Урок № 13. Складнопідрядні речення з підрядними причини та мети. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Урок № 13. Складнопідрядні речення з підрядними причини та мети. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Прочитати. У кожному із складнопідрядних речень визначити частини головну й підрядну. До підрядних частин поставити питання, з’ясувати їх вид.

  П’ятами киває, бо діла не знає. Вони мотузкою хліб ріжуть, бо ножа шкода. Жаринка, щоб жити, у попіл ховається. Хробак хрін гризе, бо не знає про моркву. Трясе цап бородою, бо так звик. Вовк ягнят від лиса береже, аби вони йому дісталися. Жаба — риба, бо у воді сидить. Тому кіт і гладок, що, поївши, він ліг набок. Не вір кобилі в дорозі, бо серед болота скине. Не давай коневі їсти, щоб серед дороги не спинився. Треба йти до господи, щоб не було шкоди.
  Народна творчість.

  Переписати речення, пояснити вживання розділових знаків. Визначити вид підрядних частин, з’ясувати їх місце щодо головної частини. За допомогою яких сполучників підрядні частини з’єднуються з головними?

  І. Щоб стати катом, досить крок ступити. Щоб стати сином, треба вік іти. (І.Гайворон.) Кайдани, шаленіючи, бряжчали, щоб заглушити пісню Кобзаря. (Л.Костенко.) Втрясеться все, бо воля — головне. (І.Павлюк.) Мабуть, в житті гіркоти зазнаєм тому, що світ наш ще не вистиг. (В.Слабеняк.) Щоби умерти, батьківщини досить вже… Але не досить, щоб перемогти. (І.Павлюк.) Батько слова мої в долонях зважує, аби не було котре пусте. (Н.Пукас.) А що зробив ти, щоб убити Зло, не дать йому розкрилитись? (Д.Луценко.) І прийдуть покоління сонячні, підіймуть гордо честі стяг, бо кожне серце стане соколом, який не відає про страх. (Н.Поклад.) Щоб глянути ясніше уперед, не раз, не два дивлюсь я у минуле. (В.Сосюра.) Тільки б сили Бог дав та снаги джерело, щоб не гасло в душі благодаті тепло. (Л.Ржегач.) Ти згоден був гризти сухар чи скорину, щоб тільки людині був хліб на столі. (А.Малишко.)

  ІІ. Я не клянусь, тому що я не зраджу. (Л.Костенко.) Тому й ціни немає у добра, що платиться за нього найсвятішим. (Б.Олійник.) О пісне! Від народу кров і плоть ти узяла, щоб лиш йому служити. (М.Рильський.) Я нанижу з калиноньки намиста, щоб уклонялись ясени мені. (Л.Забашта.) Вдома посадила доржини я, щоб десь не ходила любов моя. (Д.Луценко.) Я колись прийду до тебе знову, луже-друже, річко гомінка, щоб згадати материнську мову в шепоті забутого рядка. (М.Руденко.) Не даруй хустини на прощання, бо забуде дівчину козак. (М.Стельмах.) А пні корчують, щоб загинув слід. (І.Качуровський.) Об’їжджаймо стороною, бо ще влізем у пісок! (П.Тичина.) Бджолина сім’я над гречками гула, щоб медом іскрилися соти. (Д.Луценко.)

  До поданих підрядних причинових речень дописати головні речення. Пояснити вживання розділових знаків. У реченнях, що утворилися, підкреслити граматичні основи.

  1. … тому що нічого немає святішого за материнську любов. 2. Немає людини, ближчої за матір, через те, що … . 3. … бо для матінки ти завжди мале дитя.

  Прочитати текст, визначити його стиль, свою думку обгрунтувати. Вказати складнопідрядні речення з підрядними причини, скласти їх схеми.

  Твори типу роздуму за своєю побудовою принципово відрізняються від творів-розповідей та описів, тому що розпочинається такий твір висловленням головної думки. Ця думка доводиться (аргументується), після цього робляться відповідні висновки.
  Через те, що роздум — це ряд викладених у логічній послідовності думок, слід пам’ятати деякі його особливості. Це наявність провідної думки, тези (або кількох тез), а також достатня аргументація та логічна послідовність викладу.
  З посібника.

  Подані прості речення перебудувати на складнопідрядні з підрядними мети.

  У найскладніші часи держава повинна знаходити кошти для фінансування розвитку освіти. Для успішної роботи науковець має знати не менше двох-трьох іноземних мов. З метою збільшення кількості читачів кожне періодичне видання мусить вивчати запити й інтереси населення.

  Пояснювальний диктант. Визначити вид кожного складнопідрядного речення. Накреслити схеми двох-трьох речень.

  І. Я буду жити, бо я хочу жити! (І.Франко.) Я жив, щоб ухопити мить не для розваги, не для слави. (А.Григоренко.) Щоб творити, щоб любити й жити, Каменяр обнявся з Кобзарем. (М.Рильський.) Я несу життя своє мале, щоб не стала пісня сиротою. (А.Малишко.) Я із древнішого роду, бо я — полтавський мужик. (В.Симоненко.) Мій сину, рости, щоб людям і праці віддати шану. (Р.Лубківський.) Це ж для тебе, синку, світ цей з чистоти, щоб на дні росинки засвітився ти. (О.Довгий.) О, коли б себе пережить, щоб усе зрозуміти! (Є.Плужник.) Я живу, бо жити хочу. Я живу, бо я живий. (В.Слапчук.) Боже, не роби нас жебраками, злагоду пошли нам у сім’ю, щоб животворящими руками долю одержавити свою! (С.Зінчук.) Мабуть тому легкою, мов пір’їна, стає моя занедбана душа, що вчора ще прикметник — Україна — іменником по світу вируша. (В.Гужва.)

  ІІ. Щоб наосліп не йти, є знання. (М.Доленго.) Нам мудрість зніме із очей полуду, щоб бачили ми істину й облуду. (В.Гриценко.) Я мушу книжки читати, щоб очі мої не осліпли. Я розмовляти мушу, щоб з туги не оніміти. (Д.Павличко.) Образу, навіть найгіркішу, в мовчанні легше перетерпиш, бо розпочате в гніві слово лише у соромі завершиш. (В.Густі.) Прощай же, радосте, бо я беру квиток, беру квиток на шпиль самої туги! (Л.Костенко.) Встає премудрий день, як сторож край воріт, щоб, стерши піт і сіль, життя почати знову. (А.Малишко.) Заспівайте, щоби я заплакав і не спав четверту ніч підряд. (А.Малишко.) Радий я, що все оце побачив. (П.Тичина.)

  ІІІ. Органить світ, жаги земної повен. Від звуків цих оглух колись Бетховен, щоб серце людства полум’ям налить. (Г.Коваль.) Бог наділяє людину талантом у борг, аби згодом вона віддала той борг уповні талановитим доробком. (В.Корнійчук.) Щось зміниться, оновиться, розквітне, щоб, як сказав поет, піти у землю знову. (Р.Лубківський.) Як часто нас в риторику несе, бо часом любимо не стільки слово, як у словах себе понад усе. (Б.Олійник.) Щоб в демагогію не впасти, заплутавшись в чуттях святих, ви не освідчуйтесь так часто! (Б.Дегтярьов.)

  Словник.
  Риторика — наука красномовства.
  Демагогія — облудні обіцянки, гасла, лестощі, викривлення фактів, що використовуються для завоювання довіри.

  Диктант із коментуванням. Зробити синтаксичний розбір двох-трьох речень.

  Не вмирає наша слава, не вмирає наша честь, бо живе в нас сила жвава, бо робітники в нас єсть. (В.Самійленко.) Щоб вітром тихим потягло з минулого до нас, ти краще, друже, заспівай про давній любий час! (І.Ружний.) Сивіє від жури у полі жито, бо поруч простелився Чорний шлях. (В.Гриценко.) Чумацький Шлях долали і долаєм, бо нам пройти судилося цей шлях. (Є.Гуцало.) Як мудро потрібно нам жити, щоб потім не знать каяття і частки душі не згубити в буденній завії життя. (Г.Коваль.) Ой дайте мені степового коня, як буря, як ніч, вороного, щоб миттю летіти мені навмання до краю мого дорогого! (Я.Жарко.) Мій рідний народе, в святкову годину хмільну не смій забувати, бо так небезпечно це, дійсно, прадавнього кличу козацьких дозорів: “Пильнуй!” (Н.Диб’як.)

  Творча робота. Скласти висловлювання (5-7 речень) на тему “Моя заповітна мрія”, використавши складнопідрядні речення з підрядними причини та мети.

  Навчальний диктант. Вказати складнопідрядні речення з підрядними мети і причини.

  Українці, як правило, трудолюбиві, урівноважені, не схильні до ризику й авантюр. Коли вони потрапляють у несприятливі умови, їхнє терпіння незбагненно велике, майже безмежне. Поневолювачі з покоління в покоління вели ретельну селекцію, щоб перетворити наш народ на робочу худобу, щоб викорінити в нього природне прагнення до волі, до боротьби за незалежність.
  Рано чи пізно мав народитися геній для того, щоб заронити у душу української людності іскри бунтарства, розбудити приспане почуття національної гідності. Таким генієм став Тарас Шевченко.
  До Шевченка приходитимуть все нові й нові покоління українців і для того, щоб краще зрозуміти минуле, і щоб учитися жити і діяти в реальному часі. Українці завжди схоплюватимуться на рівні всякий раз, коли зазвучать перші такти “Заповіту” чи “Реве та стогне Дніпр широкий”, бо разом із мелодією вони наснажуватимуться любов’ю до України, немов Антей, доторкаючись до землі-матері. (З журн.; 140 сл.)

  Словник.
  Селекція — тут: виділення кого-, чого-небудь із загальної маси за певною ознакою, відбір.

  Урок № 13. Складнопідрядні речення з підрядними причини та мети. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Повернутись на сторінку Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Комментарии закрыты.