Урок № 10. Складнопідрядні речення з підрядними місця й часу. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Урок № 10. Складнопідрядні речення з підрядними місця й часу. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Прочитати. У кожному із складнопідрядних речень визначити головну й підрядну частини. Поставивши питання від головної частини до підрядної, з’ясувати, на що підрядна частина вказує. Визначити місце підрядної частини щодо головної. Пояснити вживання розділових знаків.

  І. Я тільки там жадаю жити, де виросла моя душа. (Д.Павличко.) Україні в вольній волі жити, поки сонце сяє на землі. (М.Стельмах.) Україна моя починається там, де туга моя кінчається. (П.Осадчук.) Україно! Доки жити буду, доти відкриватиму тебе. (В.Симоненко.) Смерті немає, де жевріє слово. (М.Руденко.) Де козацька слава не вмира, повниться зерном життя натхненне. (Д.Луценко.) На світанку після бою, як зоря почне світити, під смерекою густою отаман любив спочити. (Г.Кривда.)

  ІІ. Отут, де загубилися сліди і дій, і помислів Сірка і Наливайка, кричить надривно чорноморська чайка над холодом солоної води. (В.Бойченко.) Там, де ми мертві лягаєм, ворог не буде вже там. (Б.Грінченко.) Мовкнуть вороги, коли Богун підводиться поволі, перед полки виходить до воріт, летить і креше, і втирає піт, свій край і люд рятуючи з неволі! (А.Малишко.) Поки право своє здобуваєм, кожен б’ється за нього нехай! (Б.Грінченко.) Перевага там, де сміла сила духу в правім бою. (Б.Грінченко.) А там, де нині стоять тополі, гінці козацькі з’їжджались в полі. (О.Довгий.)

  Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки (подаємо речення без їх вилучення). З’ясувавши вид речень, підкреслити в кожному граматичні основи. Накреслити схеми двох-трьох речень.

  Де родилася коза, там солодка лоза. Поки батько копу жита змолотив, син узувся. Там ліниво працюють, де прибутків не чують. Куди дерево підрубане, туди воно й падає. Де кота нема, там миші брикають. Пір’їна себе важкою вважала, поки вітер не подув. Троянду менше цінять там, де вона росте. Поки він зробить крок однією ногою, другу собака з’їсть. Мошва літає навколо вогню, доки крилець не обсмалить. Уморився, поки каші наївся. Де праця, там і щастя. Не лізь туди з сокирою, де пила не була. Пес доти не буде ситий, доки миски не вилиже. Поки купиш коня, спина — підвода. Іди, де йдеш, та знай, козо, стійло.
  Народна творчість.

  Пояснювальний диктант. Підкреслити в реченнях граматичні основи.

  І. Я виріс там, де дума Кобзаря цвіла, як хліборобська вічна мрія. (Г.Коваль.) Уночі, як Чумацький Шлях стріблисту куряву простеле, вийди на Дніпро! (П.Тичина.) Там, де казкова Случ голубіє, степ, ніби вилитий з міді, німіє. (Л.Забашта.) А наш соловейко коли заспіває, здається, скресає Дніпро! (Л.Забашта.) Там, де море з небом обнялося, обрій — мов натягнута струна. (М.Луків.) А ви бували на Дніпрових кручах, коли парує вранішній туман? (В.Дворецька.) Вночі, як місяць випливає, мавки танцюють свій танок. (Олександр Олесь.) Коли зійшов місяць, море простелило йому під ноги золотий килим. (М.Коцюбинський.)

  ІІ. Хліб пахне степом, сонцем у жнива, коли, мов князь, сповзає із лопати. (Л.Забашта.) Там пускати машину марно, де працюють людські серця! (В.Симоненко.) Допоки жити нам, слова і ласку по зернятку ми мусим в світ носить. (Г.Коваль.) Де непроглядна блимала покора іще, здається, тільки позавчора, сіяє творчість, гордість… (М.Рильський.) Там, де рідні кожна стежка і стеблина, бродять мої думи і пісні мої. (В.Сосюра.) Коли ж відцвіту я у цьому терновому світі, із лугу хай прийде калина з похиленим віттям! Хай прийде калина і стане мені в головах. (Є.Гуцало.) Там починаются поети, де починається душа! (Е.Молдован.) Понеси мене на крилах, радосте моя, де на пагорбах і схилах сонця течія. (В.Симоненко.)

  Прочитати. Вказати складнопідрядні речення з підрядними обставинними (місця й часу) й складнопідрядними означальними. Пояснити, як ви їх розрізнили.

  І скрізь, де генія сіяє слава, де світ новий підвівся із руїн, Франкові нашому — земний уклін! Уклін земний священним верховинам, де тінь Тараса навіки-віків знялась в безсмертя помахом рлиним! (М.Рильський.) Ходи по тій землі, де Каменяр ходив! Та пий із тих джерел, які його поїли. (Л.Забашта.) Озвись до мене, пам’яте, озвись, поклич мене, поклич і поведи, де Каменяр підводиться увись, де Лесі і Стефаника сліди. (Р.Лубківський.)

  Пояснити значення фразеологізмів. Які з них є синонімічними? Два-три фразеологізми ввести до самостійно складених речень.

  Куди вітер віє. Куди ноги несуть. Як рак свисне. Коли п’явка заспіває. Куди Макар телят не ганяв. Куди ворон кісток не занесе. Допоки на долоні волосся виросте. Де козам роги правлять (утинають). Куди очі світять.

  Диктант із коментуванням. Зробити синтаксичний розбір двох-трьох речень.

  І. З рибалок всякий би приліг отам, де сіна теплий стіг. (А.Малишко.) І поки не горгуснули громи, сплять оксамитно у корчах соми. (Л.Костенко.) Там, де горить багряно ватра глоду, зустрінемось на сонячнім плато. (Л.Степовичка.) Там, де хмари, там і бурі. (Б.Грінченко.) А там, де горб в долину бік схиля, земля вп’ялася в небо вітряками! (А.Казка.) Коли зійшов місяць, море простелило йому під ноги золотий килим. (М.Коцюбинський.) Перш, ніж виплисти під місяцем на берег, русалки дивляться в дзеркальних коропів. (Л.Костенко.) Ми будемо сидіти і вдумливо мовчати, допоки захід сонця позолотить плече. (О.Мамчич.)

  ІІ. А скільки вже минуло літ, як я ходив у цьому полі? (М.Стельмах.) Тоді, як ще листя зелене було, кудись несподівано сонце зайшло. (Олександр Олесь.) Як сонце з-за лісу викочує коло червоне, ми дивимось мовчки на плеса прозорі води. (Л.Забашта.) Розклювали сизі птиці ніченьку сліпу, де вмирає чумаченько у глухім степу. (А.Малишко.) Біля гаю, де вогонь калин гронами налитими багриться, в килимі смарагдових долин, як сльоза, прозориться криниця. (Д.Луценко.) Доки гай слізьми не засльозиться, сміх калиновий не зароситься. (Г.Коваль.) Там, де було колись чорно і голо, зазеленіло селянськеє поле. (Б.Грінченко.) Як тільки осипалось листя Едему, то всі осягли необхідність зими. (Н.Диб’як.) Багато ми побачили чудес, допоки на землі текли віки. (М.Руденко.)

  ІІІ. У селі слобожанськім, на волі, де життя мого рідний причал, в дивно рубленій, пам’ятній школі я Тарасову мову вивчав. Україна, де сонце і морок, де життя від села до села, кров’ю, працею, голодомором і дитинства чаруючим колом, наче Всесвіт, крізь мене пройшла.
  Л.Вишеславський.

  Словник.
  Плато — підвищена рівнина, відмежована від навколишніх просторів уступами.
  Едем — за Біблією, земний рай, місцеперебування людини до гріхопадіння.

  Урок № 10. Складнопідрядні речення з підрядними місця й часу. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Повернутись на сторінку Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Комментарии закрыты.