УРОК № 23. Тема. Поетичний образ Наталки — дівчини з народу. Інші образи твору. Значення п’єси. Уроки української літератури, 9 клас

    УРОК № 23. Тема. Поетичний образ Наталки — дівчини з народу. Інші образи твору. Значення п’єси. Уроки української літератури, 9 клас

    Мета: користуючись текстом твору, дати характеристику персонажів п’єси, їхніх дій та вчинків; розвивати відчуття краси слова, вміння зіставляти і робити нескладні висновки; виховувати в учнів доброту, милосердя.

    Обладнання: записи пісень Наталки, підручник, тексти.

    ХІД УРОКУ № 23. Тема. Поетичний образ Наталки — дівчини з народу. Інші образи твору. Значення п’єси. Уроки української літератури, 9 клас

    І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

    1. Перевірка домашнього завдання.
    1) Цитати до характеристики Наталки.
    2) Кого віднесено до позитивних героїв п’єси, а кого до негативних і чому?

    2. Бесіда з учнями.
    1) Яка тема п’єси І. Котляревського «Наталка Полтавка»?
    2) У чому новаторство Котляревського-драматурга?
    3) Композиція п’єси «Наталка Полтавка».

    II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

    III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Пояснення вчителя за планом.
    1) Поетичний образ дівчини з народу в п’єсі І. Котляревського «Наталка Полтавка».
    2) Як мати характеризує Наталку? («Добра дочка».)
    3) Що про себе говорить Наталка? («Не багата я і проста, но чесного роду…»)
    4) Возний вважає її «найкращою зо всього села і всіх прикосно-венних околиць дівицею».
    5) Наталка -— перший правдивий образ дівчини-селянки в українській літературі.

    2. Колективне складання плану до характеристики Наталки Полтавки.

    3. Самостійна робота.
    1) Скласти план порівняльної характеристики образів Петра і Миколи.

    Зразок
    а) Петро і Микола — представники трудового народу.
    б) Високі моральні якості Петра і Миколи. (Працьовитість, чесність, природний розум.)
    в) Енергійність Миколи, його здатність до боротьби і деяка пасивність Петра.
    г) Дотепність, життєрадісність, відвертість Миколи та ліризм, розсудливість, обережність Петра.
    2) Аналогічно скласти план характеристики негативних персонажів. (Возного і виборного.)

    IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Визначити драматургічні особливості п’єси «Наталка Полтавка».
    (Динамічний і природний розвиток дії, гострота конфлікту; уміле застосування народного гумору; використання народних 1 створених автором пісень; багатство, барвистість та індивідуалізація мови.)

    2. Робота з підручником.
    У чому полягають реалізм і народність п’єси? (Довести свою думку посиланнями на текст твору.)

    3. Бліц-опитування.
    1) Літературна спадщина Івана Котляревського. (Назвати найвідоміші твори.)
    2) Жанр «Енеїди». (Визначити і пояснити.)

    4. Вікторина за творчістю І. Котляревського. (Див. додаток 2 до уроку.)

    V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
    Підготуватися до письмової роботи на одну з тем: «Народознавство в поемі «Енеїда» І. Котляревського»; «Еней був парубок моторний»; «Утвердження сили народного духу в поемі «Енеїда» Котляревського»; «Образ Наталки Полтавки — яскравий тип українського національного характеру»; «Мої роздуми над п’єсою «Наталка Полтавка».

    УРОК № 23. Тема. Поетичний образ Наталки — дівчини з народу. Інші образи твору. Значення п’єси. Уроки української літератури, 9 клас

    Повернутися на сторінку Уроки української літератури, 9 клас
