27. Тема уроку: Пантелеймон Куліш. «Орися». Зображення селянського побуту старожитної України. Фольклорна основа твору. Уроки української літератури, 6 клас

  27. Тема уроку: Пантелеймон Куліш. «Орися». Зображення селянського побуту старожитної України. Фольклорна основа твору. Уроки української літератури, 6 клас

  Мета: познайомити учнів з творчістю письменника, показати позитивні якості характеру його героїв, звернути увагу на фольклорну основу твору; розвивати вміння аналізувати і робити висновки, чітко і послідовно викладаючи свої міркування; виховувати дітей на давніх українських традиціях, звичаях поважати людей, їх працю

  Обладнання: портрет письменника, зошити, підручники.

  ХІД УРОКУ Пантелеймон Куліш. «Орися». Зображення селянського побуту старожитної України. Фольклорна основа твору. Уроки української літератури, 6 клас

  І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

  1. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

  2. Розповідь учителя про письменника Пантелеймона Куліша.
  Непосидючий і запальний, малий Панько дуже любив вечірні години, коли все, натомлене і спокійне, ніби готувалося до сну. Оскільки старша сестричка Леся знала багато цікавихказок, пере казів, легенд, то хлопчик очікував цих оповідок вечірньої пори як свята. І скільки в його уяві малювалося фантастичних картин під враженням почутого — аж дух захоплювало!
  Не менш цікаво було і з мамою Катериною, яка дуже любила пісні і майстерно їх виконувала. Пряде або шиє, чи ще якусь хатню роботу виконує, все співає. Скінчиться одна пісня, вона починає іншу. Або й донька Леся, пораючись коло мами, теж вплітає свій голос у мамину пісню. Як тут втриматись? Панько давай і собі підтягувати.
  Став підростати, то вже сестричці з’явився клопіт: навчити Панька грамоті. Але рідні були вкрай вражені здібностями хлопчика, бо він надзвичайно швидко навчився і читати, і писати, і задачки роз в’язувати. Але найбільшу втіху він мав від книжок. Інколи навіть силоміць його відривали від книжки, а то міг би й цілий день за нею просидіти. Це було неабияке захоплення, зважаючи на його непосидючість та емоційний характер.
  Та ось велике горе прийшло на хутір Куиішів. Померла сестричка Леся, а за нею — мама. Тяжко журилися батько й син. Батько дуже любив свого сина, тому не захотів ділити почуття ні з ким, і не захотів одружуватися вдруге, бо дуже боявся, що мачуха виявиться злою і не замінить синові рідної мами.
  Самотній, без материнської уваги, Панько часто навідувався на сусідній хутір до вже літньої Уляни Терентіївни Мужиловської, яка з ніжністю і ласкою ставилася до сироти. Часто давала йому читати книжки російських письменників, серед яких особливе захоплення викликав Пушкін.
  Це так впливало на його творчу уяву, що він сам почав писати вірші, навіть склав свою збірочку та все просив дорослих послухати його твори.
  Йшли роки, треба було десь далі навчатися. Навчався він у Боро незькому повітовому училищі, куди його щодня відвозив і забирав наймит. Вчився добре, і батько вирішив прилаштувати сина писар чуком у повітовому суді. Та не про це мріяв Панько!
  Панькові минуло 14 років, коли він вступив до Новгород-Сіверської гімназії. Там він вперше прочитав твори Гулака-Артемовського, Квітки-Основ’яненка і був дуже вражений найперше тим, що читав твори рідною мовою, тією мовою, якою Леся розповідала свої казки, а мама співала пісні.
  Виріс Пантелеймон Куліш і написав багато творів, серед яких найкращими є оповідання «Орися» та роман «Чорна рада».

  II. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Словникова робота за підручником. Пояснити незрозумілі слова, вирази з тексту.

  2. Бесіда.
  1) Чим вам сподобався твір «Орися»?
  2) Яка слава про Орисю йшла по Вкраїні?
  3) Як ставився Таволга до своєї доньки? Знайдіть відповідні місця в тексті.
  4) Що ви дізналися про Таволгу?

  3. Робота з текстом.
  1) Дайте назву кожному розділу оповідання і запишіть у зошит.
  2) Знайдіть у тексті пейзажі, розкажіть, як ви уявляєте картини, намальовані письменником.
  3) Що таке легенда? Доведіть, що оповідка, розказана дідом, є легендою.
  4) З 5 розділу в перших трьох абзацах виберіть слова, що свідчать про переживання людей.
  5) Мовчки перечитайте уривок від слів: «Немало ж, видно, здивувався і козак…» до слів: «…коли ж гукає його старий Грива». Перекажіть цей уривок близько до тексту (для цього треба якомога більше запам’ятати слів, словосполучень і речень).
  6) Прочитайте діалог між Гривою та козаком (за дійовими особами).
  7) Ким виявився молодий вершник?
  8) Чому він приїхав на хутір Таволги?
  9) Як справдився сон Орисі?
  10) Визначіть головну думку твору.

  ІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
  Підготувати переказ легенди про золоторогих турів. Переказати цю легенду членам своєї родини, а потім у класі. Прочитати самостійно твори Леоніда Глібова.

  27. Тема уроку: Пантелеймон Куліш. «Орися». Зображення селянського побуту старожитної України. Фольклорна основа твору. Уроки української літератури, 6 клас

  Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі

  Комментарии закрыты.