УРОК № 20. Тема. Урок позакласного читання. Іван Карпенко-Карий. «Мартин Боруля». Уроки української літератури, 10 клас

    УРОК № 20. Тема. Урок позакласного читання. Іван Карпенко-Карий. «Мартин Боруля». Уроки української літератури, 10 клас

    Мета: ознайомити учнів зі змістом, проблемами та жанром п’єси «Мартин Боруля»; розвивати навики ідейно-художнього аналізу драматичного твору; виховувати в учнів гідність, простоту, щедрість у взаєминах з людьми.

    Обладнання: текст п’єси, фотоілюстрації до неї, грамзапис.

    ХІД УРОКУ № 20. Тема. Урок позакласного читання. Іван Карпенко-Карий. «Мартин Боруля». Уроки української літератури, 10 клас

    І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ

    Епіграф до уроку:
    «Мартин Боруля» — одна з найкращих українських комедій.
    Іван Франко

    II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

    1. Вступне слово вчителя.
    У 1886 році І. Карпенко-Карий написав комедію «Мартин Боруля». Літературознавці вважають, що в основу сюжету цієї п’єси покладено комічну історію про домагання дворянських прав батьком драматурга. Автор узагальнив подібні факти, які часто оберталися життєвою трагедією для багатьох освічених людей. Як вам уже відомо з епіграфа до сьогоднішнього уроку, Іван Франко назвав п’єсу «однією з найкращих українських комедій». Чому це так, ми спробуємо з’ясувати далі.

    2. Бесіда з учнями.
    1) Коротко перекажіть зміст комедії «Мартин Боруля».
    2) У чому комізм головного персонажа і тих ситуацій, в які він потрапляє?
    3) Розкрийте своє ставлення до Мартина Борулі.
    4) Яку позицію щодо головного героя займає, на вашу думку, сам автор?
    5) Визначте ідею п’єси. (Гідність людини визначають не належність до привілейованого соціального стану, а чесна трудова діяльність, простота й щедрість у взаєминах з людьми.)
    6) У чому виявилося критичне ставлення автора до героїв п’єси Протасія Пеньонжка та Матвія Дульського?
    7) Як зображує автор розбещених чиновників Націєвського, Трандалєва?
    8) Користуючись опорним планом (див. додаток 2) дати загальну характеристику Мартина Борулі.

    3. Заключне слово вчителя.
    Комізм ситуацій в тому, що в гонитві за примарним дворянством, охоплений честолюбивим прагненням перейти у вищий стан, Мартин губить той добрий і чесний моральний набуток, який йому передали предки. Рідні, спостерігаючи зміну в його поведінці, навіть не гніваються, а дивуються, бо бачать усю неприродність нових манер і поведінки глави сім’ї — селянина-землероба.
    Ставлення до Мартина Борулі є двояким: він викликає і сміх, і жаль. Авторський сміх — живий, природний, іскрометний, іноді іронічний і в’їдливий, але не злостивий. Драматург дає своєму героєві шанс зрозуміти самого себе.

    III. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
    Підручник, опрацювати теоретичнии матеріал.
    Підготувати повідомлення на теми:
    1) Популярність «Наймички» І. Карпенка-Карого на сценах театрів.
    2) Сюжет соціально-психологічної драми «Безталанна».

    УРОК № 20. Тема. Урок позакласного читання. Іван Карпенко-Карий. «Мартин Боруля». Уроки української літератури, 10 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 10 клас
