• Реклама

50. Тема уроку: Володимир Сосюра. «Гей, рум’яні мої небокраї». Весняне пробудження природи, радісний настрій людей у творі. Уроки української літератури, 6 клас

50. Тема уроку: Володимир Сосюра. «Гей, рум’яні мої небокраї». Весняне пробудження природи, радісний настрій людей у творі. Уроки української літератури, 6 клас

Мета: показати учням красу поетичного слова, формувати вміння помічати художню деталь, бачити красу в житті й природі; виховувати любов до природи рідного краю, почуття відповідальності за навколишній світ,

Обладнання: портрет письменника, аудіозаписи голосу Володимира Сосюри, коли він читає свої вірші, ілюстрації в підручнику, зошити, підручники.

ХІД УРОКУ Володимир Сосюра. «Гей, рум’яні мої небокраї». Весняне пробудження природи, радісний настрій людей у творі. Уроки української літератури, 6 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання.
1) Письмове завдання.
2) Обговорення, доповнення його.

2. Виставка малюнків-ілюстрацій до віршів Максима Рильського.

3. «Поетична хвилинка».

Любіть Україну (Уривок)
Любіть Україну, як сонце любіть,
як вітер, і трави, і води…
В годину щасливу і в радості мить,
любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов’їну.
Між братніх народів, мов садом рясним,
сіяє вона над віками…
Любіть Україну всім серцем своїм і всіми своїми ділами.
Володимир Сосюра

4. Коментар до вірша.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

1. Вступне слово вчителя.
В «Поетичній хвилинці» прозвучали рядки поезії Володимира Сосюри, за які його таврували і ганьбили, називали націоналістом і зрадником. Не було жодної центральної газети, яка б не «плюнула» на великого поета за те, що він любив свій край, свою Україну.

2. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Самостійна робота над текстом статті «Щедрий талант».

2. Бесіда.
1) Яким ви уявляєте поета?
2) Що вабило до нього людей?
3) На вашу думку, що відчував поет, читаючи про себе наклепи?

3. Виразне читання поезії «Гей, рум’яні мої небокраї…».

4. Бесіда за текстом твору.
1) Чи звертали ви увагу на перші ознаки весни?
2) Які почуття це у вас викликало? Чому?
3) Прочитайте ще раз мовчки вірш, уявіть картину, яку зобрази» поет. Що ви «чуєте», «бачите» при цьому?
4) Пригадайте Морозенка з оповідання Панаса Мирного. Чому він зображений в образі старого діда, а весна в багатьох тво рах — в образі молодої дівчини?
5) Що кожний із них несе людям?
6) Чому поет зображує весну з журавлиними крилами? Що це вам нагадує?
7) Пригадайте, як колись наші предки зустрічали весну. Які образи-символи використовували?
Це слід запам’ятати: коли вперше дихне своїми пахощами весни, з’являються перші квіти, які називаються провесною. Це слово стно рила Леся Українка.
8) Яка головна думка твору?

5. Закріплення вивченого.
1) Якими частинами мови виражені слова, що римуються?
2) Які образи-символи ви могли б ще запропонувати?
3) Знайдіть порівняння і замініть іншою формою.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Переписати народні прикмети і додати свої, запитавши про це в членів своєї родини.
Прочитати самостійно твори Остапа Вишні «Фазани», «Ведмідь», «Петрик, Резеда і бариня»; Олександра Ковіньки «Хатнє виховання», «Як ото колись лікували».

50. Тема уроку: Володимир Сосюра. «Гей, рум’яні мої небокраї». Весняне пробудження природи, радісний настрій людей у творі. Уроки української літератури, 6 клас

Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі
