УРОК № 11. Тема. Сатиричне зображення експлуататорів, представників земства, чиновників. Ідея назви роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Значення творчості Панаса Мирного. Уроки української літератури, 10 клас

    УРОК № 11. Тема. Сатиричне зображення експлуататорів, представників земства, чиновників. Ідея назви роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Значення творчості Панаса Мирного. Уроки української літератури, 10 клас

    Мета: розкрити сатиричне спрямування роману, ідею його назви; розвивати творчі здібності учнів в ході роботи з текстом; виховувати в учнів реалістичний погляд на життя, вміння не піддаватися обставинам

    Обладнання: текст роману, хрестоматія

    ХІД УРОКУ № 11. Тема. Сатиричне зображення експлуататорів, представників земства, чиновників. Ідея назви роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Значення творчості Панаса Мирного. Уроки української літератури, 10 клас

    I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ

    II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

    Запитання до учнів.
    1. Визначте жанр твору Панаса Мирного та Івана Білика «Хіба ревуть воли, як ясла повні?».
    2. Назвіть основні сюжетні лінії роману.
    3. Яку сюжетну лінію з чотирьох основних (див. запис у зошитах) ми ще не обговорювали?
    (Життєпис панів Польських, історія села Піски.)
    4. У якій частині роману описано історію села Піски та хто автор цієї частини?
    5. Для чого автори ввели історію села Піски?

    III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Пояснення вчителя.
    Історія закріплення селян у романі пов’язана з родом повітового предводителя дворянства Василя Семеновича Польського, прототипом якого був Василь Степанович Война — найбагатший магнат у Гадяцькому повіті. Прототипами дрібніших панів: Кривинських, Совинських, Митілів, Саєнків, Гаєцьких — реальна поміщицька дрібнота, записи про яку, зроблені Іваном Біликом, прислужились йому в роботі над романом. Саме ці записи стали основою для створення образів членів земства і поміщиків, допомогли авторам викрити панську владу за часів кріпосництва та після реформи.

    2. Робота з текстом.

    Запитання до учнів:
    1) Чому закріпачення села Піски пов’язане з родиною панів Польських?
    2) Розкажіть про примхи та витівки старої генеральші.
    3) Як козацька старшина поневолювала простих козаків?
    4) Простежте за текстом, як посилювалася панщина (повинності кріпаків) при генералі, генеральші, їхньому сині.
    5) Як описує автор «золотий вік» панства?
    6) Стисло охарактеризуйте панських прикажчиків: Лейбу, По-таповича, Дровиченка. Хто з них найбільше допік закріпаче-ним піщанам?
    7) Хто такі Порох і Чижик? Чим вони подібні один до одного, а чим різняться за характером, звичками, становищем?
    8) Як показано в романі антиселянську роль земських управ?
    9) Як проходили вибори до земства? Про що це говорить?
    10) За що вигнали Чіпку з управи?

    IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

    Учнівські повідомлення.
    1. Ідея назви роману Панаса Мирного та Івана Білика «Хіба ревуть воли, як ясла повні?».
    2. Найбільш відомі твори Панаса Мирного.
    3. Значення творчості Панаса Мирного. Вшанування пам’яті письменника.

    V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
    Підготуватися до учнівської конференції (див. додаток до уроку № 11).

    УРОК № 11. Тема. Сатиричне зображення експлуататорів, представників земства, чиновників. Ідея назви роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Значення творчості Панаса Мирного. Уроки української літератури, 10 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 10 клас
