• Реклама

63. Тема уроку: Платон Воронько. «Школа батьків». Поетичне звернення до своїх ровесників, вираження думки про необхідність передати нащадкам життєвий і трудовий досвід. «Солодка вода». Застереження від бездумного псування і нищення басейнів солодкої води. Уроки української літератури, 6 клас

63. Тема уроку: Платон Воронько. «Школа батьків». Поетичне звернення до своїх ровесників, вираження думки про необхідність передати нащадкам життєвий і трудовий досвід. «Солодка вода». Застереження від бездумного псування і нищення басейнів солодкої води. Уроки української літератури, 6 клас

Мета: вчити виразно читати та аналізувати поезії, розвивати основну думку, закладену в кожному вірші, показувати мовні засоби виразності; розвивати спостережливість, мовленнєву вправність, відчуття образних засобів мови; виховувати святі почуття до матері, батька, хліба, праці, до рідної країни.

Обладнання: малюнки учнів, зошити, підручники.

ХІД УРОКУ Платон Воронько. «Школа батьків». Поетичне звернення до своїх ровесників, вираження думки про необхідність передати нащадкам життєвий і трудовий досвід. «Солодка вода». Застереження від бездумного псування і нищення басейнів солодкої води. Уроки української літератури, 6 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання.
1) Переказ статті «Художні засоби мови».
2) Перевірка письмового завдання.

2. Колективна робота учнів.
Знайти приклади і запропонувати своїм товаришам визначити художні засоби мови.
1) Постановка завдання.
2) Визначення художніх засобів мови.

3. «Поетична хвилинка».

Мати наша — сивая горлиця.
Все до її серденька горнеться:
Золота бджола — намистиною,
Небо — празниковою хустиною,
Сивий дуб — прокуреним прадідом,
Білочка — мальованим пряником,
Жура-журавель над криницею —
Чистою сльозою-водицею,
А земля — пшеницею ярою,
А літа — замисленим явором,
Що із сорок першого журиться:
«Де ж це, молодице, твій суджений?»
Місяць — непоколотим золотом,
А береза — вранішнім солодом.
Хата — ластівками над стріхою,
А туман — вдовиною втіхою.
Крашанкою — сонечко в миснику…
А вона до всіх — піснею.
Борис Олійник

4. Коментар до вірша.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

1. Бесіда.
1) Яким чином батьки піклуються про вас?
2) У чому проявляється їхня відповідальність за вас?
3) Чому це так важливо?

2. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виразне читання поезії «Школа батьків».

2. Бесіда за твором.
1) За що син дякує своїм батькам?
2) Коли й для чого знадобилося вміння, набуте в дитячі роки?
3) До кого звертається поет? З яким проханням?
4) У чому цінність батьківського виховання?
5) Яка головна думка вірша?

3. Виразне читання поезії «Солодка вода».

4. Бесіда затвором.
1) Де і чому воду називають солодкою?
2) Що ви знаєте про міражі?
3) До чого закликає поет?
4) Які художні засоби використав поет у своєму творі?
5) Яка головна думка вірша?

5. Закріплення вивченого.
1) Перечитайте уривок від слів: «Де пекло такирів, барханів…» — до слів: «Солодка вода не прісна…». Уявіть себе в такій місцевості. Які почуття ви б пережили?
2) Якою б вам тоді уявлялась Україна?
3) Перекажіть зміст двох уявних малюнків: безмежної пустелі й дніпровського розливу. Зіставте їх.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виготовити ілюстрації до поезій Платона Воронька.
Прочитати самостійно твори Миколи Вінграновського: «Літній ранок», «Перша колискова», «Вві сні наш заєць…», «Гусенятко», «На добраніч», «Сіроманець».

63. Тема уроку: Платон Воронько. «Школа батьків». Поетичне звернення до своїх ровесників, вираження думки про необхідність передати нащадкам життєвий і трудовий досвід. «Солодка вода». Застереження від бездумного псування і нищення басейнів солодкої води. Уроки української літератури, 6 клас

Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі
