Уроки № 65, 66. Тема: Написання сполучників разом і окремо. Українська мова. 7 клас. Конспекти уроків

  Уроки № 65, 66. Тема: Написання сполучників разом і окремо. Українська мова. 7 клас. Конспекти уроків

  Мета: пояснити правила написання сполучників разом і окремо, формувати вміння визначати в словах орфограму “Написання сполучників разом і окремо”; виховувати повагу до влучного слова; розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять.

  Тип уроків: уроки вивчення нового матеріалу.

  Обладнання: роздавальний матеріал, підручник.

  Хід уроку № 65, 66. Тема: Написання сполучників разом і окремо. Українська мова. 7 клас. Конспекти уроків

  І. Перевірка домашнього завдання.

  Робота біля дошки. Виконання індивідуальних завдань двома учнями.

  Картка 1
  Переписати речення в такій послідовності: 1) речення, у яких сполучники поєднують однорідні члени; 2) складні речення, у яких сполучники поєднують їхні частини.

  Він свята пам’ятає, а будні просипає. Дурний на санях дрижить, а кожух під ним лежить. Йшов через ліс, а дров не бачив. Халяви діряві, зате підошви з дуба. На голові чиряк, а він на ногу шкандибає. Три дні молов, а курка за день з’їла. Невдаха до моря добереться, а воно вже сухе. Полумиски миє в озері, а миски возить до моря. Мені їсти хоч з корита, але досита. Народна творчість.

  Картка 2
  Переписати, вставляючи пропущені букви. Сполучники сурядності підкреслити однією рискою, сполучники підрядності — двома.

  Грім, як шалений, стогнав і ревів. Ввесь небозвід то палав, то чорнів. (Олександр Олесь.) Не вірю я громовідводу, коли у вічі б”є гроза. Він то у небо пнеться гордо, то низько гнеться, мов лоза. (П.Перебийніс.) Грім гуркотів, огнями розсипався, неначе страшний суд настав. (Л.Глібов.) Вишиває сніг черешню, двір і нашу хату. (П.Перебийніс.) Зимовий вечір, закуривши люльку, розсипав зорі, неначе іскри, пустив хмарки, мов кільця диму. (В.Симоненко.)

  Пояснювальний диктант. Вказати сполучники, з’ясувати роль кожного.

  В’ється перед нами шлях, немов змія. (М.Рильський.) Доки є дорога й рух, доти, брате, ми безсмертні. (Б.Олійник.) І серцю сниться, ніби цим же шляхом Айвенго їхав на гучний турнір. (М.Рильський.) Життя — це шлях, що переходить в шлях, кінця не має ні одна дорога. (Д.Павличко.) Дорога з’єднує міста, де ми давно вже не бували, і розлучають нас не шквали, а повсякденна марнота. (В.Раєвський.)

  ІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

  Прочитати. Вказати сполучники, пояснити їхнє написання.

  Тому що, через те що, затим щоб, так що аж, немов, мовби, начебто, нібито.

  ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

  ІV. Вивчення нового матеріалу.

  Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу

  V. Виконання вправ на закріплення вивченого.

  Робота з підручником. Виконання вправи.

  Попереджувальний диктант. Позначити в словах орфограму “Написання сполучників разом і окремо”

  Товче воду, щоб збити масло. Що б у серці не таїлось, на лиці усе б відбилось. Як би не замазав лаком, брак залишиться браком. Якби Ганна робила, то взута б ходила. Якби ми мали стільки борошна, скільки не маємо олії, то б на все село пундиків напекли. Як би руки не скроїли, а зносить плечам доведеться. Коли б ковбасі крила, кращої птиці не було б.
  Народна творчість.

  VІ. Вивчення нового матеріалу.

  Робота з підручником. Опрацювання таблиці “Сполучники і однозвучні слова”.

  VІІ. Виконання вправ на закріплення вивченого.

  Переписати, знімаючи риски.

  І. Ніч колихала так ласкаво, про/те не спалося ніяк. (М.Рильський.) В криницю старості не заглядай, про/те, яким ти будеш, не гадай. (Д.Павичко.) Дівча стояло і співало про/те, що радості замало. (А.Малишко.) За/те кругом цвітуть, як льон, калюжки переливні. (М.Рильський.) Люблю вас, люди, мислячі істоти, за клопоти великі і малі, за/те, що ви скоряєте висоти, серцями прикипівши до землі. (П.Перебийніс.) Біда помучить, за/те мудрості научить. Не за/те кобилу б’ють, що сіра, а за/те, що воза побила. (Нар.творч.)

  ІІ. Спасибі, вулице, тобі за/те, що ти в життя моє вростала смугою для злету, за/те, що ти була і є. (П.Перебийніс.) При боці шабля, в тороках бандура, немолодий… За/те яка статура! (В.Раєвський.) Козаки голили бороди, про/те завжди носили вуса. (З підр.) І певно, забути давно уже треба про/те, що хотілось багато сказати. (В.Раєвський.) З вітрами шепчуться тополі про/те, що в радісній далі зерно нап’ється сонця в полі і соків щедрої землі. (В.Сосюра.)

  Диктант з коментуванням. Вказані вчителем сполучники розібрати як частину мови за схемою, поданою у підручнику.

  І. Якби не ви, джерела поміж трав, я б від черствої спраги умирав. (М.Сингаївський.) Як би я тепер хотіла у мале човенце сісти… (Леся Українка.) Якби прожить мені сто літ, пішов би в мандри в білий світ. (А.Малишко.) Як би ти не знав багато, а більше за всіх не знатимеш. Якби не було хмар, ми й не знали б ціни сонцю. Як би я не зголоднів, а печеної ріпи б не їв. Щоб руки вміли, треба працювати головою. Що б вода не принесла, вона ж колись і забере. (Нар.творч.)

  ІІ. Якби мені кінь, то я таким би молодцем був, що по мені ніхто б і в ступі не влучив. Як би коза не постаріла, а солі лизнути і їй хочеться. Щоб дорогу скоротити, увечері в сінях лягає. Що б вовкові в пащу не потрапило, назад вже не вернеться. Щоб лиха не мати, треба рано вставати. Що б улітку не вродило, зимою не зашкодить. Як би я на ноги зіп’явся, якби за плуга не брався? Якби роги та хвіст, був би справжній артист. Як би лютий не злився, як би березень не кривився, а весною пахне. (Нар.творч.)

  VІІІ. Підбиття підсумків уроку.

  ІХ. Домашнє завдання.

  Уроки № 65, 66. Тема: Написання сполучників разом і окремо. Українська мова. 7 клас. Конспекти уроків

  Повернутись на сторінку Українська мова. 7 клас. Конспекти уроків

  Комментарии закрыты.