• Реклама

48. Тема уроку: Максим Рильський. «Пісні». Вияв глибокої поваги до всіх народів нашої планети, захоплення їхньою поетичною творчістю. Уроки української літератури, 6 клас

48. Тема уроку: Максим Рильський. «Пісні». Вияв глибокої поваги до всіх народів нашої планети, захоплення їхньою поетичною творчістю. Уроки української літератури, 6 клас

Мета: показати красу і велич української пісні, повагу до всіх культур світу, почуття, виражені засобами мови; розвивати естетичні смаки, спостережливість, уміння послідовно висловлювати свою думку; виховувати любов і повагу до своєї культури та надбань різних культур світу.

Обладнання: портрет письменника, фотомонтаж, присвячений народній пісні, збірники народних пісень різних народів світу, зошити, підручники.

ХІД УРОКУ Максим Рильський. «Пісні». Вияв глибокої поваги до всіх народів нашої планети, захоплення їхньою поетичною творчістю. Уроки української літератури, 6 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання.
Письмова робота (читання, обговорення).

2. Виразне читання поезії.
Перекажіть зміст вірша від імені першої особи.

3. «Поетична хвилинка».

Вербова гілка
Вербова гілка зацвіла
У мене на столі
Як символ сонця і тепла,
Ще схованих в імлі.
Як знак зеленої весни,
Котра ще вдалині,
Як знак, що щастя сад рясний
Даровано мені.
Вербова гілка на столі
У мене зацвіла…
Прилинуть сонце, журавлі,
А в них на кожному крилі
Дар сонця і тепла!
Максим Рильський

4. Коментар до вірша.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

1. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

2. Літературна композиція «Народна пісня — злет душі людської». (Звучать в аудіозапису українські народні пісні.)

Учень:
Народна пісня зоряно, незгасно
Горить в моєму серці повсякчас
Не пломенистим закликом, не гаслом,
А променем, що будить сівача.
Вона мене виводить на дорогу,
Вона мені просвітлює віки,
Де радість і печаль мого народу
Врослися в древа вічного гілки.

Учень:
Вона — любов, вона — печаль і втіха,
Жива вода на виразки душі.
Поки живе — обереже від лиха
Понад стежками тихі спориші.
Але боюсь, боюсь, щоб не збороли,
В модерну щоб не втиснули труну
Мого народу пісню чарівну
З чужих країв залізні рок-ен-роли.
І я готовий крізь огнисті брами
Пройти і душу випалить дотла.
Лише б народна пісня не вмирала,
Щоб в молодих серцях вона жила.

Учениця:
Такого сплеску в музиці і слові.
Вогню такого не передаси
Нічим, крім пісні, посестри любові,
Криниці невичерпної краси.
Не раз плювали нелюди в криницю,
Живлюще забивали джерело,
Але жива вода ламала й крицю —
І знову диво дивнеє цвіло.
Юначе серце пісня запалила —
А в пісні тій співалось про калину,
Яка ото у лузі розцвіла.

Учень:
Коли палає даль багряно,
Відбившись в заводях ріки.
Здається, голосу Бояна
Уже не чути крізь віки.
Та раптом щось зламало мури —
Нендче гуслі чи бандура,
Переганя струна струну,
Переливається в луну.
І ми збагнули вранці-рано:
Ні, не вмирає дух Бояна,
Озветься десь у глибині —
То у тобі, то у мені.
І озиваються віки
У плесі вічної ріки.

Учениця:
Пісня — наш паспорт вічний,
Пропуск у білий світ…
Ми не ховали обличчя,
Гордо йшли сотні літ.
Завжди ми накривали дружби ясні столи.
Нас по піснях пізнавали,
Де б ми таки не були.
Райдуга в небі висне,
Граючи в плесах вод.
Доки живе наша пісня,
Доти живе народ.
(Звучить в аудіозапису народна пісня).

Бесіда.
1) Які думки висловлені в літературній композиції?
2) Які строфи видалися особливо емоційними?
3) Які почуття висловлені в поезіях?
4) Яка головна думка літературної композиції?

ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виразне читання поезії «Пісні».

2. Бесіда за текстом.
1) Які почуття в поета викликають пісні?
2) За допомогою яких слів він висловлює свої почуття? Як називаються ці художні засоби?
3) Пригадайте і назвіть відомі вам народні пісні. Які з них стали вашими улюбленими? Чому?
4) Що у вірші сказано про зміст пісень?
5) Пригадайте пісні, в яких зображено:
«труд»;
«даль походу»;
«гнів великого народу»;
«за народ пролита кров».
6) Знайдіть у вірші рядки, в яких автор говорить про пісні інших народів. Як ви розумієте зміст цих рядків?
7) Що ви можете сказати про ставлення поета «до братніх на землі пісень»?
8) Які пісні інших народів ви знаєте?
9) Які найбільше подобаються? Чим саме?
10) До чого закликає Максим Рильський?
11) Яка головна думка твору?

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО

Бесіда.
1) Як головна думка літературної композиції перекликається з го ловною думкою поезії Максима Рильського?
2) Випишіть у зошити два перші рядки четвертої строфи, проставте наголоси, складіть схему.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити вірш «Пісні» на пам’ять.
Самостійно прочитати твори Володимира Сосюри: «Стоять сади в по лоні мрій», «Не кує вже зозуля в діброві».

48. Тема уроку: Максим Рильський. «Пісні». Вияв глибокої поваги до всіх народів нашої планети, захоплення їхньою поетичною творчістю. Уроки української літератури, 6 клас

Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі
