• Реклама

8. Тема уроку: Коломийки. Виразне читання коломийок. Уроки української літератури, 6 клас

8. Тема уроку: Коломийки. Виразне читання коломийок. Уроки української літератури, 6 клас

Мета: дати учням поняття про коломийки, їх специфіку, зокрема, що вони мали не лише гумористичний і сатиричний зміст, а стосувалися широких сфер суспільного життя; формувати вміння і навички аналізувати текст, знати його особливості, спонукати до реалізації своїх творчих можливостей; виховувати моральність в особистості через формування естетичних смаків, любов і повагу до творчої спадщини народу.

Обладнання: аудіозаписи коломийок, підручники, зошити, тексти.

ХІД УРОКУ Коломийки. Виразне читання коломийок. Уроки української літератури, 6 клас

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Перевірка домашнього завдання.

1. Перевірка виразного читання «Ой Морозе, Морозенку» напам’ять.

2. Робота в групах відповідно до домашнього завдання (див. додаток до уроку № 7). (На організаційний момент — 3 хв, на виступ доповідача — 3—4 хв, теоретика — 2—3 хв, ілюстратора — 3—4 хв)

3. Підсумок виконаного завдання.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

1. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

2. Бесіда за питаннями.
1) Які народні танці ви знаєте?
2) Який темп гопачка?
3) Яка залежність між темпом музики і танцем?
4) Які ви знаєте пісні, що співаються під час танцю?
5) Як залежить темп співу від темпу танцю?

3. Перехід до теми.
Танці звичайно виконуються в супроводі музики. Однак у давнину по селах, коли збиралася молодь або дорослі на гуляння, не завжди могла бути музика, а тому люди танцювали, співаючи веселих пісень (танцювальні пісні мають переважно жартівливий характер). Темп співу і музики залежить від темпу танцю. У хороводних піснях темп не дуже швидкий, бо разом танцює багато людей, через що темп трохи уповільнений, рухи плавні. Гопак танцює хоч і кілька людей, але кожен окремо або парами, тому дуже швидко («дрібно»), рухи поривчасті. Гопачкові пісні мають також швидкий темп, що позначається не тільки на мелодії, а й на самому тексті. (Для прикладу вчитель може прочитати перший куплет і приспів популярної в народі гопачкової пісні «Гречаники»: початковий чотиривірш — з наростаючою швидкістю, чітко відтворюючи ритм (але не скандуючи); приспів — у якомога швидшому темпі (скоромовкою), карбуючи ритм):

Пішла мати на село
Гречну муку добувати.
Гречаники учиняти —
Своїх діток годувати.

Приспів:
Гоп, мої гречаники,
Гоп, мої білі,
Чогось мої гречаники
На скоринці сіли.
Гоп, мої гречаники,
Гоп, мої смачні,
Чогось мої гречаники
Не вдалися вдачні.

(Звичайно, під час читання потрібно дотримуватися міри, щоб не перетворити серйозну справу на звичайний жарт.)
Народні пісні, як правило, мають невеликий обсяг: «Пісня про Найду» — 19 рядків, «Ой Морозе, Морозенку» та «Пісня про Устима Кармалюка» — по 40 рядків. Найменша серед народних пісень коломийка. То що ж таке коломийка?

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Пояснення вчителя.
Про походження слова «коломийка» є різні думки. Одні вчені ішпжають, що воно пішло від назви міста Коломия (тепер Івано-Франківської області), де коломийки нібито вперше почали складатися. Інші вважають, що воно походить від слова «коло», бо під час танцю (і танець називається коломийка) люди рухаються по колу. Звернемося до тексту коломийок.

2. Бесіда.
1) Порахуйте, скільки складів у кожному рядку коломийки.
2) Скільки рядків вона має?
3) Отже, що ми називаємо коломийкою?
(Пісня, що має два 14-складових рядки, називається коломийкою.)

3. Пояснення вчителя.
Спочатку коломийки мали, очевидно, жартівливий характер, який відповідав настроєві людей, що зібралися на гулянку. Але згодом ці пісні набирають серйозного змісту: у них люди виражали свої болі й жалі, свій осуд несправедливих вчинків тих, хто мав владу.
Є багато коломийок про сімейне життя, про громадські й побутові події, про кохання (щасливе й нещасливе) тощо.
Коротенькі, прості за будовою коломийки легко складати, а тому вони виникали й виникають щоденно. Одні з них забуваються, інші живуть довгі роки. Часто про певні явища життя коломийки розповідають невеликими циклами (цикл — ряд художніх творів, об’єднаних спільністю тематики та дійових осіб). Навколишній світ у коломийках відображений різнобічно. Вони є неодмінними супутниками буднів і свят, висловлюють радість і горе, виявляють ставлен ня співців до життєвих подій, дають їм оцінку.

4. Виразне читання коломийки про родинне життя

Ой там в саді зеленая трава по коліна,
Ой за добрим чоловіком жінка, як калина.
Ой там в полі на горбочку трава вже жовтіє,
Ой за лихим чоловіком жінка помарніє.
Не там щастя, не там доля, де багаті люди, —
Хто побрався по любові, тому добре буде.
За доброго чоловіка, за доброго мужа
Цвіте жінка, як калина, чоловік як ружа.
Колишу тя, мій синочку, на руках тя ношу,
Та я тобі, мій синочку, щастя й долі прошу.
Не буду я журитися, краще заспіваю,
В мене дітей повна хата, а я гаразд маю.

5. Пояснення вчителя.
Коломийки завжди актуальні, злободенні і мають імпровізаційний (імпровізація — складання вірша, пісні під час виконання без попередньої підготовки) характер. Знати коломийки, уміти їх скла дати і співати вважається почесною, похвальною справою. Це гордість і багатство молоді, особливо дівчат.
Найпоширеніші коломийки — родинно-побутові (про рідний край, господарювання, дозвілля молоді, кохання, одруження, родинне життя), гумористичні, а також соціально-побутові (про опришків, рекрутчину, еміграцію, видатних людей, зокрема про Тараса Шевченка, Олексу Довбуша).

6. Виразне читання коломийок з підручника (можна взяти тексти коломийок із додатків).

7. Бесіда.
1) Які коломийки вам сподобалися найбільше? Чим саме?
2) Яку історичну епоху відображають прочитані коломийки? Обґрунтуйте свою відповідь.
3) Що є спільного в коломийках з раніше вивченими народними піснями?
4) Який жанр народної пісні дуже близький до коломийок? (Час тівки.)

8. Детальне опрацювання питання (Учні записують у зошити, що таке риторичні звертання та приклади риторичних звертань.)

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Усні відповіді на питання, письмова відповідь на питання: чому коломийки є художньою історією народу? Вивчити напам’ять кілька коломийок, які найбільш сподобались. При бажанні можна спробувати створити свою власну коломийку про якусь важливу подію.

8. Тема уроку: Коломийки. Виразне читання коломийок. Уроки української літератури, 6 клас

Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі
