Урок № 18. Тематичне тестування (тема: Дієприкметник). Створення діалогів відповідно до запропонованої ситуації спілкування, пов’язаної з характеристикою людей (із вживанням дієприкметників)

  Урок № 18. Тематичне тестування (тема: Дієприкметник). Створення діалогів відповідно до запропонованої ситуації спілкування, пов’язаної з характеристикою людей (із вживанням дієприкметників)

  Мета: з’ясувати рівень засвоєння учнями знань про дієприкметник як особливу форму дієслова та вмінь визначати граматичні ознаки дієприкметника, доречно вживати дієприкметники в мовленні; формувати комунікативні вміння, зокрема вміння створювати й підтримувати діалог; розвивати логічне мислення, пам’ять, формувати навички самостійної роботи; навички застосовувати теоретичні знання на практиці.

  Тип уроку: урок перевірки й обліку здобутих знань, умінь і навичок..

  Хід уроку № 18. Тематичне тестування (тема: Дієприкметник). Створення діалогів відповідно до запропонованої ситуації спілкування, пов’язаної з характеристикою людей (із вживанням дієприкметників)

  І. Повідомлення мети і завдань уроку.

  ІІ. Перевірка рівня засвоєних мовних знань та вмінь.

  • Пояснення способів проведення перевірки знань та вмінь (інструктаж до проведення тестування).
  • Проведення тестування.
  • Відповіді вчителя на запитання учнів (після того, як тестові завдання виконано).

  ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ ДЛЯ ТЕМАТИЧНОГО КОНТРОЛЮ (зразки)

  1. Дієприкметник — це
  а) особлива форма дієслова;
  б) особлива форма прикметника;
  в) самостійна частина мови.

  Дібрати й записати приклад дієприкметника, поставити до нього питання (напр.: який? сказаний)

  2. Дієприкметники бувають:
  а) перехідні й неперехідні;
  б) активні й пасивні;
  в) доконані й недоконані.

  Скласти (пригадати) й записати речення з дієприкметником (напр.: Прийде вечір зажурений, синій. (В.Сосюра.) Біля ставу тремтить поріділе золото верб. (М.Стельмах.) Я сідаю на горбик зігрітий, щоб ключі журавлині зустріти. (П.Воронько.) Нетямі руки не туди пришиті. (Нар.творч.)

  3. Дієприкметниковим зворотом називається:
  а) дієприкметник разом із означуваним словом;
  б) дієприкметник із граматичною основою речення;
  в) дієприкметник із залежними від нього словами.

  Скласти (пригадати) й записати речення з дієприкметниковим зворотом (напр.: Листя, сповнене привіту, буде з вітром шепотіти. (В.Сосюра.) Стоїш ти, Полтаво, огорнена в славу. (М.Рильський.) Ще не забули ми і не забудем плач, почутий уночі із Бабиного яру. (Д.Павличко.) Зворот підкреслити.

  4. Дієприкметниковий зворот виділяється комами:
  а) завжди;
  б) якщо стоїть після означуваного слова;
  в) якщо стоїть перед означуваним словом.

  Скласти (пригадати) й записати речення з дієприкметниковим зворотом, що не виділяється комами (напр.: Над туманами вкритою рікою мовчать бори. (В.Сосюра.) І все чіткіш темніють в полі дощем карбовані путі. (М.Стельмах.) Там хмари і соком набряклі осики попадали в ставу блакитний казан. (Л.Первомайський.)

  5. НН пишеться у словах:
  а) освітлений, упорядкований, принесений;
  б) незліченний, несказанний, незрівнянний;
  в) довгожданий, шалений, несподіваний.

  Прикметник дієприкметникового походження з нн ввести до самостійно складеного речення (напр.: Я бачу в зорях тих ясних великі сонця незчисленні. (В.Самійленко.) І мислі, і часу закони невблаганні неси в будучину, на плетиво доріг. (А.Малишко.) Непогасенне сяйво ідеалу. (Д.Павличко.)

  6. Окремо з не дієприкметник пишеться в реченні
  а) Затьмила зір несплакана сльоза. (Т.Майданович.);
  б) Не покриті важкою млою, спіють зорі понад Сулою. (А.Малишко.);
  в) Мене і досі ніжно зігріває забуте сонце тих країв незнаних. (О.Башкирова.).

  Дієприкметник, що пишеться з не разом, ввести до самостійно складеного речення (напр.: Я незлічені версти після того пробрів. (В.Швець.) За мить, незгаяну в справдешнім світі, я проміняю наймиліші сни. (М.Самійленко.) Посварилися за шкуру непійманої білки. (Нар.творч.)

  ІІІ. Робота над складанням діалогів.

  • Інструктаж учителя щодо складання діалогів та критеріїв їхнього оцінювання.
  • Виконання ситуативних вправ.
  • Використавши деякі з поданих у рамці словосполучень, скласти й попарно розіграти діалоги, що могли б відбутися:

  o між двома семикласниками після першого уроку історії (мови, літератури), проведеного новим учителем (або студентом-практикантом);

  Надзвичайно освічений; захоплений своїм предметом; залюблений у книжку; дуже начитаний; захоплююча розповідь; надихаючий приклад; передплачувані ним журнали; подаровані ним класові приємні хвилини.

  o між двома друзями, які обговорюють прихід до їхнього класу новачка;

  Став, як укопаний; як у воду опущений (наче з хреста знятий; мов кип’ятком (окропом) ошпарений); говорив як по писаному; язик гарно підвішений; правила перекручені; слова забуті; твір списаний; як заведена машина; кручений, як дзига; викапаний Мюнхаузен.

  o між двома подругами, які щойно відвідали концерт улюбленого співака.

  Очікуваний приїзд; омріяні шанувальниками гастролі; підготовлена співаком програма; по-новому оранжовані напівзабуті пісні; оновлений репертуар; модернізовані декорації; ретельно обміркований імідж; дедеалі зростаючий темп; захоплюючі зміни.

  ІV. Підбиття підсумків уроку.

  V. Домашнє завдання.

  Урок № 18. Тематичне тестування (тема: Дієприкметник). Створення діалогів відповідно до запропонованої ситуації спілкування, пов’язаної з характеристикою людей (із вживанням дієприкметників)

  Повернутись на сторінку Українська мова. 7 клас. Конспекти уроків

  Комментарии закрыты.