• Реклама

67. Тема уроку: Розповідно-описові твори. Уроки української літератури, 6 клас

67. Тема уроку: Розповідно-описові твори. Уроки української літератури, 6 клас

Мета: на основі виконання практичних вправ поглибити і закріпити поняття про розповідно-описові твори; розвивати творчі здібності, спостережливість, уміння узагальнювати, практично застосовувати свої знання; виховувати красою слова повагу до української мови.

Обладнання: малюнки дітей, зошити, підручники.

ХІД УРОКУ Розповідно-описові твори. Уроки української літератури, 6 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання.

Бесіда.
1) Як автор ставиться до своїх героїв? З чого це видно?
2) Чи розповідав вам хтось із рідних про страшні воєнні часи?

Розкажіть.
3) Хто є головними дійовими особами твору?
4) Яка головна думка твору?
5) Чому нас цей твір навчає?

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

1. Бесіда.
1) З якою метою ми засвоюємо теоретичні відомості з літератури?
2) У чому це нам допомагає?

2. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Самостійне опрацювання статті «Розповідно-описові твори».

2. Бесіда за змістом статті.
1) Які твори належать до розповідно-описових?
2) Назвіть по два-три твори кожного з них.
3) Що є спільним для всіх розповідно-описових творів?
4) Назвіть визначальні особливості.

3. Самостійна робота.
Написати невелике оповідання з дотриманням конкретного завдання.

Приклад.
Написати невелику розповідь на тему: «Як Миколка навчився жаліти».
Використати опис зовнішності. (Епітети, синоніми.)

Зразок твору.
Миколка гуляв коло ставка. І побачив дівчинку, яка сиділа ил зеленому бережку. Підійшов до неї.
— Не заважай мені слухати, як хлюпоче вода,— раптом почув від неї.
Миколка здивувався і пильніше придивився до дівчинки: русяві волосся хвилями лежало на плечах, трохи бліді щоки, звичайний носик, звичайний рот. А от очі… Вони були як небо, здавалося, що в них відбивались і небо, і ставок, і він сам. Тільки ж якийсь непо руиіний погляд був.
Миколка кинув камінець у воду.
— Не лякай водичку. Що ти кинув?
— Хіба ти не бачила? Камінець.
— Я нічого не бачила. Я сліпа.
Миколка довго дивися на дівчинку і ніяк не міг збагнути: як це — бути невидющим?
Вночі була гроза, Миколка прокинувся від гуркоту грому і від теміні, що огортала кімнату. Було страшно. Він пригадав незрячу дівчинку, і йому стало дуже жаль її. І він вирішив, що завтра ж піде, ні, — помчить до ставка і запропонує дівчинці дружити. Бо це дуже гяжко — не бачити навколишній світ і ні з ким не товаришувати. (За В. Сухомлинським.)

№ 1
«У гості до бабусі»
Використати опис зовнішності, (діалектизми, порівняння)

№ 2
«Весела пригода»
Використати опис картини природи, (синоніми, риторичні питання)

№ 3
«Надворі дощ»
Використати опис внутрішнього вигляду приміщення.
(антоніми, порівняння)

4. Перевірка виконаного завдання, обговорення, коментування.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

67. Тема уроку: Розповідно-описові твори. Уроки української літератури, 6 клас

Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі
