Фразеологізми. Приклади на букву Ц. Значення фразеологізмів на букву Ц з прикладами вживання

Фразеологізми. Приклади на букву Ц. Значення фразеологізмів на букву Ц з прикладами вживання

Цариця Савська

Фразеологізм «Цариця Савська». Біблійна Перша книга царів розповідає, що цариця дуже багатого царства Шеви (цариця Савська) прийшла з дорогоцінними дарами до царя Соломона, щоб випробувати його мудрість, і переконалася, що він є наймудріша людина (10, 1-13)

З царицею Савською порівнюють прекрасних і величних жінок.

Вона підвелася з дивана, плавно пройшлася до вікна, знічев’я поглянула крізь скло шиби. Пропливла, як цариця Савська, знову опустилася на диван, заклала ногу за ногу, і стегна її окреслилися особливо виразно. (В. Маняк, І зійшов день)

Царівна Несміяна. Усмішка Несміяни

Фразеологізм «Царівна Несміяна». Героїня слов’янських казок, донька царя, яка ніколи не сміялася. Цар пообіцяв у винагороду тому, хто її розсмішить, півцарства й саму Несміяну як дружину. Але кожного, хто не зміг розсмішити царівну, чекала смертна кара…

«Несміяна» — поема І. Муратова.

Усмішка Несміяни — щось дуже рідкісне й дороге.
Який же ти принадний, оплаканий світе!
Хоч оплаканий,
Та не снулий!
Кожна втіха твоя у сто крат дорожча,
Як усмішка Несміяни.
(В. Мисик, Гетьманівна)

Царство Моє не від світу цього

Фразеологізм «Царство Моє не від світу цього». Цитата з Євангелія. Коли Пілат спитав Христа, за що саме його переслідують юдеї, Христос відповів: «Царство Моє не від світу цього. Якби воно було від цього світу, то слуги Мої воювали б, щоб не був Я виданий юдеям» (Іван, 18, 36).

У сучасній мові вислів уживають, коли йдеться про протиставлення матеріального і духовного.

Єпископ: Той викуп там, на небі. Наше царство не сього світу. Хай тіла вмирають, аби повік жили блаженні душі. (Леся Українка, У катакомбах)

Противно до Максима був Іван характером не практик, а ідеаліст — «чоловік не від миру сього», як у гніві казала на нього Максимова Марта. (Ю. Смолич, Рік народження 1917)

Цербер

Фразеологізм «Цербер». У грецькій міфології — триголовий пес, який охороняє вхід до підземного царства (про Цербера згадують у своїх творах грецький поет Гесіод, римський поет Вергілій та ін.).

У переносному значенні — лютий, невблаганний вартовий.

Але обернений наглядач одного дня щез з коридора… Скоро стало відомо, що він перевівся в інший коридор і є лютим цербером. (І. Багряний, Сад Гетсиманський)

Кодак був сторожовим цербером над козацьким Дніпром: він закривав втікачам доступ до Низу, на запороги до Січі, а запорожцям — можливість вигрібатися на волость. (П. Панч, Гомоніла Україна)

Кожного дня, під самим носом «гулагівських церберів», старанно приховані в музичному інструменті дрібні листи курсували з цегельні до театру і з театру на цегельню. (Й. Гірняк, Спомини)

Циклоп. Циклопічна будівля

Фразеологізм «Циклоп». У грецькій міфології циклопи (кіклопи) — одноокі велетні, що населяли землю у давнину, будівники величних споруд (звідси вислів «циклопічні будівлі»).

У метафоричному значенні циклопічний — колосальний, велетенський.

Він нагромаджує циклопічні брили життя, перевертає, орудує ними, натхненно виводячи велетенську будову твору, ігноруючи дрібну щербину, що часто грає на злам гранітним блиском живої мови. (О. Кундзіч, Деякі питання перекладу творів Л. М. Толстого)

Дощ не вгавав… Дівчина любила цю грізну, несамовиту стихію. Вона мовби зливалася з нею, почуваючи себе часткою цієї нестримної, циклопічної сили. (С. Добровольський, Тече річка невеличка)

Цим побідиш!

Фразеологізм «Цим побідиш!». У «Житті царя Костянтина» Є. Памфіла (III—IV ст. н. е.) розповідається, що римський імператор Костянтин Великий у 312 р. напередодні вирішальної битви побачив на небі хрест і грецький напис: «Сим знаменом побідиші». Пророцтво справдилося, і Костянтин після перемоги припинив переслідування християн і оголосив християнство державною релігією.

У переносному значенні — вираз твердої певності в успіхові розпочатої справи.

Товариші русини! Несіть слово його глибоко в народ свій і до сусідів. Цим побідите! (М. Драгоманов, Телеграма учасникам Шевченківського вечора у Відні 5.ИІ.1883 р.)

Цірцея

Фразеологізм «Цірцея». Гомер у X пісні «Одіссеї» розповідає, як чарівниця Цірцея (Кіркея) закохалася в Одіссея і, щоб затримати його на своєму острові, перетворила його супутників на свиней. Пробувши рік на острові Цірцеї, Одіссей визволяє своїх супутників і продовжує мандри.

У ширшому значенні — могутня лиха чарівниця.

Оскільки жінка типу матері Гракхів або Жанни д’Арк робить, як казав Б. Шоу, з овець — мужчин, то тип Андромахи, навпаки, робить з мужчин те, що робила з ними Цірцея… (О. Теліга, Якими нас прагнете?)

А час обідній. Ось і ресторан.
Щось на зразок преславного «Енея».
Там поваром — Цірцея, і од страв,
і вин, і цін тих — можна стать свинею.
(І. Жиленко, Ярмарок Чудес)

Цітера

Фразеологізм «Цітера». В античній міфології — острів кохання, володаркою якого вважалася Афродіта (Венера). У західноєвропейському малярстві XVIII ст. подорож на Цітеру й повернення з Цітери були поширеною темою (картини А. Ватто, Ж. Верне та ін.).

Єдина! Не ображу зором
Двійник Мадонни на землі.
Ось пурпуром Цітери — сором
І на щоках і на чолі.
(Є. Маланюк, Земна Мадонна)

Ціцерон

Фразеологізм «Ціцерон». Римський оратор і політичний діяч (106—43 до н. е.). Його промови вважаються зразками публіцистики та ораторського мистецтва, через що його ім’я набуло узагальненого значення.

Я говорила, що велика французька революція страшенно нагадує нашу, що… і т. д.
— Ти говориш, як Ціцерон! — іронічно сказала вона. (М. Хвильовий, Сентиментальна історія)

Історик наш любив метелики ловить
І часто в запалі, достойнім Ціцерона, —
Замісто розгортать нам хартії століть,
Провадив, як і де впіймав він махаона.
(М. Рильський, Мандрівка в молодість)

Фразеологізми. Приклади на букву Ц. Значення фразеологізмів на букву Ц з прикладами вживання

Фразеологічний словник

Фразеологізми приклади

Найцікавіші та найпопулярніші фразеологізми