УРОК № 14. Тема. Григорій Сковорода. Огляд життя і творчості. Загальна характеристика поглядів Сковороди. Ідея «сродної праці» у філософському трактаті «Алфавит, или Букварь мира». Уроки української літератури, 9 клас

    УРОК № 14. Тема. Григорій Сковорода. Огляд життя і творчості. Загальна характеристика поглядів Сковороди. Ідея «сродної праці» у філософському трактаті «Алфавит, или Букварь мира». Уроки української літератури, 9 клас

    Мета: ознайомити учнів з біографією Г. Сковороди, дати загальну характеристику його поглядів, розкрити співзвучність філософських думок Сковороди з нашим часом, суть життєвого подвигу філософа; розвивати чуття слова, допитливість учнів, уміння визначати жанр твору та його мовні засоби; виховувати повагу до досягнень філософської думки Г. Сковороди, інтерес до історії України, патріотизм як любов до малої і великої батьківщини.

    Обладнання: портрет Г. Сковороди, репродукції картин К. Трохименка «Григорій Сковорода серед народу», І. Їжакевича «Григорій Сковорода в дорозі», виставка творів письменника, колекція поштових листівок, конвертів, марок, значків із зображенням Г. Сковороди, підручник, тексти.

    ХІД УРОКУ № 14. Тема. Григорій Сковорода. Огляд життя і творчості. Загальна характеристика поглядів Сковороди. Ідея «сродної праці» у філософському трактаті «Алфавит, или Букварь мира». Уроки української літератури, 9 клас

    I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
    Перевірка домашнього завдання.

    1. Характеристика класицизму. .

    2. Розвиток драматургії.

    3. Віршована спадщина К. Зіновієва та І. Некрашевича.

    4. Визначення понять травестія, бурлеск.

    II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

    III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Робота з підручником.
    Опрацювати теоретичний матеріал підручника. Самостійно скласти хронологічну таблицю «Життєвий і творчий шлях Григорія Сковороди».

    2. Бесіда з учнями.
    1) Що говорив Г. Сковорода про душу й тіло?
    2) Що вас вразило в його судженнях?
    3) А що крім того видалося незвичним? (Стиль, мова.)
    4) Які вчинки й повороти долі Г. Сковороди вразили вас? Поясніть, чим саме.
    5) Чому люди вірили Сковороді і глибоко його шанували?
    6) На яких інструментах грав Сковорода? (На сопілці, бандурі, скрипці.)

    3. Пояснення вчителя.
    Слово Сковороди на той час звучало надзвичайно викривально. А нині? Вслухайтесь, наскільки актуальним є вислів філософа: «Із марновірства вродилися нісенітниці, спори, секти, ворогування міжусобні й подиву гідні, рукоприкладні й словесні війни…» І згадаємо, що, засуджуючи лицемірство й фарисейство отців церкви, сам Сковорода намагався жити за прикладом Ісуса Христа. Звідси його кредо — «Мій жребій з голяками», звідси безмежна довіра до нього народу.
    Чи легко було молодому Сковороді долати природне прагнення мати сім’ю й кохану дружину, а вже в літах — бажання спокою та затишку? Мабуть, дуже нелегко. Та «сродна» його праця — обраний ним шлях. І він невтомно ніс свій хрест до самої старості, до останнього дня життя, бо знав і твердив усім, що тільки в праці, зацікавленості, постійному навчанні й пізнанні — сенс життя людини.

    Зразок

    Дата Основні події в житті
    3 грудня 1722 р.На Полтавщині, в селі Чорнухах, у сім’ї малоземельних селян з козаків народився Григорій Сковорода
    1753 р.Закінчує Києво-Могилянську академію
    На 20-му році життяРазом з іншими музично обдарованими студентами потрапляє до придворної хорової капели
    Серпень 1745 р.Вирушає за кордон і три роки мандрує по Угорщині, Словаччині, Польщі, відвідує Братиславу, Відень
    Восени 1750 р.Повертається в Україну. Викладає піїтику у Переяславському колегіумі
    Наступні шість роківПрацює у с. Коврай на Переяславщині домашнім учителем сина поміщика Томари. Викладає синтаксис, грецьку мову та етику у Харківському колегіумі
    З 1769 р.Сковорода веде мандрівне життя
    30 роківСпівець-музикант і вчитель-байкар мандрував курними шляхами Лівобережжя
    Останні десятиліття життяРоки слави Сковороди, вершина творчості письменника, бо постійне спілкування з людьми давало йому творчу наснагу
    У 72 рокиВеликий філософ пішки пройшов триста верст аж до Орловщини, щоб передати своєму учневі рукописи власних творів
    9 листопада 1794 р.Номер великий мудрець, заздалегідь викопавши собі могилу

    4. Підсумкова бесіда з учнями.
    1) Чому Сковорода писав свої твори книжною мовою?
    2) Чи були вони близькими і зрозумілими людям?
    3) Як на прикладі свого життя Сковорода довів необхідність для людини «сродної» праці?
    4) Що з життя Сковороди ми можемо взяти для себе як приклад, застереження, пораду?

    IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
    Підготуватися до аналізу творів за схемою.
    Для самостійного читання: Г. Сковорода. «Благородний Еродій», «О, дражайше жизни время», «Ах, поля, поля зелены», «Жабы», «Орел і Сорока»; Валерій Шевчук. Григорій Сковорода; народні перекази про Сковороду.

    УРОК № 14. Тема. Григорій Сковорода. Огляд життя і творчості. Загальна характеристика поглядів Сковороди. Ідея «сродної праці» у філософському трактаті «Алфавит, или Букварь мира». Уроки української літератури, 9 клас

    Повернутися на сторінку Уроки української літератури, 9 клас
