Урок № 15. Смислові відношення між простими реченнями у безсполучниковому складному. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Урок № 15. Смислові відношення між простими реченнями у безсполучниковому складному. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Прочитати. Визначити речення прості й складні. Серед складних визначити речення сполучникові й безсполучникові. Пояснити, як з’єднано частини безсполучникових складних речень.

  Від дощу, від грому оживе руїна,
  Зацвіте квітками вільна Україна.
  Творчий Дух народу із могили встане,
  І здивують всесвіт лицарі-титани.
  Вільну Україну не скують кайдани:
  В обороні волі наше військо встане.
  Заревуть гармати, закричать шаблі…
  Не дамо в наругу рідної землі!
  Минули навіки дні чорних негод —
  Живе Україна! І вільний народ,
  Як з попелу фенікс, ожив і злетів
  І зорями зміряв простори степів.
  Олександр Олесь.

  Словник.
  Фенікс — чарівний птах, який, за уявленням стародавніх народів (фінікійців, єгиптян), через кожні 500 років прилітав з Аравії до Єгипту; коли відчував, що надходить смерть, будував гніздо з пахучих гілок на верхів’ї пальми, і там його спалювало сонце. Потім птах воскресав з попелу, відроджувався молодим. У переносному значенні — символ безсмертя, відродження.

  Переписати речення, підкреслити в кожному граматичну основи. З’ясувати смислові відношення між частинами безсполучникових складних речень.

  І. Довіку не буде із мене раба, душа поневажить полони. (В.Стус.) Фенікс вилітає з попелу, зі сміття він ще ніколи не вилітав. (Л.Костенко.) Я вийду сама проти бурі і стану — поміряєм силу! ( Леся Українка.) Кров одмиває вимушену зраду, невимушена зрада — пляма вічна. (Д.Павличко.) Хай оживає істина стара: людина починається з добра. (Л.Забашта.) Болить усім, не всі лиш відчувають. (В.Слапчук.)

  ІІ. Пливуть човни, блищать весельця. (П.Тичина.) Сонце впало на жовту хмарку, обрій полум’ям запалав. (В.Симоненко.) Принишкло зомліле море, схилились над морем гори і слухали наші кроки. (Г.Ігнатенко.) Море поблискує злою блакиттю, водяний пил б’є його білим крилом. (М.Коцюбинський.) Обабіч дороги в золотих полумисках соняшників бенкетували бджоли, на синюватих стеблах сизіри дзвіночки вівса, прив’ядали сердечка листя рясного стручкуватого гороху. (М.Стельмах.) Пульсує час, ущільнюються строки, стукоче рівно точний метроном. (П.Перебийніс.) Буде все інакше, буде все як треба, усміхнуться очі до ясного неба. (Е.Аді.)

  Навчальний диктант.

  Поміж вербами і верболозами я на ковзанах помчав до Ведмежої долини. Я вивертів коло, вивинувся на яснець, а відтіля помчав до сивочубих стіжків. Враз піді мною засичав, увігнувся і тріснув лід, по ньому поповзло сліпуче павутиння тріщин, враз підстрибнув угору берег, з очей почало випадати сонце й верби. Вода обпекла мене, мов полум’я. На щастя, руки мої зависли на льоду, я, сам не знаю як, опинився на березі біля верби. Розгубившись, я не знав, що робити, і насамперед витирав рукою обличчя, а неслухняні зуби в цей час почали вибивати противну чечітку. (За М.Стельмахом; 90 сл.)

  Урок № 15. Смислові відношення між простими реченнями у безсполучниковому складному. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Повернутись на сторінку Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Комментарии закрыты.