УРОК № 17. Тема. Іван Карпенко-Карий. Огляд життя і творчості письменника. П’єса «Хазяїн» — соціально-сатирична комедія. Уроки української літератури, 10 клас

  УРОК № 17. Тема. Іван Карпенко-Карий. Огляд життя і творчості письменника. П’єса «Хазяїн» — соціально-сатирична комедія. Уроки української літератури, 10 клас

  Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом драматурга, персонажами його творів, боротьбою за створення професійного українського театру; ознайомити учнів із поняттям про соціально-сатиричну комедію, опрацювати текст п’єси «Хазяїн»; розвивати навики виразного читання за ролями, ідейно-художньої характеристики літературного твору; виховувати інтерес до творчості митця.

  Обладнання: портрет письменника, виставка його творів і творів про нього, фотоілюстрації «Іван Карпенко-Карий. Життя і творчість».

  ХІД УРОКУ № 17. Тема. Іван Карпенко-Карий. Огляд життя і творчості письменника. П’єса «Хазяїн» — соціально-сатирична комедія. Уроки української літератури, 10 клас

  І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

  Заспів до уроку: один із учнів читає вірш М. Рильського «Три брати».

  Колись, на славу Україні,
  Зродила мати трьох синів.
  Дала крилята їм орлині,
  Дала їм очі соколині
  І душі, повні мрій і снів…
  Садовський славний! Ти між нами
  Отой орел, і в слові сім
  Чи пізнаєш себе з братами,
  Широкоплечими орлами,
  Що штуки мир скорився їм?..
  Мов той орел в краю блакиті, —
  В просторі штуки чарівнім,—
  Ширяєш ти по вільній хіті,
  Підвладне все тобі в ті миті,
  І ти живеш життям двійним…
  І ось брати твої з тобою:
  Карпенко старший чарівник,
  Що так звабляє всіх нас грою,
  Що надихає й вас порою
  І що відкрив нам свій тайник
  Подій лукавства і зневаги,
  Подій неправди огидних,
  Великодушних діл відваги
  І нищих духом переваги
  Над кодлом сильних і грізних!..
  А слава сцени — Саксаганський!..
  Кого він з нас не чарував
  Чи то в комедії селянській,
  Чи то у драмі хуторянській, —
  Яких він типів не вдавав?..
  Живіть на славу Україні,
  Чаруйте скрізь її синів
  І славні будете в родині, ‘
  І як тепер, при сій хвилині.
  Скрізь привітають трьох братів!..

  Учитель. Диво сім’ї Тобілевичів: три брати — Іван, Микола, Панас та їх сестра Марія склали основний кістяк української драматургії. Про старшого брата Івана Карповича Тобілевича піде мова на уроці, за епіграф до якого можуть правити слова самого автора:
  «Ради України, нам дорогої, ради скривдженого народу, не маючого навіть і порозуміння об нашій праці,— ми зробимо, що в наших силах!»
  І. Карпенко-Карий. (З листа до П. Саксаганського, 1898 р.)

  II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

  Перевірка домашнього завдання.

  1. Чому Іван Карпович Тобілевич увійшов у світову культуру як Іван Карпенко-Карий? (Це псевдонім митця який поєднав у своєму літературному імені ім’я батька та згадку про улюбленого поета (Гнат Карий — герой п’єси Т. Шевченка «Назар Сто до ля».).

  2. Чому родину Тобілевичів називають кістяком українського театру? (Брати І. Карпенка-Карого — режисери, актори: Микола Садовський, Панас Саксаганський, сестра — актриса та співачка Марія Садовська-Барілотті. У сім’ю Тобілевичів увійшли чудові артистки українського театру: Марія Заньковецька (дружина Миколи) і Софія Тобілевич (дружина Івана).

  3. Розкажіть про батьків Тобілевічів, які виховали таких талановитих дітей.

  III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Слово вчителя.
  І. Карпенко-Карий написав 18 оригінальних п’єс, кожна з яких стала своєрідною вершиною в жанрі драматургії. Тематично вони охопили осмислення конкретних суспільних процесів другої половини XIX ст., філософські роздуми про мистецтво, людину й життя. Драматург прожив свій вік, саме віддано працюючи для України.
  Його серце було сповнене любові до друзів, сподвижників по театральній справі, він уникав конфліктів, не мав надмірних амбіцій і честолюбства, нікому не заздрив. Особливо душевно ставився до найближчих людей, які в листах та спогадах засвідчували що найвищими ідеалами Карпенка-Карого були ідеали добра, любові і духовного єднання.
  Дві чудові, самовіддані жінки супроводжували Івана Карповича на його нелегкому шляху, ділили з ним щастя й гіркоту життя. Перше глибоке й незгасне кохання — Надія Карлівна Тарковська. Вона стала його дружиною в 1871 році. Обоє були пристрасними театралами, шанувальниками Шевченкового слова, зіграли головні ролі в першій спільний сценічній роботі «Назар Стодоля», а згодом нарекли своїх дітей улюбленими іменами — Галя і Назар. Іменем коханої дружини назвав Іван Тобілевич хутір, закладений на землях поміщиків Тарковських. І донині хутір Надія (Надежда, Надеждівка) є історико-культурним заповідником, скарбницею духовних надбань родини Тобілевичів. (До слова, внучатами племінниками Н. К. Тарковській доводяться відомі російські митці — поет Арсеній Тарковський та його син, видатний кінорежисер Андрій Тарковський.)
  У першому шлюбі, крім Галі та Назара, народилися Юрко та Орися. Але родинне щастя було недовгим. Навесні 1881 року від сухот померла Надія Тарковська, а влітку 1882 року — улюблена старша дочка Галя.
  Пережити горе, непоправні втрати допомогла Іванові Карповичу робота в театрі, творче самозабуття. А ще — Софія Віталіївна Дітковська, яка в липні 1884 року стала його дружиною. Вони зустрілися в трупі Михайла Старицького. Коли ж Карпенка-Карого було звинувачено в антидержавній діяльності й заслано в Новочеркаськ, Софія Дітковська сама простягла руку підтримки. Іван Карпович її з вдячністю прийняв. Вона була розумною жінкою, талановитою ак трисою, а для свого чоловіка — надійним товаришем, помічником і порадником. Дітям Тобілевича Софія Віталіївна замінила матір, шанобливо ставилася до пам’яті першої дружини. Доньці, що народилась у 1885 році, дала ім’я молодшої сестри Тобілевичів, яку Іван Карпович дуже любив,— Марія. Усі діти здобули гарну освіту: Назар став інженером-хіміком; Юрій навчався у Львові (будучи студентом заприятелював з родиною Івана Франка, якийсь час жив у нього на квартирі), Орися (Ярина) та Марія закінчили Паризьку Сорбонну. З усіма дітьми в Івана Карповича були теплі, задушевні стосунки. Він щиро переймався усіма клопотами своїх синів та дочок, радів зустрічам з ними. Софія Тобілевич написала кілька книжок про свого чоловіка та його оточення, про шляхи українського театру.

  2. Виступ учня.
  1907 року Панас Мирний написав вірш, присвячений пам’яті І. Карпенка-Карого:

  Недавно те було, як ти
  З своїми рідними братами
  Витав у нас… і перед нами
  Мов по весні почав цвісти
  Різноманітний той садок
  Твоїх либоких дум, гадок,
  Гарячих серцем та душою,
  На світ появлених тобою.
  Кого не бачили ми там?
  І Наймички» лихую долю,
  І «Безталанну з її горем.
  Страждання… муки… регіт… гам…
  Та витівки життя людського, —
  На лихо наше, більше злого,
  Ніж доброго,— і ті надії,
  Що ними люди серце гріють.
  Все те пройшло тут перед нами —
  Живе, яскраве та блискуче,
  Мов промінь сонячнии з-за тучі
  Чи світ зорі поза горами…
  І ми, милуючись, раділи,
  Що те, чого ми так хотіли,
  Пройшло до нас і жити буде,
  Поки живуть на світі люди…

  3. Пояснення вчителя.
  «Хазяїн» — художнє продовження «Ста тисяч», комедії, створеної 1889 року. Звідти бере початок образ Пузиря, який близький по духу Герасимові Калитці: така сама ненаситна жадоба збагачення, дикість натури користолюбця та аморальність. Автор писав 1900 року своєму братові П. Саксаганському:

  «Комедія ця дуже серйозна, і я боюся, що буде скучна для публіки, котра від комедії жде тільки сміху, «Хазяїн» же — зла сатира на чоловічу любов до стяжання без жодної іншої мети. Стяжан-ня для стяжанняІ Побачимо, як-то вона піде».

  Отже, жанр твору визначив автор — це комедія соціально-сати-рична, бо викриває і висміює явища, породжені капіталістичним ладом, аморальність вчинків капіталістів-землевласників. Дію п’єси рухають її основні конфлікти: Пузир і закон; Пузир і робітники, сімейний конфлікт.
  Час і місце дії у творі окреслюються дуже виразно: останнє десятиліття XIX ст., північна частина колишньої Херсонської губернії В образі Пузиря автор зобразив капіталіста-землевласника, ненаситний потяг якого до наживи стає самоціллю, перетворюючи його на моральну потвору.

  4. Робота з текстом твору.
  (Вчитель організовує роботу над змістом твору, підбираючи для читання в класі уривки з п’єси, в яких розкриваються певні риси характеру Пузиря. Учні прослухують уривок, записаний на платівці у виконанні акторів )

  IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

  Запитання до учнів.
  1. Хто такий Пузир?
  2. Що вам відомо про його родину?
  3. Яке господарство у Пузиря?
  4. Хто допомагає йому управляти ним?

  V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
  Підручник, опрацювати теоретичний матеріал; підготуватися до аналізу змісту п’єси «Хазяїн».

  УРОК № 17. Тема. Іван Карпенко-Карий. Огляд життя і творчості письменника. П’єса «Хазяїн» — соціально-сатирична комедія. Уроки української літератури, 10 клас

  Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 10 клас

  Комментарии закрыты.