• Реклама

18. Тема уроку: Тарас Шевченко. «Якби ви знали, паничі…». Автобіографічна основа вірша. Уроки української літератури, 6 клас

18. Тема уроку: Тарас Шевченко. «Якби ви знали, паничі…». Автобіографічна основа вірша. Уроки української літератури, 6 клас

Мета: яскравим художнім поетичним словом ознайомити дітей з дитинством поета, показати, яким тяжким було життя за часів кріпацтва; розвивати емоційність у сприйнятті поезії, уміння співпереживати, образне мислення, естетичні смаки, уміння аналізувати і робити висновки; виховувати красою слова людяне, гуманне ставлення до навколишнього світу, несприйняття жорстокості і насильства, повагу до історії своєї країни.

Обладнання: репродукції картини І. Їжакевича, зошити, підручники.

ХІД УРОКУ Тарас Шевченко. «Якби ви знали, паничі…». Автобіографічна основа вірша. Уроки української літератури, 6 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Бесіда.
Що нам відомо про часи кріпаччини?

2. Повідомлення учнів.

Повідомлення 1. Становище селян-кріпаків було надзвичайно важним. Вони були вбогими, залежали від пана, були повністю безправними. Кріпосники ж відзначалися своєю свавільністю, безмежною владою над поневоленими людьми. Про це свідчить і доля Шевченкової сім’ї. За рахунок тяжкої праці кріпаків привільно і в розкошах жило панство, для них це був справжній рай, а тому вони прагнули, щоб цей лад тривав вічно. Здавалося, що так воно і має бути, бо кріпосні порядки захищали уряд, військо та церква. І все це чинилося за законами, бо закон не був однаковим для всіх, він був лише для багатих. Існування кріпацтва виправдовувала й дворянська наука, яка стверджувала, що суспільство завжди було й буде поділеним на багатих і бідних: панів і кріпаків (правда, жодним словом не згадували про те, що в Україні до возз’єднання з Росією кріпосного права не було).

Повідомлення 2. На сторожі інтересів панівного класу стояло й мистецтво. Дворянські письменники у своїх творах малювали картини нібито щасливого життя селян на лоні прекрасної природи під захистом «добрих поміщиків». Ці письменники облудно твердили, ніби між панами й селянами панують мир і злагода, вони намагалися довести, що кріпосницький лад є справедливим суспільним устроєм, і тому його треба всіляко оберігати. Але були й інші письменники, які правдиво зображували життя: Шевченко, Некрасов, Марко Вовчок, Тургенєв.

3. Обговорення повідомлень.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

1. Вступне слово.
Про таке правдиве зображення життя селян-кріпаків і піде мовл на сьогоднішньому уроці. У своєму творі «Йкби ви знали, паничі…» Шевченко гостро виступив проти дворянських письменників, яких він зневажливо називає «паничами», вкладаючи в це слово все презирство до нікчемних продажних істот.

2. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виразне читання вірша учителем або кимось із учнів.

2. Мовчазне повторне читання із завданням поміркувати над відомими засобами виразного читання.

3. Словникова робота, пояснення незрозумілих слів та висловів.

4. Робота над текстом твору.
Поділити текст на частини:
1 частина — засудження поетів-«паничів».
2 частина — розповідь про трагічну долю своїх рідних.
3 частина — показ страждань людей за часів самодержавства.

5. Бесіда за текстом твору.
1) Для кого життя за кріпацтва було раєм?
2) Хто його оспівував? Як саме?
3) Із першої частини виберіть слова, які свідчать про болісні переживання поета. Які інтонаційні особливості цього уривка?
4) Знайдіть епітети, які вживає поет, говорячи про матір та сестер. Які почуття вони допомагають висловити?
5) Перечитавши третю частину вірша, скажіть, кого й за що засуджує Шевченко.

6. Бесіда за картиною В. Д. Орловського «Хата в літній день».
1) Опишіть словами зображене, використовуючи питання, що вміщені під репродукцією картини.
2) Поміркуйте і дайте відповідь на питання: в якій мірі картина відповідає змістові твору Шевченка «Якби ви знали, паничі…».

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Для самостійного опрацюваннія — стаття «Підтекст та його види», виписати визначення в зошит.
Уривок від слів: «Мені аж страшно, як згадаю…» вивчити напам’ять.
(Створити акторську групу для підготовки інсценівки за твором (Спиридона Черкасенка «Як Тарас ходив до залізних стовпів».)

18. Тема уроку: Тарас Шевченко. «Якби ви знали, паничі…». Автобіографічна основа вірша. Уроки української літератури, 6 клас

Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі
