УРОК № 16. Тема. Література рідного краю. Марко Кропивницький і Харків. Уроки української літератури, 10 клас

    УРОК № 16. Тема. Література рідного краю. Марко Кропивницький і Харків. Уроки української літератури, 10 клас

    Мета: прищепити учням любов до української драматургічної спадщини, ввести їх у світ героїв п’єс М. Кропивницького, ознайомити з діяльністю драматурга на Харківщині; розвивати творчі здібності учнів, навики виразного читання драматичних творів; формувати естетичні смаки учнів, виховувати в них доброту, милосердя, людяність.

    Обладнання: портрет драматурга, його твори, повідомлення учнів.

    ХІД УРОКУ № 16. Тема. Література рідного краю. Марко Кропивницький і Харків. Уроки української літератури, 10 клас

    I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ

    II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

    Повідомлення учнів.
    1. Дитячі та юнацькі роки Марка Лукича Кропивницького.
    2. Від захоплення театром — до драматурга. (Формування таланту М. Кропивницького.)
    3. Творчий доробок корифея української драматургії М. Кропивницького.

    III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Вступне слово вчителя.
    М. Л. Кропивницький створив справжній професійний колектив акторів, і вже тільки за це його будуть із вдячністю згадувати нащадки. Однак в українську драматургію Кропивницький увійшов і як актор, і як режисер, і як драматург, що залишив нам понад 40 драматичних творів, переважно комедійного жанру. І сьогодні на сцені Харківського академічного драматичного театру імені Т. Г. Шевченка ідуть дві п’єси драматурга — «Дай серцю волю, заведе в неволю» (1863) та «Глитай, або ж Павук» (1882). Тому клас було поділе но на дві групи, які працювали над п’єсами Кропивницького і потім повідомлять нас про творчі наробки та думки, навіяні п’єсами.
    Ім’я М. Кропивницького тісно пов’язане з Харківщиною: тут він прожив останні 20 років свого життя, тут, у Харкові, могила корифея українського театру. Жив письменник з 1890 р. на хуторі Затишок у Куп’янському повіті, куди часто приїздили відомі актори, композитори, драматурги.

    2. Звіт першої групи про роботу з п’єсою «Дай серцю волю, заведе в неволю».
    (Це п’єса-дебют, яку було вперше поставлено в Харкові; написана під впливом «Наталки-Полтавки».)
    1) Соціальний конфлікт драми.
    2) Питання народної моралі, піднесені автором у п’єсі.
    3) Чим близька драма до «Наталки Полтавки».
    4) Враження від гри акторів театру.

    3. Звіт роботи другої групи про п’єсу «Глитай, або ж Павук».
    (Це п’єса про пореформене село, в якій драматург показав утвердження глитая на селі, дослідив його психологію, шляхи формування його харак-ісру, моралі.)
    1) Що керує діями і вчинками багатія Йосипа Бичка.
    2) Смисл назви п’єси.
    3) Які почуття викликає в нас образ Бичка і чому саме.

    IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

    Запитання до учнів.
    1. Чому М. Кропивницького називають корифеєм українського театру?
    2. В чому виявилось наслідування драматургом фольклорних традицій?
    3. Що вам відомо про творчий доробок М. Кропивницького? (Актор, режисер, драматург, написав понад 40 п’єс, зіграв близько 500 ролей.)
    4. Чому й донині п’єси М. Кропивницького йдуть на сценах українських театрів? Що приваблює в них сучасного глядача? 5. Як пов’язані життя і творчість митця з Харківщиною?

    V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
    Підручник, опрацювати теоретичний матеріал; зробити хронологічну таблицю життя і творчості М. Кропивницького. Прочитати п’єсу «Хазяїн» І. Карпенка-Карого.

    УРОК № 16. Тема. Література рідного краю. Марко Кропивницький і Харків. Уроки української літератури, 10 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 10 клас
