Урок № 24. Звуки мови і знаки письма, співвідношення їх. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Урок № 24. Звуки мови і знаки письма, співвідношення їх. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Прочитати. Якими звуками різняться виділені слова? Якими буквами позначаються ці звуки на письмі?

  І. Піднялася пшениченька колосиста, заспівала пташечка голосиста. (А.Малишко.) Може, від пісні від колискової, може, від мови від колоскової ім’я Тараса? (Р.Лубківський.) У малої горлички заболіло горлечко. (Н.Пукас.)

  ІІ. Ступа сутулий вечір без очей — зіркі зірки ще не повиступали. (Є.Гуцало.) Хмари бавляться блискавицями, крешуть і крушать. (Г.Коваль.) Дніпро з морями теплими говорить. Клекочуть води в гирлі, наче в горлі. (П.Перебийніс.)

  ІІІ. Хтось там галасує, голосує. Але куди податися мені? Податись можна, а подітись — ні. (Л.Костенко.) Вже все на світі переграли, одне в одного перекрали. (І.Жиленко.) Душе! Копаєш чи купуєш із довкруж? (А.Ворфлик.)

  Назвати букви, якими записане кожне з поданих слів. Який звук позначено кожною з букв?

  Хліб, день, гедзь, джміль, зоря, сузір’я, знання, щастя, в’ється.

  Подані слова записати в алфавітному порядку. Що називається алфавітом? Визначити буквений та звуковий склад виділених слів.

  Майбутнє, поспів’я, щирість, боротьба, суниця, сміється, дзьоб, яблуня, віддзеркалення, заозер’я, під’яр’я.

  Розглянути таблицю співвідношення між буквами й звуками. Продовжити її самостійно дібраними прикладами.

  [e]
  Е
  [е]

  селище, ……..

  веселий, …….

  [и]
  И
  [и]

  швидко, …….

  паливо, ……

  [йе]
  Є
  [e]

  має, …..

  майбутнє, ….

  [йу]
  Ю
  [у]

  юний, ……

  людина, ……

  [йа]
  Я
  [a]

  мрія, ….

  хвиля, ……

  Подані слова записати у дві колонки:
  1) ті, в яких букви я, ю, є позначають два звуки;
  2) ті, в яких букви я, ю, є позначають м’якість попереднього приголосного та один звук.

  Коріння, якір, юнацтво, Мюнхен, єдність, осіннє, м’ятний, сюрчання, надія, яструб, спілкування, юшка, японець, нянчитися, нюхнути, ягода, Юлія, рясний, маляс, Юпітер, з’єднати, зв’язати, сюди, сядьте, янтар.

  Пояснювальний диктант. Виділені слова записати фонетичною транскрипцією. Вказати кількість букв у цих словах.

  І. Дерево починається з кореня. Материна пісня починається з любові. Слово починається зі звука. (О.Довгий.) Мені до уст піднесли дивні звуки, мов до стеблини спраглої дощу. (Н.Пукас.) Сніги паперу білі. А букви — наче проліски. Чи зійдуть? Чи проб’ються? Такі ще холоди. (Л.Костенко.) Я перше слово написав, і засвітились небеса. А слово те таке просте, найперше слово над словами — “мама”. (П.Перебийніс.) Звуки ловлю, розбираю, звуки вплітаю в вінок… (Олександр Олесь.) Приймаю усе на слово, вірю усім на слово, бо й слово має підгрунтя, корінь і стебелину. (Р.Лубківський.)

  ІІ. І в сяйві літер хай збагне дитина, що зібрані у слові “Батьківщина” всі найдорожчі на землі слова. (Р.Лубківський.) Закони літер — не разки намиста. Одну хитнеш — і поміняєш суть. І спробуй-но тоді межу збагнуть, приміром, між “обчислить” і “обчистить”. (Б.Олійник.) На біле поле гайвороння літер впаде як хмари. (Л.Костенко.) Я косував на веселі розгонисті літери, що так підхоплювали одна одну, мов збиралися до танцю, і мене обсипало чи іскрами, чи то зорями. (М.Стельмах.) Літера і — мов колона у слові, око — над нею, вінець при основі. Око — то сльози за правду пролиті, сліз океан про життя в цьому світі! (В.Осадчий.) Від “Букваря” до “Кобзаря” — молитва-дума про Вкраїну. Вона й сьогодні окриля плекать її, одну-єдину. (М.Хижняк.)

  Урок № 24. Звуки мови і знаки письма, співвідношення їх. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Повернутись на сторінку Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Комментарии закрыты.