Урок № 19. Складне речення з різними видами зв’язку. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Урок № 19. Складне речення з різними видами зв’язку. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Прочитати. Якими засобами пов’язані між собою частини складних речень? Вказати сполучниковий і безсполучниковий зв’язок .

  І. Спливуть літа, спливуть царі-горохи, і наш народ розквітне між людьми. (В.Марсюк.) Над річкою, в чистім полі, могила чорніє; де кров текла козацькая, трава зеленіє. (Т.Шевченко.) От і зараз наша хата пахне суницями, в одне вікно заглядає стара груша, а в друге — яблуня, що завжди нагадує мені бабусю. (М.Стельмах.) Все міняє ритми й біоритми, бо якийсь тепер химерний день: ще не встигне він і народитись, як уже чіпляється за пень. (Є.Гуцало.)

  ІІ. Проснулось коріння, зметнулися трави, і вдарили в дзвони круті береги. (М.Стельмах.) Коли сніжині ніжно стане, вона всміхнеться і розтане, сльозою зробиться вона. (І.Жиленко.) На рідні землі сіячі вертають, щоб сіяти святе зерно своє, щоб знов заграло українське поле врожаєм щастя, зродженим навік, щоб знов засяло сонце світлочоле на вольних водах українських рік. (М.Бажан.) Вставай, милий брате, бо сором нам спати: ми спали століття — доволі вже сну! (В.Чумак.)

  Прочитати. Використавши подану в тексті інформацію, дати відповіді на питання: у яких стилях використовуються речення з різними видами зв’язку? Яка роль таких речень у науковому стилі? Яка функція таких речень у художньому й публіцистичному стилях? Чому вживання таких речень в офіційно-діловому стилі є недоречним?

  Складні речення з різними видами зв’язку є ознакою книжного мовлення, але їх функції в різних стилях неоднакові.
  У науковому стилі складні речення з різними видами зв’язку служать засобом вираження складних думок, допомагають чітко й послідовно викласти матеріал. Найчастіше тут використовуються речення інформативного характеру з підрядним і сурядним зв’язком. Вони дають можливість виражати найскладніші здобутки людської думки в будь-якій сфері наукових знань.
  У художньому й публіцистичному стилях такі речення виконують образну функцію. Уміле їх використання, разом з простими конструкціями, робить мову художніх, публіцистичних творів багатою, гнучкою, образною.
  За М.Пентилюк.

  Переписати, підкреслити граматичні основи речень. Якими засобами пов’язані між собою частини складних речень? Вказати сполучниковий і безсполучниковий зв’язок. Встановити, до якого стилю належить висловлювання. Пояснити вживання розділових знаків.

  Сім смертних гріхів — це найтяжчі гріхи: заздрощі, жадібність, розпуста, ненажерливість, гордощі, лінощі, злість, яких не можна спокутувати, і за них людина мусить вічно каратися у загробному житті. У сучасній мові фразеологізм “сім смертних гріхів” вживається на позначення якнайтяжчих злочинів, і це не єдиний крилатий вислів, де звучить число сім. “Книга за сімома печатями” — теж вислів із Біблії, де так названо книгу, яку “ніхто не міг ні на небі, ні на землі, ні під землею розкрити, щоб подивитися в неї”, а в образному значенні вираз означає щось незрозуміле, приховане й недоступне.
  За А.Коваль.

  Переписати, розставляючи розділові знаки (подаємо речення без їх вилучення). Накреслити схеми речень.

  І. Ти пам’ятаєш, як ми в ліс ходили, коли цвіла напровесні ліщина і запах той нам душі так п’янив? (О.Довгий.) Пожертвуй словом, що в душі цвіте, і, може, в пролісок воно переросте. (Г.Коваль.) Щасливий я не тим, що маю квіти, а тим, що є кому їх віднести! (Л.Дмитерко.) Чомусь і досі чітко уявляю, як людина чаклує при вогні і гріє руки, щоб замісити глину і творити. (Г.Коваль.) Я так люблю Карпат живу оздобу, де буки, мов старезні літописці, засвідчують, як вів Олекса Довбуш опришків до Лук’яна Кобилиці. (Д.Луценко.)

  ІІ. А доля козацька — горбата турецька шабля, що мов усміх дитини, коли не була в крові. (І.Павлюк.) Годі люд дурить, що правда — в силі: сила — в правді, в істині, в добрі. (П.Тичина.) Чекаю дня, коли собі скажу: оця строфа, нарешті досконала. (Л.Костенко.) Де б не прийшлося трудитися й жить, все ж пам’ятай: Вкраїна мила на Черемоші й на Дніпрі лежить. (А.Малишко.) Пригадую: в зимовий час журний час за вікнами пливла година пізня, а в хаті завороженій у нас лунала повна щему тужна пісня. (Д.Луценко.)

  Урок № 19. Складне речення з різними видами зв’язку. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Повернутись на сторінку Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Комментарии закрыты.