• Реклама

22. Тема уроку: Тарас Шевченко. «Зоре моя вечірняя…» (уривок з поеми «Княжна»). Любов поета до простого народу і ненависть до кріпосників. Уроки української літератури, 6 клас

22. Тема уроку: Тарас Шевченко. «Зоре моя вечірняя…» (уривок з поеми «Княжна»). Любов поета до простого народу і ненависть до кріпосників. Уроки української літератури, 6 клас

Мета: розкрити інтонаційне й емоційне багатство поезії, шляхом виконання практичної роботи закріпити набуті знання з теорії літератури; розвивати відчуття образних засобів мови художніх творів, власні творчі здібності; виховувати красою природи, відображеної автором, можливістю долучитися до творення образів за допомогою художніх засобів.

Обладнання: комплект репродукцій картин із зображенням природи, села, зошити, підручники, тексти.

ХІД УРОКУ Тарас Шевченко. «Зоре моя вечірняя…» (уривок з поеми «Княжна»). Любов поета до простого народу і ненависть до кріпосників. Уроки української літератури, 6 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання.
1) Перевірка письмового завдання.
2) Повторення вивченого:
а) В чому різниця між віршованими творами та прозовими?
б) Що таке римування?
в) Що називається білим віршем?

2. Практична робота.
(На закріплення поняття рима.)

Пояснення завдання.
До наведених двох рядочків із поезій Катерини Перелісної дописати наступні 2—6 рядочків вірша, підбираючи слова із співзвучним закінченням. Завдання виконується індивідуально або парами. Завершене завдання переписати в зошит. Найкращі віршики вмістимо у збірочку «Для братика й сестрички», додавши ілюстрації.

ЗМІСТ КАРТОК ДО ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ

№ 1
Ой сонечко яснеє пригріва,
А сніжок водицею підплива.

№ 2
Дві квіточки розквітли
У нашому садку

№ 3
Я — пролісок синенький,
І перший навесні.

№ 4
Попід бором молоденьким
На сипучому піску

№ 5
У мене з горобцями
За вишеньку війна:

№ 6
В полі жито, в полі просо
І пшениця золота.

№ 7
Ми — волошки, наші квіти
Голубіють на полях.

№ 8
Реп’яшок я,— ідіть, не чіпайте!
Я до кожного й сам причеплюсь!

№ 9
Налетів з-за лісу вітер,
Та сердитий і рвучкий,

№ 10
І у лісі, і у полі
Я люблю ходити,

№ 11
Вчора з школи дітвора
В ліс ходила пішки.

№ 12
Вийду я гриби збирати —
Знаю, де вони й які,

№ 13
Густо літає в повітрі сніжок
Білий, лапастий, легенький.

№ 14
І бабуся, і дідусь
Зовсім вже старенькі,

№ 15
Песик я, хоч і малий,
Алє службу знаю.
3. Перевірка й обговорення виконаної практичної роботи.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

1. Бесіда.
1) Погляньмо на репродукції картин, на яких зображено пейзажі. Опишіть, що ви бачите?
2) Які настрої передані митцями?
3) За допомогою чого митець творить свою картину? (Картину творить художник за допомогою фарб, і ми це бачимо.)
4) А за допомогою чого ви описуєте ці картини?
5) Що потрібно для того, щоб ваша розповідь була емоційнішою і чіткіше передавала настрій? (Учні пригадують засоби виразності, художні прийоми.)

2. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Вступне слово вчителя.
Наше знайомство з твором «Зоре моя вечірняя» допоможе краще зрозуміти, яким чином поет може через зображення природи, опис села передавати почуття й переживання. Цей вірш також служитиме нам для практичної роботи стосовно поділу тексту на інтонаційно змістові частини.

2. Виразне читання вірша вчителем або учнем.

3. Бесіда за прочитаним твором.
1) Яка пора року зображена у вірші?
2) Опишіть своїми словами ту картину, яку ви уявили, прочитавши вірш.
3) Яких міфічних істот згадує поет?
4) Які художні засоби використано для зображення села? Як ви уявляєте цю картину (усне малювання)?
5) Чи можемо ми поділити вірш на частини, але не механічно, а за переданим настроєм?
6) Яким вам уявляється автор, враховуючи його ставлення до рідного краю, до природи?

4. Самостійна робота.
(Поділити клас на 4—5 груп, і в кожній групі підготовлені учні проводять практичну роботу (10—15 хв.) за планом.)

План роботи в групах
1) Інтонація різних частин вірша.
2) Поділ вірша на змістові частини.
3) Засоби виразності кожної частини (демонстрація виразного читання).
(Кожна група з-поміж себе обирає представника, який візьме участь у розповіді про виконану практичну роботу. Учитель визначає, хто розповість про інтонацію різних частин вірша, хто про поділ твору на змістові частини, інші продемонструють виразне читання, прокоментувавши попередньо, чому саме так слід передавати емоційний зміст вірша.)

5. Перевірка самостійної роботи.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Використовуючи схему із статті, вдома виконати письмово завдання, поділивши на частини та склавши план до тексту «Пісні про Байду».
Із Шевченкового «Кобзаря» вибрати уривки поезій, де б зображувався пейзаж, і підготувати виразне читання цих уривків.

22. Тема уроку: Тарас Шевченко. «Зоре моя вечірняя…» (уривок з поеми «Княжна»). Любов поета до простого народу і ненависть до кріпосників. Уроки української літератури, 6 клас

Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі
