• Реклама

Фразеологізми. 5000 фразеологізмів українською мовою

Фразеологізми. 5000 фразеологізмів українською мовою

Фразеологізм або фразеологічна одиниця — це єдність двох (іноді одне) або декількох слів, які організовані як словосполучення, що має цілісне значення й автоматично, за традицією відтворюється у мові.

Фразеологізми українською мовою

1. Фразеологізми, їх тлумачення і приклади вживання

А Б В Г Д Е Є Ж З Й І К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ч Ц Ш Щ Ю Я

2. Фразеологізми та їх тлумачення

А Б В Г Д Є Ж З І Ї К Л М Н О П Р С Т У Ф X Ч Ц Ш Щ Я

3. Найцікавіші та найпопулярніші фразеологізми

Фразеологизмы на русском языке

4. Фразеологизмы, их значение и происхождение (список из 2104 фразеологизмов тут)

А Б В Г Д Е Ж З И К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ч Ц Ш Э Ю Я

Еще фразеологизмы

Фразеологизмы на английском языке

5. Англо-русский фразеологический словарь

А — D

E — S

T — to carry

to carry — to rain

to raise — Y

6. Русско-английский фразеологический словарь

А — В

Г— И

К — М

Н — П

Р— Я

Фразеологізми англійською мовою

7. Англо-український фразеологічний словник

А — D

E — S

T — to carry

to carry — to rain

to raise — Y

8. Українсько-англійський фразеологічний словник

А — Г

Д — К

Л — О

П — С

Т — Я

Фразеологізми

До фразеологізмів відносять:

 1. приказки,
 2. крилаті вислови,
 3. сталі сполучення різного походження.

Переважна більшість фразеологізмів, як і. Серед них виділяються спільнослов’янські, спільносхіднослов’янські та власне українські.

До складу українських фразеологізмів входять слова, які за походженням є корінними українськими, а також усталені звороти з інших мов (Часто ці фразеологізми поширені в багатьох мовах світу). До складу фразеологізмів входять і висловлювання відомих історичних осіб.

В української мові використовуються:

 1. фразеологізми античного походження — давньогрецькі, давньоримські;
 2. усталені звороти із західноєвропейських мов (німецька, французька, англійська, італійська та ін.);
 3. фразеологічні звороти з російської мови — вислови російських письменників, фразеологізми з народної мови.

Невичерпним джерелом фразеологізмів є народна мова, якій властиві влучність та образність.

У фразеологізмах віддзеркалюються найрізноманітніші сфери життя народу: історія, культура, суспільні відносини, виробнича діяльність, морально-етичні норми, погляди, вірування, прагнення.

Етимологія багатьох фразеологічних зворотів здається загадковою і незрозумілою, а інколи залишається невідомою. Живе людина, що добре знає свою справу, і кажуть про неї: «Вона на цьому ділі собаку з’їла». А трапиться незгарбний працівник, що не вміє зробити те, за що взявся, так говорять: «Зробив із лемеша швайку». І за кожним висловом стоїть своя історія, тепер уже забута, хоча зворот активно вживається в різних сферах сучасної людської діяльності.

Є кілька класифікацій фразеологізмів за різними ознаками.

Семантична класифікація фразеологізмів має три групи:

1. Фразеологічні зрощення — неподільні фразеологічні одиниці, у яких цілісне значення не вмотивоване й не випливає зі значень окремих їхніх компонентів (бити байдики, пекти раків, дуба врізати).

2. Фразеологічні єдності — так само неподільні за значенням фразеологічні одиниці, але їхнє цілісне значення мотивується значеннями окремих компонентів (прикусити язика, кінці в воду, тримати язика за зубами, як кіт у маслі, як коза на капусту).

3. Фразеологічні сполучення — відносно подільні сполучення, що характеризуються певною самостійністю складових частин: мертва точка, вовчий апетит.

За походженням серед фразеологізмів виокремлюють:

а) прислів’я та приказки (хоча прислів’я не всі схильні відносити до фразеологічних одиниць);

б) крилаті вислови письменників;

в) усталені фрази з анекдотів, жартів, фільмів тощо;

г) біблійні цитати;

ґ) фразеологічні одиниці античного походження;

д) влучні вислови відомих людей.

За структурою фразеологізми поділяють на такі, що побудовані за типом речення і за типом словосполучення. До першого типу належать такі сполуки, як: комар носа не підточить; коли рак свисне; до другого — дволикий Янус; носити воду в решеті; нечистий на руку і подібні.

Фразеологічні одиниці широко використовуються для увиразнення, урізноманітнення мовлення в розмовному, художньому, публіцистичному стилях.

фразеологізми приклади, фразеологізми приклади речень, фразеологізми в алфавітному порядку, фразеологізми з прикметниками, фразеологізми зно, фразеологізми з числівниками, фразеологізми зі словом, фразеологізми та їх походження

Фразеологічний словник

Фразеологізми приклади

Найцікавіші та найпопулярніші фразеологізми

4 комментария к сообщению: “Фразеологізми. 5000 фразеологізмів українською мовою”

 1. Дуже пізнавальна сторінка. Особливо сподобалося, що матеріал чітко структуровано, наведено приклади фразеологізмів, розташовано фразеологізми в алфавітному порядку. Зараз прагну вдосконалити свою англійську, тож переклад українських стійких сполучень слів на англійську мову й навпаки доволі доречний. Хотілося б частіше вживати фразеологізми в нашому мовленні, як це роблять, наприклад, американці. Подеколи думаєш, що ця людина мала на увазі, кажучи про зустріч під блакитним місяцем чи про посипку на торті. А то, виявляється, велике бажання зустрітися, щоправда, невідомо коли.

 2. Марія:

  Фразеологізми взагалі надзвичайно цікава тема, бо яскраві слова і речення пожвавлюють нашу розмову. Періодично маю справу з іноземцями. Їх фразеологізми відрізняються від наших. Особливо мені запам’ятався такий приклад фразеологізму, як білий слон — англійці його використовують, коли хочуть підкреслити важливість або рідкісність якогось об’єкта). А в природі зустрічаються тварини-альбіноси. Тобто цей фразеологізм заснований на реальних подіях.

 3. Іванна:

  Тема фразеологізмів є доволі актуальною. Фразеологізми збагачують та урізноманітнюють наше мовлення, але на жаль більшість цим нехтують. В повсякденному мовленні найчастіше можна зустріти найбільш поширені та вживані фразеологізми, такі, як вовчий апетит або коли рак на горі свисне. Хоча, прикладів фразеологізмів є сотні, а то й тисячі, якими можна удосконалити свою мову, своє спілкування.

 4. Олег:

  А ще є такий фразеологізм: коли папороть розквітне або зацвіте (тобто ніколи не станеться). Ось недавно зовсім його чув))) Ще подумав, що за село? )
  А взагалі, тема фразеологізмів дуже цікава.

Написать комментарий