Урок № 16. Кома та крапка з комою між частинами безсполучникового складного речення. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Урок № 16. Кома та крапка з комою між частинами безсполучникового складного речення. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Прочитати. Визначити граматичні частини складних безсполучникових речень. Встановити між їх частинами смислові зв’язки. Звернути увагу на розділові знаки.

  І. Над водами хиляться лози, лелека пливе в висоті. (М.Рильський.) Засвітить місяць, засяють зорі, земля потоне в сріблястім морі. (Олександр Олесь.) За обрій кликала стежина, вона у шлях переросла. (П.Перебийніс.) По обрію неба сірими та ліловими баранцями побігли волохаті хмаринки; над озером зашелестів очерет; з дерев стиха знімалися й задумливо падали на землю сухі листочки. (С.Васильченко.)

  ІІ. Всміхнувся ранок молодій калині, упав туман на посивілий шлях. (М.Кубик.) Біжать тумани, пробудились води, вітри вирують, дзвонить сіножать. (М.Сингаївський.) Співайте нам, кедри; вкриває смеркання блакитні простори тінистим плащем. (П.Джонсон.) Рідшає терен, зникають тумани, гояться рани. (Олександр Олесь.) Тануть гори й пасовища, повертається червоне в свою кузню сонце; гаснуть в сього світу шуми й дзвони. (Г.Містраль.)

  Переписати, вставляючи пропущені букви. Обгрунтувати вживання коми та крапки з комою в безсполучникових складних реченнях.

  Ромашка золотиста зацвіла, п..трів батіг ро..плющив сині очі, б..резка тихо пов..лась по нім… (А.Малишко.) З..леніє бур’ян при дорозі, нароста на подвір’ї спориш, у кущах солов’ї-віртуози вголос вчать Вінграновського вірш. (В.Гужва.) А на бер..зі, неначе с..вочубі діди, стояли засніжені стіжки; пер..хоплюючи сонце і вітер, вони тихо-тихо бр..ніли і струшували сльози на сніг. (М.Стельмах.) Вщедряє землю сірий дощ, росте ж..ття на бруку площ, у вікна темні і сльозисті сіяють очі променисті. (М.Рильський.) Білі цуцики гуляють на соломі, сонце гріє мордочки смішні; тіні віт др..жать на білім домі; плине чапля в синій в..шині. (М.Рильський.)

  Пояснювальний диктант.

  І. Сонце почало викочуватись з-за гори; перші іскорки його застрибали понад землею; туман рідшав, осідав на траву густою росою; з вулиці доносився гомін та гук… (Панас Мирний.) В затишних долинах темнисто сріблились тихі стави; на них, неначе в глибокому сні, зривалися птиці, крила їхні маяли і над водою, і в воді. (М.Стельмах.)

  ІІ. Клониться дерево, плодом обтяжене; чесний, розумний, і ти так клонись! Висохле древо, безмізкії голови зломляться, та не похиляться вниз. Мухи сідають на ранах, бджоли на квітках пахучих; добрий все бачить лиш добре, підлий лиш підле у других.
  З творів І.Франка.

  Навчальний диктант.

  Сонце піднялося; туман розходився по лісу, осідав на траву золотою росою. Повітря прозоріло, поміж золотим морем сонячного світла темними плямами лежали тіні по землі; роса на тих місцях, наче срібло, біліла.
  У чистому ранковому повітрі тонув садок; зверху лилася на нього золота сонячна хвиля, знизу здіймалася сиза тінь. Там, між гущавиною молодого гілля, у зеленому листі, навперейми одна другій щебетали пташки. Скільки їх і які вони? Цьомкання, тиркання, лящання мчалося хвиля за хвилею. Горлиці в кущах жалібно туркотали; зозулі, перелітаючи з деревини на деревину, мов найнялися кувати; іволги завели таку белькітняву, наче лаялися і з серця не поспішали слів вимовити; одні бджоли сумно гули, перескакуючи з квіточки на квітку. Краса садова, наче чаром, облила, обхопила. Уражене серце потиху переставало боліти, засмучена душа почула щось легке й тепле. (За Панасом Мирним; 130 сл.)

  Урок № 16. Кома та крапка з комою між частинами безсполучникового складного речення. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Повернутись на сторінку Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Комментарии закрыты.