УРОК № 2. Тема. Усна народна творчість. Народна лірика. «Віє вітер на долину». Болісні переживання роз’єднаного селянського роду. «Розлилися круті бережечки» — зразок численних козацьких пісень. «Із-за гори вітер віє». Спогад про часи гетьманщини. «Ой ясне сонце високо сходить» — зразок чумацької пісні. Поглиблення поняття про народну лірику та її основні жанри. Уроки української літератури, 8 клас

    УРОК № 2. Тема. Усна народна творчість. Народна лірика. «Віє вітер на долину». Болісні переживання роз’єднаного селянського роду. «Розлилися круті бережечки» — зразок численних козацьких пісень. «Із-за гори вітер віє». Спогад про часи гетьманщини. «Ой ясне сонце високо сходить» — зразок чумацької пісні. Поглиблення поняття про народну лірику та її основні жанри. Уроки української літератури, 8 клас

    Мета: показати красу й велич української пісні, висвітлити історичні умови, за яких створювалися пісні, розвивати творчу уяву та творчі здібності учнів; виховувати в учнів почуття поваги до минулого, любов до українських народних пісень.

    Обладнання: збірки народних пісень, репродукція картини В. Хитрикова «Народження пісні», виставка учнівських малюнків до пісень.

    ХІД УРОКУ № 2. Тема. Усна народна творчість. Народна лірика. «Віє вітер на долину». Болісні переживання роз’єднаного селянського роду. «Розлилися круті бережечки» — зразок численних козацьких пісень. «Із-за гори вітер віє». Спогад про часи гетьманщини. «Ой ясне сонце високо сходить» — зразок чумацької пісні. Поглиблення поняття про народну лірику та її основні жанри. Уроки української літератури, 8 клас

    I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

    II. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Вступне слово вчителя.
    Народна поезія України відзначається великим багатством і різноманітністю видів творів і художніх форм, тем, сюжетів, героїв і зображувальних засобів.

    Фольклор — це особлива галузь поетичного мистецтва.

    Фольклорні твори пройняті визвольними ідеями, любов’ю до Вітчизни, прагненням миру, вони виражають погляди народу, його мрії та сподівання. Особливе місце в українському фольклорі займають ліричні пісні. До них зверталися колективно й поодинці, у будень і у свято, старі й молоді, зверталися при найрізноманітніших негодах і душевних зворушеннях. Кожна пісня проникає в саме серце, бо, як сказав Михайло Шевченко: «Вона має те велике, єдине, що не вмирає, що гукає, об’єднує, паморочить жагучим почуттям духовності — має Дух! І дух той будить, відроджує, плекає і живить пісня».

    2. Робота з підручником.
    Прочитати статтю «Народна лірика», самостійно скласти схему статті.

    3

    3. Робота з текстом пісні «Віє вітер на долину».
    1) Виразно прочитати пісню.
    2)Запитання.
    а) Чому селянський рід розійшовся по країні?
    б) Як ставиться брат до сестри?
    в) Які почуття в сестри до своєї родини?
    г) Як склалося життя дівчини у свекрухи?
    д) Знайти в тексті пісні пестливі слова, постійні епітети та повтори. Пояснити їх роль у творі.

    4. Робота над текстом пісні «Розлилися круті бережечки».
    1) Прослухати пісню в грамзаписі.
    2) Дати відповідь на запитання за підручником.

    5. Слово вчителя.
    Невимовно тяжким ярмом для трудящих була панщина. Жорстокі пани та їх посіпаки примушували кріпаків працювати цілий тиждень. Кріпацька неволя, знущання, непосильні повинності, наруга над людською гідністю відображені в пісні про кріпаччину «Із-за гори вітер віє».

    6. Робота над текстом пісні «Із-за гори вітер віє».
    Виразно прочитати текст пісні та відповісти на запитання.
    1) Назвати види робіт, які виконували селяни для пана.
    2) Чому ця праця була ненависною кріпакам?
    3) У які часи «Добре було на Вкраїні…»?

    7. Слово вчителя.
    Своєрідним жанром української лірики є чумацькі пісні. Чумаками називали людей, що їздили на волах у Крим за рибою та сіллю, чим переважно й торгували. Шлях, який пролягав безводними південними степами до Чорного та Азовського морів, був важким і небезпечним. Тут на подорожніх часто вичікували розбійники, аби поживитися добром чумака, підстерігали їх також хвороби. Чумацьке горе й безталання є основним змістом пісень, але звучать вони оптимістично. Чумак сміється із своєї лихої долі, зі свого нещастя, ніколи не впадає в розпач, не втрачає надії на краще. Створювалися чумацькі пісні майже до кінця XIX ст., коли були побудовані залізниці, і чумацький промисел припинився.

    8. Робота над текстом пісні «Ой ясне сонце високо сходить».
    1) Ознайомити учнів з піснею.
    2) Відповісти за підручником на запитання.

    9. Розглянути картину М. Т. Дерегуса «Народження пісні» й дати відповідь на запитання.
    1) Описати місцевість, зображену художником.
    2) Які звуки можуть лунати в степу?
    3) Визначити положення постаті пісняра й коня щодо лінії горизонту. Чому вони так намальовані?
    4) Які почуття переживає пісняр, що думає, про що співатиме?

    III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
    Підготувати невелике письмове повідомлення на тему «Народна лірика».

    IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
    Записати від старших давні й сучасні народні пісні, укласти з них збірку під назвою «Наша дума — наша пісня». Записати висловлювання про українську пісню.

    УРОК № 2. Тема. Усна народна творчість. Народна лірика. «Віє вітер на долину». Болісні переживання роз’єднаного селянського роду. «Розлилися круті бережечки» — зразок численних козацьких пісень. «Із-за гори вітер віє». Спогад про часи гетьманщини. «Ой ясне сонце високо сходить» — зразок чумацької пісні. Поглиблення поняття про народну лірику та її основні жанри. Уроки української літератури, 8 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 8 клас
