Спiлкуймося правильно! Діалог — установлення контакту. Формули мовного етикету. Розвиток зв’язного мовлення. 9 клас

  Спiлкуймося правильно! Діалог — установлення контакту. Формули мовного етикету. Розвиток зв’язного мовлення. 9 клас

  В усній формі діалогічне мовлення відбувається за умови безпосереднього контакту співрозмовників. Кожен з них то говорить, то слухає. Тому діалог складається із чергування висловлювань (реплік).
  У писемній формі діалогічне мовлення використовується в художніх творах для відтворення розмови персонажів.Репліка, що започатковує бесіду, називається реплікою-стимулом, тому що спонукає співрозмовника до відповіді або дії. Репліка, що звучить у відповідь, називається реплікою-реакцією.
  Досягненню мети спілкування між співрозмовниками сприяє встановлення між ними контакту. Саме з метою встановлення контакту використовуються формули мовного етикету, закріплені в суспільстві за певними умовами спілкування.

  9. Пояснити, між ким могли б відбутись подані діалоги. Замість крапок додати можливі репліки-стимули або репліки-реакції. Вказати в діалогах етикетні вислови. Пояснити значення слова етикет. Що означає вислiв формули етикету? Чи позначаються на мовному етикетi нацiональнi традицiї, звичаєвi приписи народу, особливостi нацiонального характеру? Яким чином?

  1. — Здрастуйте вам у хату!
  — …
  — Дуже дякую! Чи не дозволили б ви Оленці поїхати з нашою родиною найближчої неділі до Львова? Їдемо до бабусі на День Ангела. Бабуня знає, що Оленка — моя найближча подруга, і дуже хоче з нею познайомитись. Будь ласка, дайте дозвіл!
  — …

  2. — …
  — Вибач, але сьогодні й завтра ця книга дуже потрібна мені для роботи над рефератом. Якщо можеш, трохи почекай. Наступного тижня я обов’язково поверну її до бібліотеки.
  — …
  — Гаразд, словник я принесу завтра. Можеш попрацювати з ним два-три дні. Це справді рідкісне видання.

  10. Розглянути таблицю. Пояснити, вiд чого залежить вибiр етикетного виразу в конкретнiй ситуацiї спiлкування

  ФОРМУЛИ ЕТИКЕТУ

  ЗВЕРТАННЯМамо, тату, бабусю, дiдусю, сину, доню, сестро, брате, панi, пане, панно, панове, панство, товариство, добродiю, добродiйко, друже, подруго
  ПРИВIТАННЯ Доброго дня! Добридень! Здрастуйте! Доброго здоров’я! Радий Вас бачити! Вiтаю Вас! Здрастуйте Вам у хату! Моє шанування! Привiт тобi, друже!
  ПРОЩАННЯ Прощайте! Бувай! До побачення! До зустрiчi! Ми ще побачимось! Будьте здоровi! Щасти Вам! Щасливої дороги! На все добре! Усього Вам доброго! Щасливi будьте! До завтра! Добранiч! Iдiть (залишайтеся) здоровi! Моє шанування! З Богом!
  ПРОХАННЯПрошу Вас… Дозвольте Вас попросити… Будь ласка! Якщо Ваша ласка… Будьте ласкавi (люб’язнi!) Якщо Вам не важко… Не вiдмовте у проханнi!
  ВИБАЧЕННЯ Пробачте, вибачте, перепрошую, даруйте, приймiть мої вибачення приношу свої вибачення, простiть менi, дуже жалкую, менi шкода, не гнiвайтесь

  11. Схарактеризувати ситуації спілкування, у яких буде прийнятним кожне з поданих звертань. Хто й до кого може так звертатися?

  Пані Ольго, шановна Ольго Петрівно, Олюнечко, дорога Ольго, тьотю Олю, пані Семенченко, громадянко Семенченко, добродійко Ольго Семенченко.

  12.За якої ситуації (офіційної чи неофіційної) можливе використання кожної із зазначених етикетних формул? Визначити притаманну кожній з формул тональність спілкування (підкреслено шаноблива, урочиста, нейтральна, дружня, фамільярна, жартівливо-іронічна).

  Під час привітання.
  Дозвольте привітати Вас. Салют! Добривечір! Здоровенькі були! Моє шануваннячко! Цілую ручки. Радий Вас бачити. Привітик! Здоров! Доброго вечора. Я Вас вітаю.

  Під час прощання.
  Дозвольте відкланятися. До завтра! Побачимось! Щасти! Усього! Бувайте здорові! До скорої зустрічі! Обнімаю! Будь!

  Вибачення.
  Якщо можеш, вибач. Забудь. Дозвольте попросити пробачення. Прийміть мої вибачення. Падаю на коліна. Мені шкода. Не бери в голову. Більше не буду. Не гнівайтесь, будь ласка.

  13. Скласти репліку діалога з подякою вчителеві за організацію екскурсії, старшому братові за допомогу в навчанні, матері за святковий обід, товаришеві за поздоровлення з днем народження. Використати етикетні формули.

  14. Скласти, використавши етикетні формули, та «проговорити» за особами дiалоги, якi могли б вiдбутися:

  • мiж однокласниками, що вперше пiсля лiтнiх канiкул
   зустрiлися на шкiльному подвiр’ї;
  • мiж гуртом дев’ятикласникiв та вчителькою святкового вечора в парку;
  • мiж школярем та жінкою з немовлям, що попросила допомогти їй внести до автобуса дитячий візок;
  • мiж школярем та сусiдом, якому було ненавмисне завдано ним шкоди (розбито вiкно, зiпсовано дверi тощо).

  Спiлкуймося правильно! Діалог — установлення контакту. Формули мовного етикету. Розвиток зв’язного мовлення. 9 клас

  Повернутись на сторінку Розвиток зв’язного мовлення. 9 клас

  Комментарии закрыты.