• Реклама

61. Тема уроку: Платон Воронько. «Люблю я ліс». Протиставлення лихові війни щастя і краси мирного часу. «Пахне хліб». Уславлення хліборобської праці. Уроки української літератури, 6 клас

61. Тема уроку: Платон Воронько. «Люблю я ліс». Протиставлення лихові війни щастя і краси мирного часу. «Пахне хліб». Уславлення хліборобської праці. Уроки української літератури, 6 клас

Мета: розкрити основну думку віршів, показати, яким чином засоби художньої виразності допомагають розкрити її, вчити виразно читати поезії; розвивати чуття до образних засобів мови, уміння помічати їх у тексті; виховувати любов і бережливе ставлення до при роди, до рідного краю.

Обладнання: портрет письменника, репродукції картин, аудіо-записи пісень на слова Платона Воронька, зошити, підручники.

ХІД УРОКУ Платон Воронько. «Люблю я ліс». Протиставлення лихові війни щастя і краси мирного часу. «Пахне хліб». Уславлення хліборобської праці. Уроки української літератури, 6 клас

І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

1.«Поетична хвилинка».

Рідна хата
Різні в світі є країни,
Різні люди є на світі,
Різні гори, полонини,
Різні трави, різні квіти.
Є з усіх одна країна,
Найрідніша нам усім.
То — прекрасна Україна,
Нашого народу дім.
Там шумлять степи безкраї,
Наче вміють говорити!
Там ясніше сонце сяє,
Там солодше пахнуть квіти…
Різні в світі є країни,
Гарні є, є і багаті,
Та найкраще — в Україні,
Бо найкраше — в рідній хаті.
Ганна Черінь (США)

2. Коментарі до вірша.

3. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

II. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Самостійне опрацювання статті «Зустріч з піснею».

2. Слухання аудіозапису пісні на слова Платона Воронька.

3. Бесіда.
1) Як поет зустрівся зі своєю піснею?
2) Що ви довідалися про Платона Воронька?
3) Яким ви уявляєте письменника?

4. Виразне читання вірша «Люблю я ліс!».

5. Бесіда за текстом твору.
1) Знайдіть у вірші повтори. Чому поет звернувся до цього засобу?
2) Знайдіть рядки, де описано ліс. Які художні засоби використав Платон Воронько, з якою метою?
3) Які спогади навіяв поетові прадавній ліс?
4) Що протиставляється у цьому віршеві?
5) Передостаннє речення поділене на дуже короткі рядки. Чому?
6) Яким ви уявляєте автора?
7) Яка головна думка вірша?

6. Виразне читання поезії «Пахне хліб».

7. Бесіда за текстом твору.
1) 3 чим пов’язується в уяві поета запах хліба? Чому?
2) До яких образотворчих засобів він тут вдається?
3) Чому поет з такою ніжністю і любов’ю говорить про хліб?
4) А як ви ставитеся до хліба, вирощеного трудівниками полів?
5) Визначте головну думку вірша.

8. Пояснення вчителя.
Епітети найчастіше виражаються прикметниками. Але інколи епітети допомагають виразити дію, тоді вони виражаються прислівниками. Наприклад: «Бо тричі щиро напоїв коріння буків і дубів своєю кров’ю молодою» («Люблю я ліс»).

9. Закріплення вивченого.
1) Знайдіть у вірші «Пахне хліб» епітети, виражені прислівником.
2) Поясніть, з якою метою вони вжиті.

10. Робота за репродукцією картини Катерини Білокур «Сніданок» (у підручнику).

III. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити вірш «Люблю я ліс» напам’ять.

61. Тема уроку: Платон Воронько. «Люблю я ліс». Протиставлення лихові війни щастя і краси мирного часу. «Пахне хліб». Уславлення хліборобської праці. Уроки української літератури, 6 клас

Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі
