писемній або друкованій формі. Орфографією називають також розділ мовознавства, в якому вивчається ця ситема правил.

  Основні поняття орфографії — це орфограма та орфографічне правило.

  Орфограма (від грецьких слів orphos — правильний і gramma — буква) — написання, що потребує застосування правил орфографії. Отже, орфограми — це насамперед букви, до написання ких треба застосувати певне правило правопису (наприклад, буква е у слові веселка або у слові премилий). Це буквені орфограми. Орфограми є й небуквені: написання слів окремо чи через дефіс (по українському небу; по-українському сказати), перенос слова з рядка в рядок тощо.

  Орфографічне правило — це коротка чітка рекомендація для певного написання як зразкового. Наприклад, правила вживання великої букви, правила вживання м’якого знака, апострофа та ін.
  З підручника.

  У поданих словах визначити орфограми, які з них є буквеними, які — небуквеними?

  Сіль, сім’я, летіти, питати, сказати, прийшов би, додому, до школи, часто-густо, синьо-жовтий, семиструнний, вітчизна, здається, директор, вілла.

  Попереджувальний диктант. Визначити в словах орфограми.

  Кожному хліб не гіркий. Кисіль зубів не псує. Борщ пісний — хоч голову мий. Коли не наївся, то й не налижешся. Коротка вечеря — довше життя. Очі заздрісника наситить лише пригоршня піску.
  Народна творчість.

  Пояснювальний диктант. Позначити в словах орфограми.

  І. Життя моє навік переплелось із радощами й болями народу. (Д.Луценко.) Днів щасливих ніколи не вдасться забуть. (Є.Гуцало.) Закликала нас щиро жити солов’їна печаль проста. (В.Симоненко.) Крізь очеретяний шелест я слухаю вірші всевладні. (І.Качуровський.) Причувається з саду квапливий, гамований шерех. (Є.Гуцало.) Здолавши безодню й грозу, знайдену радість людям віддай, собі ж залиши сльозу. (Г.Коваль.) В ромашок спів слимак дороги ввився круто. (Б.-І.Антонич.)

  ІІ. Люди добрі, таж я щаслива, бо планета моя не вмерла! (О.Омельченко.) Безсмертю меж нема в усім живому. (Г.Коваль.) Любов розвіє зловісні чари, розіб’ють тугу сердець удари. (В.Симоненко.) Я наслухаю срібний шерех листя, моя задума в ньому шелестить. (Г.Коваль.) Цвітуть натхненні вишні кучеряво й п’янко. (Б.-І.Антонич.) А десь текла живуща Сирдар’я, вставала сива постать Кобзаря. (Д.Луценко.)

  Прочитати. Визначити орфограми в словах іншомовного походження.

  І. Біжать алеї звуків, саджених у гами. (Б.-І.Антонич.) Будую мовчання, як зал філармонії. (Л.Костенко.) Життя — акорд, в нім блискавки й громи, в нім вічні ми і нероздільні ми. (Г.Коваль.) Аляб’євські вечірні солов’ї і Лисенка бентенжна “Баркарола”… О музико! Як весен ручаї, ти серце в грудях навпіл розколола. (Д.Луценко.) Підсипав новорічне конфеті цей волоцюга вічний — місяць ласий. (З.Замкова.)

  ІІ. І в епіцентрі логіки і стресу цінує розум вигуки прогресу. (Л.Костенко.) Cтомився Одіссей, він поспіша: там, на Ітаці, жде дружина з сином. (Б.Дегтярьов.) До Дніпра бредуть, як гуллівери, в Оболоні зведені доми. (Д.Луценко.) А сьогодні передавали, що у Греції випав сніг. Муза історії Кліо, мабуть, одморозила душу. (Л.Костенко.)

  ІІІ. У ледаря хребет хворий на діабет. Розум — від людини, інстинкти — від тварини. Без ініціативи — що без рук. З агрономією лад — урожай багат. Технікою володієш — ходиш і радієш. Коли в колгоспі дисципліна, то накосимо з пшениці сіна. По готовій роботі і апетит готовий. Око справжнього майстра бачить і міліметри. Нащо панні мило, як чорна, як кадило? Не пускай ледаря до колгоспної каси.
  Народна творчість.

  Диктант із коментуванням. Позначити в словах орфограми.

  І. Пречиста Мати Діва Марія цілує Сина в Святій Софії. (Т.Майданович.) Хрестив Святий нас Володимир, навчав нас Мудрий Ярослав. (Б.Дегтярьов.) Те яблуко спалахує Сатурном, а те горить, як войовничий Марс. (Є.Гуцало.) Діти зацурали рідну неньку, подалися до чужих прикрас. Із портрета дивиться Шевченко і ніяк не розуміє нас. (А.Камінчук.) Прорубане вікно з укропу у Європу. (Л.Костенко.) Загубилось село у бігах до європ-америк. (І.Павлюк.) Зеленіє острів Голосіїв на хисткому обрії Дніпра. (П.Перебийніс.) На парапет віків схилилася Одеса. (Б.Олійник.) Між кручами петляє до Дністра тонесенькою жилкою Мурашка. (П.Перебийніс.) Тебе у таємничий Вовчий яр ожинище впускає неохоче. (П.Перебийніс.) Лише у пам’яті моїй той хутір все іще Вишневий. (Л.Костенко.)

  ІІ. У Києві гудуть потужно дзвони в Михайлівськім і у Святій Софії. (Ю.Клен.) І усміхалось небо нам з височини Чумацьким Шляхом. (Д.Луценко.) Жили в мені і Лермонтов, і Глібов, Толстой мене навік заворожив, Шевченко був насущним свіжим хлібом. (Д.Луценко.) Ми знаєм час народин Кобзаря і час Каменяревого приходу. (Д.Павличко.) І сяє гордим цвітом, як барвінки, безсмертна слава Лесі Українки. (Д.Луценко.) І Леонтовичева мелодія переливалася до Шопена. (А.Малишко.) Десь там річка Бистяниця пробігає вдалині, а її легка водиця сниться, видиться мені. (А.Малишко.) Помпезні “Волги”, “Жигулі” і “Лади” навперейми сухим асфальтом жмихають. (Н.Пукас.)

  Урок № 26. Типи орфограм. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Повернутись на сторінку Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Комментарии закрыты.