• Реклама

49. Тема уроку: Максим Рильський. «Перед грозою». Замилування картиною рідної природи. «Коні». Прекрасний малюнок літнього вечора. Уроки української літератури, 6 клас

49. Тема уроку: Максим Рильський. «Перед грозою». Замилування картиною рідної природи. «Коні». Прекрасний малюнок літнього вечора. Уроки української літератури, 6 клас

Мета: показати велич і красу рідного краю, передані поетом засобами мови; розвивати естетичне сприйняття художніх текстів, образне мислення, уміння помічати прекрасне в поезії і в житті; виховувати любов і повагу до краси слова, до рідного краю.

Обладнання: репродукція картини М. Пимоненка «Перед грозою», зошити, підручники.

ХІД УРОКУ Максим Рильський. «Перед грозою». Замилування картиною рідної природи. «Коні». Прекрасний малюнок літнього вечора. Уроки української літератури, 6 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання. Виразне читання поезії «Пісні» напам’ять.

2. «Поетична хвилинка».

Тихо
Я так давно не чув, як перепел вночі
Запідпадьомкає, як в лузі деркачі
Охриплим голосом задеркотять жагуче.
Ти вперше чуєш це, маленький мій онуче,
Що довго так не спиш, дивуючи з життя.
Люби його, люби, як я любив, дитя,
Як знову я ладен — і можу ще любити!
Перед тобою світ — великий том розкритий,
І перші букви в нім тобі лише дались…
Що ж! Ті, що я знав, спізнаєш ти колись!
Максим Рильський

3. Коментар до вірша.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

1. Пояснення вчителя.
Поняття про епіграф: уривок із твору іншого автора, крилатий вислів або прислів’я, поставлене перед текстом, називається епіграфом. Він виражає головну думку того твору, перед яким поставлений.

Епіграф — це грецьке слово і в перекладі означає: той, що написаний попереду.

2. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виразне читання поезії «Перед грозою».

2. Зміст епіграфа до вірша «Перед грозою»

3. Бесіда за текстом твору.
1) Як ви розумієте зміст перших двох строф?
2) Про які прикмети, що віщують дощ, ви дізналися?
3) Чим грозова хмара нагадує «чорних птиць імлисте пір’я»?
4) Знайдіть рядок, звучання якого нагадує гуркіт грому.
5) Який вигляд мають блискавки? Чому поет називає їх шаблями?
6) Якими частинами мови є слова, що римуються?
7) Доберіть синоніми й антоніми до слів: іти, розтривожений, дитя.
8) Які ви знаєте народні прикмети, що віщують якусь погоду (дощ, мороз, вітер)?
9) Чому, на вашу думку, поет взяв до свого вірша саме такий епіграф? «
10) Яка головна думка твору?

4. Виразне читання вірша «Коні».

5. Бесіда за текстом твору.
1) Як ви уявляєте літній вечір, степ, табун коней (усне малювання)?
2) Опишіть зовнішній вигляд лошат. Як ставиться до них старий пастух?
3) Опишіть свої враження від прочитання вірша.
4) Знайдіть у творі епітети. Для чого вони використані поетом?
5) Останній рядок поезії містить порівняння. Чи можна його замінити іншою формою (орудним відмінком)?
6) Яка головна думка вірша?

6. Закріплення вивченого.
Чим вірші «Перед грозою» і «Коні» співзвучні?

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виготовити ілюстрації (будь-якою технікою) до творів Максима Рильського. Виконати письмово «Завдання додому».

49. Тема уроку: Максим Рильський. «Перед грозою». Замилування картиною рідної природи. «Коні». Прекрасний малюнок літнього вечора. Уроки української літератури, 6 клас

Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі
