• Реклама

10. Тема уроку: «Єднайтесь, брати-українці…», «Ой ти ниво моя, І ниво», «Залетів горобець». Художні особливості народних пісень. Уроки української літератури, 6 клас

10. Тема уроку: «Єднайтесь, брати-українці…», «Ой ти ниво моя, І ниво», «Залетів горобець». Художні особливості народних пісень. Уроки української літератури, 6 клас

Мета: передати учням настрій, відтворений у піснях, зокрема, січових стрільців, показати багатоманітність і неповторність тематики народних пісень та їх спрямування; розвивати вміння виділяти головне, формувати світоглядне сприйняття народної творчості в історичному контексті; виховувати активну життєву позицію, повагу до історії нашого народу, прищеплювати любов до народної пісні як неперехідної цінності народу.

Обладнання: аудіозаписи народних пісень, кобза або бандура на розстеленому рушникові як символ нев’янучої твор чості народу; кетяги калини, колоски пшениці, під ручники, зошити, тексти.

ХІД УРОКУ «Єднайтесь, брати-українці…», «Ой ти ниво, моя ниво», «Залетів горобець». Художні особливості народних пісень. Уроки української літератури, 6 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання (письмового і усного).
Кращі коломийки, створені самостійно, пропонуємо заносити до класного альманаху «Пролісок» (можна провести конкурс на кращу назву альманаху, в який будуть занесені кращі твори).

2. Бесіда за питаннями.
1) Які риторичні питання вам вдалося знайти?
2) Які почуття вони допомагають передати?
3) Які ще художні засоби ви помітили в прочитаних коломийках?
4) Знайдіть коломийки про сім’ю. Які стосунки між її членами ви вважаєте хорошими, гідними справжньої людини?

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

1. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

2. Перехід до теми.
Народна творчість постійно розвивається. Вона існує і в наш час. Чимало пісень створено різними людьми, хоча є, звичайно, й талановиті народні пісняри — автори найбільш відомих творів. Під час і ромадянської війни в частинах регулярної армії та в партизанських загонах виникли пісні про героїчні подвиги, про боротьбу за становлення Української Народної Республіки. Багато хвилюючих пісень про героїчні подвиги народу виникло в роки Другої світової війни.
Широко відомими стали складачі народних пісень: Федір Кушнерик, Володимир Перепелюк, Параска Амбросій, Христя Литвиненко, Павло Носач. Серед сучасних харківських кобзарів був відомим Анатолій Парфіненко.
Сьогодні ми розглянемо ще три народні пісні: «Єднаймось, брані українці», «Ой ти, ниво моя, ниво» та «Залетів горобець».

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Пояснення завдання.
Знайомство з цими піснями проходитиме незвичайно. Створюємо три робочі групи, кожна група має дослідити одну пісню і розповісти про свої дослідження всьому класу. Аналіз проводиться на основі тих питань, що вміщені в підручнику після кожної пісні. Потім кожна група називає художні особливості своєї пісні.
(Обираються в кожній групі: керівник дослідження, секретар, до повідач. Усі інші члени групи після основної доповіді можуть доповнити виступ доповідача. На проведення дослідження — 10—15 хвилин, на виступ — 3 хвилини, загальне обговорення — 3 хвилини. Художні особливості пісні записує один учень на дошці заздалегідь.)

2. Підсумкова бесіда.
1) Чи цікаво було працювати самостійно?
2) Що викликало труднощі?
3) Дослідження якої групи сподобалось?
4) На вашу думку, групи впоралися із завданням?
5) Що цьому сприяло?

3. Робота із записами на дошці.
1) Що повторюється в записах усіх груп?
2) Які свої особливості має кожна пісня?
3) Що, на вашу думку, ще слід додати до цього списку особливостей народних пісень?

4. Робота в зошиті.
(Після активної бесіди учні роблять записи в зошити.) Художні особливості народних пісень:
1) Багаті за змістом і довершені за формою.
2) У піснях відбилися життя народу, його історія, любов до України, душевна краса, мужність, відвага людини.
3) Широке використання: епітетів, порівнянь, паралелізмів, гіперболи, народних символів, пестливих слів, риторичних фігур.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти план статті «Значення народних пісень».
Пісню «Єднайтесь, брати-українці» вивчити напам’ять. Для самостійного читання народні байки: «Піддурена Ворона», «Лисиця й виноград», «Як Бузьок помирив Мишу із Жабою», «Вівця, Лисиця та Вовк».

10. Тема уроку: «Єднайтесь, брати-українці…», «Ой ти ниво моя, І ниво», «Залетів горобець». Художні особливості народних пісень. Уроки української літератури, 6 клас

Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі
