Урок № 11. Складнопідрядні речення з підрядними способу дії та ступеня. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Урок № 11. Складнопідрядні речення з підрядними способу дії та ступеня. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Прочитати. У якій з колонок подано складнопідрядні речення? Поставити питання від головної частини до підрядної. З’ясувати, на що вказують підрядні частини.

  Життя вчить, і на тілі синці лишаються.Життя так вчить, що на тілі синці лишаються. (Нар.творч.)
  Дівчата співають, а на небо скоріше виходять зорі.А дівчата ж так співають, що на небо скоріше виходять зорі. (М.Стельмах.)
  Я скучив так без вас, мої тополі, і не сказать, не висловить жалю.Я скучив так без вас, мої тополі, що не сказать, не висловить жалю. (О.Довгий.)

   

  Переписати, пояснити вживання розділових знаків. Поставивши питання до підрядних речень, з’ясувати їх вид. Назвати сполучники, якими підрядні частини з’єднуються з головними.

  І. Гетьман повинен був робити так, як вирішить товариство на раді. (А.Кащенко.) Сонце так світить ласкаво, що аж каміння сміється. (М.Коцюбинський.) Світла було так багато, що аж дивитися боляче. (Панас Мирний.) І вазу неба розписали птиці так, що спробуй ще знайти такі десь візерунки! (Є.Гуцало.) Вдар словом так, щоб аж дзвеніло міддю! (П.Тичина.) Ви так пишіть, щоб сонцем грала мова. (Д.Луценко.) Поле зорано так, наче зорано предківську славу. (Є.Гуцало.)

  ІІ. Так чисто та ловко виконано, що хоч каші посип. Чим більше кицьку гладиш, тим вище вона горб підіймає. Плодове дерево тим більше гнеться, чим рясніше на ньому плодів. Корова так напаслась, що аж роги тверді. Стільки зробив, як комар надзижчав. Так думай, щоб потім не довелося переробляти. Чим розумніша голова, тим легше рукам. Скільки мельників, стільки й мір. Стільки наговорив, що у шапку не вбереш. Задирай голову настільки, щоб шапка не злетіла. Скільки голів, стільки й умів. Писав писака, що не розбере й собака.
  Народна творчість.

  До поданих головних частин дописати підрядні, які відповідали б на записані в дужках питання. З’ясувати вид цих підрядних частин.

  Грім вдарив так (як?), що … . Дощем розмило землю (якою мірою? ), що … . Допомогу потерпілим від стихійного лиха організували чітко настільки (наскільки?). що … .

  Творча робота. До поданих підрядних речень-прислів’їв додати головні частини.

  … аж у небі бомкнуло. …що аж у п’ятах похололо. … що аж шкура на ньому горить.

  Пояснювальний диктант. Накреслити схеми одного-двох речень.

  І. Радять мені жити без ілюзій, так, як ніби люди всі живуть. (Л.Забашта.) І хочеться бути дужим, і хочеться так любить, щоб навіть каміння байдуже захотіло ожити і жить! (В.Симоненко.) Так тихо, тихо скрізь, що ледве чути відгомони. (П.Тичина.) І стільки тієї яси і краси, що все за цю радість, усе віддаси. (Г.Коваль.) Ми поздоровкалися, як знайомі, так просто, що аж холод серце стис… (М.Рильський.) Я тебе любив, я так любив, що слова од щастя розгубив. (Б.Олійник.) Скільки зір у високому небі, стільки співів у серці моїм. (В.Сосюра.)

  ІІ. Дід так страшенно кричав од болю, що листя на дубах шелестіло. (О.Довженко.) Полковник так розреготався, що сльози бризнули з очей. (М.Сльозко.) Я так починаю гніватись на дядечка, таким косую на нього оком, що навіть тато здивовано зиркнув на мене. (М.Стельмах.) Мамо, ви мені приснились так печально, так скорботно, що не міг я цього знести. (Д.Павличко.) Розчарування так вплинуло на дівчину, що вона навіть захворіла з нудьги. (А.Кащенко.) Так часом важко, що мені здається, що серце в грудях вже не б’ється. (Л.Костенко.) Це сталося так швидко й несподівано, що ніхто нічого не второпав. (З.Тулуб.) Води по криницях набігло вже стільки, що можна було брати її відрами та напувати з них коней. (А.Кащенко.)

  ІІІ. Угорі гілля дерев так переплелося між собою, що зовсім закривало небо. (І.Сенченко.) Зелень соснових гілок виглядала з-під снігу так свіжо, що мимохіть кидалася у вічі. (М.Коцюбинський.) Володько так змерз у своїх нових чобітках, що мало ноги йому не поодмерзали. (У.Самчук.) Зима за вікном завалиста. І так натопили піч, що тихо вночі скрипіли вузькі старовинні двері, розсохлось горіхове дерево, і стіни скрипіли всю ніч. (Л.Костенко.) Коли мельник Павло завзято вививався у танці, то з нього так сипалась мука, що він ставав схожим на заметіль. (М.Стельмах.)

  Словник.
  Яса — тут: світло, сяйво.

  Диктант із коментуванням. Вказати сполучники, якими підрядні частини з’єднуються з головними. Зробити синтаксичний розбір двох-трьох речень.

  І. Не був я справедливим до кінця, прощав покійникові, грав сліпця. Над мертвим вовком говорив промову так жалісно, що плакала вівця. (Д.Павличко.) Можна махати руками так, щоб каміння гриміло. (П.Перебийніс.) І все ж прожити, певне, так годиться, щоб старість не промовила, бува: “Ти був, козаче, щедрим на дурниці і на красиві та пусті слова!” (В.Симоненко.) Я в руки беру зірницю, як земну голубку, і гладжу тихим спокоєм долоні: “Світи, щаслива, так світи, щоб людям тобою чудуватися довіку”. (І.Ліберда.) Раптом гостро запахло яблуками, так гостро, що його ніби пройняло наскрізь. Пахло Україною, рідним селом, домівкою. (Ю.Мушкетик.) А пісня сягала, ніби під стелю, але так високо, як любов у серці. (В.Гнатюк.)

  ІІ. Калина так хизується красою, що байдуже їй до всього на світі. (Леся Українка.) Часом Десна розливалася так пишно, що у воді потопали не тільки ліси, а й сінокоси. (О.Довженко.) І співаємо, співаєм, що аж сонце погляда… (П.Тичина.) Буває, туга серце так остудить, що й в літню спеку сонце не зігріє. (Н.Пукас.) Чим далі ми від берега відходим, тим стає ріднішим і жаданішим він. (Л.Тендюк.) Нам треба так перецвісти, щоб визрів творчий гнів. (М.Доленго.) Ми стільки істин вам за мить націдим, що подив назавжди заціпить рот. (В.Симоненко.) Туди так рідко проникає сумнів, що там його бояться, як брехні. (Д.Павличко.)

  Прочитати. З’ясувати вид кожного із складнопідрядних речень. Пояснити, як ви розрізняєте складнопідрядні речення з підрядними способу та ступеня дії та складнопідрядні з підрядними означальними.

  І. Такі жита, що не дістать рукою. Така блакить, що в серці не вмістить. (М.Стельмах.) Так ніжно ллються кольори на плеса, що захід у Дніпрі і не здригнеться. (Т.Майданович.) На леваді за верболозами тепер зібралося стільки синяви, що можна в ній брести по коліна, як водою. (М.Стельмах.) Небо синє, таке синє, що аж ніяково. (У.Самчук.) Осінь така, що не станеш тужити. (М.Сингаївський.) Сонне село так тремтіло в тихому місячному сяйві, що здавалося, наче хати, і сади, і журавлі потроху переходили з одного місця на друге. (М.Стельмах.) Хмари повзли так низько, що перехожі несподівано виринали з них і так само несподівано тонули. (В.Симоненко.) Зашумів такий вітер, що пішла ходором хата. (С.Васильченко.)

  ІІ. Та гора була така крута, що у великі дощі рілля скочувалась з водою униз. (І.Нечуй-Левицький.) Бетховенська симфонія дощу із громовицею у ніч мою влетіла аж так, що в ній душа зомліла. (А.Григоренко.) Дощ згасав так само швидко, як і пустився. (О.Гончар.) Гроза велетенськими зашморгами в’язала в небі блискавиці, втикала в землю вогняні списи, кришила небо на дрібні скалки, стрясала землю так, що осипалися з дерев всі, до останнього, листочки. (Ю.Мушкетик.) Стоїть така смолиста каламуть, що важко відрізнити день від ночі. (А.Коляновський.) Я був таким ще молодим кресалом, що міг би навіть воду запалить. (Б.Чіп.)

  Навчальний диктант. Вказати складнопідрядне речення з підрядним способу або ступеня дії.

  Їдучи верхи по горі, Гнат побачив, що попереду, понад тирсою біжить щось чорне. Поки Гнат придивлявся, один з козаків, що пристав до запорожців біля Базавлуку, випередив його й кинувся доганяти те чорне. А воно, як тепер здавалося, котилося колесом. Це був полоз.
  Розумний кінь, почувши гада, почав хорпти й кидатись то в той, то в інший бік.
  Не встигнув козак замахнутися шаблею, як полоз, підскочивши вгору, перевернувся в повітрі й так ударив його своїм дебелим хвостом, що той, мов комаха, полетів з коня й упав геть під горою.
  В цю мить підскочив Гнат і почав рубати полоза. Шкура на ньому була така дебела, що шабля її навіть не дряпала. Тут підскочили інші козаки. Гад довго змагався, проте скоро знемігся. Козаки знищили його. Визволений кінь не зразу піднявся на ноги. Козака довелося відливати водою. (За А.Кащенком; 133 сл.)

  Урок № 11. Складнопідрядні речення з підрядними способу дії та ступеня. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Повернутись на сторінку Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Комментарии закрыты.