Урок № 17. Двокрапка між частинами безсполучникового складного речення. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Урок № 17. Двокрапка між частинами безсполучникового складного речення. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Виразно прочитати. Обгрунтувати вживання двокрапки між частинами безсполучникових складних речень. Прочитати речення в такій послідовності: 1) такі, в яких наступна частина розкриває, пояснює зміст попередньої; 2) такі, в яких наступна причина з’ясовує причину того, про що йдеться в частині попередній.

  Я знав: добра нема без зла. (А.Григоренко.) Немилосердно гне зневіра: спокус невпинна боротьба. Не сотвори собі кумира: кумир витворює раба. (В.Забаштанський.) А ми розвалимо чужі кумирні: час возвести поспішно власний храм. (В.Гриценко.) Я знаю: світ росте із доброти. (О.Довгий.) Скільки зла таїться за гарною подобою: гадюка ховається в траві. (Г.Сковорода.) В такого позичиш: йому й душа дешевша гроша. (М.Стельмах.) Іду за плугом босими ногами, знов розминувшись в полі з ворогами: веління Боже — сіяти зерно! (В.Гриценко.) Затям: доброзичливість вартісніша за золото й срібло. (З Біблії.)

  Переписати речення, підкреслити в кожному граматичні основи. Обгрунтувати вживання двокрапки.

  Хліб — не з неба: працювати треба. Не дай, Боже, свині роги: всю череду переколе. Оце вшив: два чоботи на одну руку. Дурні тільки в казках молодці: Омелько й по дрова на печі їздив. Закінчив роботу: залишились ще краї та середина. Отак: двом рак, третьому — юшка. Кожен розумний по-своєму: один спершу, другий потім. Ми з тобою родичі: мій батько і твій батько біля однієї печі грілися. Ми свояки: на твоїй бабі очіпок горів, а мій дід руки погрів.
  Народна творчість.

  Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки (подаємо речення без їхнього вилучення).

  І. Стою, дивлюсь на рідний край і чую клич нетлінний: далеких предків пам’ятай до сьомого коліна! (П.Перебийніс.) У серці свято: то війнув крилато моєї мами вишитий рукав. (Р.Лубківський.) Який дивовижний малесенький птах: із тисяч дахів пізнає він свій дах. (А.Кацнельсон.) Біжу босоніж по своїй землі: так легше рідну землю відчувать. (Н.Пукас.) Замовкніть всі: великий час прийшов. (Олександр Олесь.)

  ІІ. Знаю: з попелу сходять квіти. Вірю: з каменю б’є джерело. (А.Малишко.) Іще прикмету, серце, не забудь: в багні лілеї білі не цвітуть. (Г.Коваль.) Рук ми тоді не складали: праці було нам чимало. (Б.Грінченко.) Нам приклади свідчать рясні й красномовні: поспішність — успішності ворогом є. (Л.Первомайський.) Така пора: ще пахне падолистом, уже мороз пройшовся по землі, ще горобина тішиться намистом і приміря сніжиночки малі. (Н.Пукас.) Буде рання весна: червоний, дикий півень виходить за хату, вилазить на край картопляної ями і на ціле горло завзято кукурікає. (У.Самчук.)

  З кожної пари простих речень утворити безсполучникове складне. Обгрунтувати вживання двокрапки.

  • День сьогодні похмурий. Кошлаті хмари оповили небо.
  • Сонце ледь визирає з-під хмаряної ковдри. Над землею висять сутінки.
  • Негода створює кепський настрій. Від непривітного пронизливого вітру стає моторошно.

  Прочитати. Вказати речення прості й складні. Обгрунтувати вживання двокрапки. Переписати тільки безсполучникові складні речення, підкреслити в них граматичні основи.

  І. Сім речей є осоружними й огидними Богові: горді очі, брехливий язик, вмиті безневинної кров’ю руки, сповнене лихих задумів мерце, спрямовані до зла ноги, фальшиві свідчення та чвари між братами. Не забувай: чесне ім’я цінніше за найбільше багатство. Три речі є в житті незбагненними: путь орла в небі, дорога корабля в морі, шлях до дівочого серця. Сказано мудрецями: не годиться вважати під час суду на особу підсудного.
  З Біблії.

  ІІ. Я не жалуюсь на тебе, доле: добре ти вела мене, мов мати. (І.Франко.) Душа від таємниці завмирає: куди мене ти, доле, поведеш? (М.Самійленко.) На полині була доля настояна, і шепотіли зорі над нами: “Ось подивіться: сама тут історія в землю вкарбована копитами!” (Л.Вишеславський.) Я з тобою навпіл все в житті поділю: хліб, і сіль, і краплину гіркого жалю. (А.Малишко.) Я знаю: слабкість — це одна з диверсій. (Л.Костенко.) Усе чарує зір кругом: роса, і луг, і води. (В.Сосюра.) Не голосні мої пісні: вони лунають, мов у сні. (Б.Лепкий.)

  Диктант із коментуванням. Накреслити схеми двох речень.

  І. Я відчуваю: з жил моїх зриваються слова і рими. (Д.Павличко.) Говори, говори, моя мила: твоя мова — співучий струмок. (П.Тичина.) Скрипко, не плач, не печалься: років минулих не жаль. (М.Гурець.) Я знав: вперед пливти колись було нелегко й Магеллану. (Д.Луценко.) Скажи: ця хмара жовта чи рожева? (М.Рильський.) Пам’ятаєш, мила: цвіт калини, білий, наче лібідь, Лебедин. (Л.Дмитерко.) Ось послухай: десь за гаєм соловей заплакав враз. (Олександр Олесь.) А проте цікаво: хто то припадає до вікна — він, воно а чи вона? (М.Рильський.) Край яру джміль сів на квітинку, зірвався й покотивсь на сніг і довго втямкувать не міг: чого так холодить у спинку. (А.Казка.) Давно вже нас помовка вчить: чужая вавка не болить. (Б.Грінченко.)

  ІІ. В нас воно так: не б’ються булавою, а б’ються, мов дурні, за булаву. (М.Шевченко.) Вкраїнонько! Отець і Син, і Дух дивуються: куди ідуть-бредуть сини твої, запряжені у ярма? (А.Григоренко.) Довго, довго Україна сліпа й глуха буде: засліпили, заглушили лукавії люде. (П.Куліш.) Міряючи шлях буденних діб, ти зрозумій і визнай: оця зоринка в рідних небесах і ця билинка — теж твоя Вітчизна. (В.Моруга.) Закону одному підвладне життя світове: земля — наша мати, а ми її діти; все наше: і надра, і землі, й хліба. (Л.Первомайський.) Люди з давніх-давен у світі ідеї виношували різні: хтось винайшов електричне світло, хтось — електричне крісло. (П.Перебийніс.) Любити — це виходити на кручу: все видно всім, і вітер, і луна. (І.Мироненко.) Троянди не кохай: вона — одне колюччя й рани. Кохай фіалку: то єство ласкаве і духмяне. (Н.Кучак.)

  ІІІ. Що веде з осіннє поле: бажання простору, поклик холодку чи бажання підглянути за природою? А може, це тому, що відлетіли птахи? У грудях дивне відчуття: власне серце теж проситься на крила й теж хоче відлетіти. Людина багато в чому схожа на пташку: в ранній молодості нестримно тягне її з дому. А от під старість, коли стільки побачено й пізнано, незбагненна сила тягне людину повернутися назад, до рідного гнізда. Там ти народився, там земля тобі здається простою, зрозумілою й рідною.
  За Є.Гуцалом.

  Навчальний диктант.

  І. Міжнародне значення Київської Русі багато в чому визначалось її розташуванням: вона знаходилася на межі двох цивілізацій: європейської та азійської.
  Історичне значення мала Київська Русь у розвитку міжнародної торгівлі. Завдяки державній політиці держава вийшла на міжнародну арену як важливий торговий партнер.
  У Київській Русі з’являються зовнішні атрибути української державності: грошова одиниця — гривня і державний знак — тризуб. Вони так вкорінилися в історичну пам’ять українців, що збереглися у ній протягом майже тисячоліття. Цілком закономірно: ці державні знаки Київської Русі відродилися в атибутиці сучасної Української держави. (За В.Борисенком; 82 сл.)

  ІІ. Летить і летить, сіється, стелиться, припадає, падає перший сніг. Не втихаючи, не вгамовуючись, котиться донизу: так, очевидно, наступали на Київську Русь полчища печенігів, диких племен, татарські та монгольські орди. Вони наступали невідворотно, насувались хмарами і гинули, як цей сніг, а руська земля приймала їх у своє лоно незбагненно й невідворотно, як приймає вона цей сніг.
  Ходжу, до всього приглядаюсь і бачу: чисте все стало навкруги, біле. Усе: кожен кущик, дерево кожне, городи, горбки, стеблина всохлого бур’яну — відкрило частку своєї душі. Весь час маєш у собі почуття: ті перші сніжинки вплинули й на тебе, висвітлили потаємний куточок і твоєї душі, який заяскрів добрим сяянням тобі й усьому навколишньому. А можливо, перший сніг упав на буденну кору повсякденності твоїх очей, омивши, очистивши їх, тому й оновився для тебе весь навколишній світ? (За Є.Гуцалом; 130 сл.)

  Словник.
  Атрибут — невід’ємна ознака чого-небудь.

  Урок № 17. Двокрапка між частинами безсполучникового складного речення. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Повернутись на сторінку Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Комментарии закрыты.