УРОК № 25. Тема. Урок позакласного читання. Р. Горак. «Тричі мені являлася любов». Уроки української літератури, 10 клас

  УРОК № 25. Тема. Урок позакласного читання. Р. Горак. «Тричі мені являлася любов». Уроки української літератури, 10 клас

  Мета: поглибити уявлення учнів про І. Франка як людину, а не тільки як великого поета і громадського діяча; відкрити учням світ його людських почувань і страждань, прагнення особистого щастя; розвивати читацькі навики учнів, вміння аналізувати та коментувати прочитане; виховувати в учнів уміння поважати й цінувати людські почуття.

  Обладнання: повість-ессе Р. Горака «Тричі мені являлася любов», фотоілюстрації.

  ХІД УРОКУ № 25. Тема. Урок позакласного читання. Р. Горак. «Тричі мені являлася любов». Уроки української літератури, 10 клас

  І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

  1. Вступне слово вчителя.
  Особисте життя, стосунки митця зі своїми близькими, друзями допомагають глибше зрозуміти його твори. Ви вже знайомі з багатьма патріотичними віршами І. Франка, ви відкрили для себе Франка-трибуна. Але є в нього й чудова збірка інтимних віршів «Зів’яле листя». Щоб зрозуміти ці поезії, вам слід було прочитати рекомендовану повість-ессе Романа Горака «Тричі мені являлася любов».

  2. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

  II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

  Бесіда з учнями.
  1) Ви зустрілися з новим терміном повість-ессе. Як ви його розумієте? (Документальна повість на основі листів, фактичних даних.)
  2) Що ви можете сказати про композицію повісті? (Складається з чотирьох частин:
  Частина перша — «Одна несміла, як лілея, біла…»
  Частина друга — «Явилась друга — гордая княгиня…»
  Частина третя — «Явилась третя… — і очам приємно…»
  Частина четверта — «Жінка, котра була поруч…» Кожна з них присвячена жінці.)
  3) Чому назви перших трьох частин звучать, як поетичні рядки? (Бо вони є рядками з поезій І. Франка.)
  4) Чому повість Р. Горака має назву «Тричі мені являлася любов»? (Бо так І. Франко назвав поезію, де висловив свої глибокі почуття до трьох жінок, які зустрілися йому на життєвому шляху.) Учениця під звуки інструментальної романтичної мелодії виразно читає поезію І. Я. Франка «Тричі мені являлася любов».

  III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Слово вчителя.
  Про особисте життя людей, а особливо видатних, треба говорити дуже делікатно і обережно. Бо це той бік життя людини, який часто не залежить від неї.
  Чи винен Франко, що втратив Ольгу Рошкевич? Чи хотів злого, коли вирішив поєднати своє життя з Ольгою Хоружинською вже не з любові, а з глибокої поваги до неї? Отже, про жінок у долі Франка піде мова сьогодні.

  2. Бесіда з учнями.
  1) Чому повість має чотири частини?
  2) Кому присвячена перша частина? (Ользі Рошкевич.)
  3) Розкажіть про любов Франка до Ольги Рошкевич.
  4) Хто та «гордая княгиня», якій присвячено другу частину повісті? Які стосунки єднали її і поета? (Юзефа Дзвонковська.)
  5) Хто та жінка, від якої «і очам приємно» для поета? (Целіна Журовська-Зигмунтовська.)
  6) А найкращим другом Франка була «жінка, котра була поруч». Що вам відомо з повісті про неї та її життя поруч із чоловіком? (Ольга Хоружинська-Франко.)

  3. Заключне слово вчителя.
  Кохання… Воно існує, мабуть, відтоді, як на землі з’явилася людина. Тема кохання — чистого, благородного почуття — вічна тема в літературі. Недарма в народі кажуть: «Світ постав з любові». Глибоко хвилюючі слова про кохання знаходимо у збірці «Зів’яле листя», яку ми розглянемо на наступному уроці.

  IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
  Вивчити напам’ять поезію «Чого являєшся мені у сні?».

  УРОК № 25. Тема. Урок позакласного читання. Р. Горак. «Тричі мені являлася любов». Уроки української літератури, 10 клас

  Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 10 клас

  Комментарии закрыты.