Урок № 21. Текст як поняття лінгвістики тексту. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Урок № 21. Текст як поняття лінгвістики тексту. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Прочитати висловлювання, пояснити, чи можна вважати його текстом. Свою думку обгрунтувати.

  І. Новий рік — одне з найдавніших і найпопулярніших календарних свят.
  У давніх слов’ян, як і в багатьох землеробських народів Європи, рік розпочинався навесні. Після прийняття християнства за греко-візантійським обрядом початком церковного та громадянського року стало 1 вересня. З 1700 р. Петро І увів в Росії січневе літочислення.
  Серед українського селянства аж до початку ХХ ст. зберігалися новорічні традиції змішаного язичницько-християнського походження. Так, новорічні свята вважалися чарівним часом, коли пробуджувалася й ставала небезпечною нечиста сила. Вірили, що на святках присутні душі померлих родичів, яких намагалися умилостивити. Дуже довго жила віра в те, що характер новорічного свята впливає на долю всього року.
  Традиційна новорічна обрядовість українців — це низка зимових свят, черед яких виділяється період двадцятидення з кульмінаційними точками 25 грудня (Різдво), 1 січня (Новий рік) і 6 січня (Хрещення).
  З довідника.

  ІІ. Як святкують Різдво в Україні, ми загалом знаємо. А як відзначають це свято в інших країнах?
  Мешканці Риму, столиці Італії, ставлять в центрі міста високу, тридцятиметрову ялинку, а перед палатою папи — на площі Святого Петра — будують великий вертеп, заввишки як житловий будинок. Постаті ляльок у ньому сягають двох метрів. Уявіть собі, святкової вечері італійці не їдять.
  У Венесуелі (Південна Америка) люди на Святвечір діляться виноградом. Кожна людина з’їдає по 12 виноградин, які символізують місяці. З’їдаючи їх, загадують бажання на кожен місяць, вірячи, що вони мають здійснитися.
  В Угорщині на різдво проводять бали для дітей. На Святвечір угорці обов’язково їдять печеного індика, рибний суп і розсіл. Під скатертину кладуть гребінь.
  Незважаючи на відмінність у звичаях, всі народи вважають Різдво найважливішим з-поміж свят.
  З календаря.

  МАТЕРІАЛ ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ

  Лінгвістика тексту — галузь науки про мову, що почала активно розвиватися з 70-х років минулого століття. Основним поняттям лінгвістики тексту є текст, а предметом вивчення — зміст і структура (будова) тексту. Завдання лінгвістики тексту — виявити й дослідити загальні закономірності побудови тексту.
  Єдиного визначення поняття тексту в сучасній науковій літературі не існує. Найпоширенішим є визначення тексту як групи речень, об’єднаних спільним змістом, головною думкою та граматично. Отже, на думку більшості мовознавців, текст має складатися хоча б із двох речень. Іншими науковцями висловлюється така думка: текст цілком може утворюватися з одного речення. Прикладом текстів, що складаються з одного речення, можуть бути лозунги (Слава Україні!), заклики (Будьмо в усьому чесними!), прислів’я (Аби розум — щастя буде), загадки (Зроду рук своїх не має, а узори вишиває (Мороз), коломийки (Ой мала я миленького, ой мала я, мала, поставила за ворота, та й ворона вкрала), крилаті вислови, афоризми (І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь), вірші-мініатюри (Над пуголовком Жаба поглумилась: і в кого ти таке гидкеньке уродилось? (В.Симоненко).

  Текст обов’язково висвітлює певну тему. Для того, щоб зміст тексту було викладено зв’язно, послідовно, повно, автор тексту виділяє складові частини загальної теми — підтеми й мікротеми. Таким чином, зміст загальної теми тексту вичерпується сукупністю змісту мікротем.
  До визначення теми тексту дев’ятикласники вдаються досить часто, наприклад, у процесі підготовки до роботи над переказом. Підтеми тексту визначають у процесі складання простого плану тексту (чітко сформульовані підтеми відповідають пунктам простого плану), підтеми й мікротеми — у процесі роботи над побудовою складного плану тексту (мікротеми є підпунктами складного плану).
  Проте суть тексту не вичерпується лише його темою. Важливим є не лише те, ЩО висвітлює текст, а те, ЯК це в ньому висвітлено, адже автор обов’язково виявляє власне ставлення до передаваної в тексті інформації. Комунікативну мету тексту (навіщо створено текст: схвалити, засудити, ствердити, заперечити, закликати, спонукати, застерегти тощо) у навчальній практиці прийнято називати головною думкою тексту.
  Якщо висловлювання не є тематично цілісним (підтеми й мікротеми не є частинами загальної теми), не об’єднане головною думкою, воно не є текстом.
  Крім тематичної (змістової) цілісності, визначають такі ознаки тексту: зв’язність, певна послідовність речень, використання мовних засобів зв’язку між реченнями, завершеність.

  Прочитати (прослухати) текст, визначити його тему й головну думку. З чим співвідносний заголовок — з темою чи з головною думкою тексту? Пояснити, що забезпечує змістову цілісність тексту та яким чином виявляється авторська установка (задум, намір). Сформулювати визначення тексту.

  Микола Лисенко і Німеччина

  Композитор Микола Лисенко навчався у Лейпцігській консерваторії — одному з найпрестижніших навчальних закладів Європи. Складний консерваторський курс він пройшов усього за два роки, поєднуючи навчання з активним концертуванням у Лейпцігу й Празі. Концерти принесли Миколі Віталійовичу славу одного з найкращих піаністів того часу.
  Навчання в Німеччині пов’язане з пам’ятною подією в житті композитора: там він започаткував вокальний цикл “Музика до “Кобзаря” Т.Г.Шевченка”, над яким працював майже сорок років. У циклі розкрилося глибоке розуміння поезії великого Кобзаря, її нерозривної єдності з народною піснею.
  З календаря.

  Навчальний диктант. Визначити тему і головну думку записаного тексту. Дібрати два варіанти заголовка: співвідносний з темою та співвідносний з головною думкою тексту. Визначивши й сформулювавши підтеми тексту, колективно скласти й записати його простий план. Пояснити, в чому полягає різниця між підтемою й мікротемою тексту.

  Розмову про біографію Олександра Дюма доречно почати таким крилатим висловом: “Життя — це роман, який відбувся в дійсності”. В ньому є чимало цікавих сторінок: Дюма брав участь у революційних подіях, товаришував із Гарібальді, котрий очолював боротьбу за незалежність Італії.
  Олександр рано залишився без батька. Юнаком він навчився вправно володіти шпагою, влучно стріляти, захопився мисливством — його “подвиги” постійно викликало занепокоєння матері.
  Замолоду Дюма мав каліграфічний почерк, так що йому вдалося влаштуватися переписувачем документів у паризькій канцелярії. Завдяки природному розуму й феноменальній працездатності, Олександр самотужки здобув освіту. Захопившись творами Шекспіра, Шіллера й Мольєра, він вирішив присвятити себе літературі.
  Романи Дюма не історичні, а історико-авантюрні. Водночас у кращих з них блискуче зображено колорит епохи. “Історія для мене гвіздок, на який я вішаю свою картину”, — часто жартував письменник. (За Т.Полковенком; 125 сл.)

  Орієнтовний план (підтеми тексту)

  1. Життя Олександра Дюма подібне до роману.
  2. “Подвиги” юного Дюма непокоїли матір.
  3. Користь від каліграфічного почерку.
  4. Освіту було здобуто самотужки.
  5. Історико-авантюрні романи письменника.

  Урок № 21. Текст як поняття лінгвістики тексту. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Повернутись на сторінку Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Комментарии закрыты.