• Реклама

4. Тема уроку: Веснянки. «З-за гори, з-за високої», «Ой ти, соловейку, та ранній пташку», «Весна, весна, що ти нам принесла?». Жниварські пісні: «Ой рано, рано женчики встали», «Жніте, женчики, жніте», «Нуте, нуте до межі», «Сидить ведмідь на копі», «Котився віночок по полю», «Чи спиш, чи чуєш, пане господарю». Уроки української літератури, 6 клас

4. Тема уроку: Веснянки. «З-за гори, з-за високої», «Ой ти, соловейку, та ранній пташку», «Весна, весна, що ти нам принесла?». Жниварські пісні: «Ой рано, рано женчики встали», «Жніте, женчики, жніте», «Нуте, нуте до межі», «Сидить ведмідь на копі», «Котився віночок по полю», «Чи спиш, чи чуєш, пане господарю». Уроки української літератури, 6 клас

Мета: познайомити учнів з веснянками та жниварськими піснями як жанрами українських народних пісень, особливими умовами їх виконання; розвивати естетичне сприйняття народних пісень, уміння відчувати неповторну красу обрядових пісень; викликати бажання відновити давні українські обряди і самим брати активну участь у їх проведенні.

Обладнання: записи народних пісень, ілюстрації, збірники.

ХІД УРОКУ Веснянки: «З-за гори, з-за високої», «Ой ти, соловейку, та ранній пташку», «Весна, весна, що ти нам принесла?». Жниварські пісні: «Ой рано, рано женчики встали», «Жніте, женчики, жніте», «Нуте, нуте до межі», «Сидить ведмідь на копі», «Котився віночок по полю», «Чи спиш, чи чуєш, пане господарю». Уроки української літератури, 6 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання.
1) Читання із зошитів записаних колядок і щедрівок.
2) Спостереження над змістом колядок і щедрівок.

2. Бесіда.
1) Яких обрядів стосуються записані вами пісні?
2) Чому колядки і щедрівки є величальними піснями?
3) Яке є цьому підтвердження?
4) Що таке обряд?
5) Які обряди ви знаєте?

3. Самостійна робота (див. додаток до уроку № 4).

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

1. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

2. Початок уроку — звучить поезія Миколи Філянського:

Березіль
Прозорі тіні берег красять,
Гудуть десь бджоли у дуплі,
На камінь ящірка вилазить,
Припав метелик до землі…
Зірвавши саван, степ сміється,
Гуляє хвиля по лугах,
Вінком веселим хмара в’ється,
З таємним окликом несеться
Під сонцем першим зграя птах…

3. Бесіда.
1) Про що йдеться у цьому вірші?
2) Які настрої передає поет?
3) Що є характерним для цієї пори року?

4. Повідомлення учителя.
Ми продовжуємо наше знайомство з обрядовими піснями. Коли після зими з її тріскучими морозами наставала тепла пора року, тоді виконувалися обряди проводів зими, зустрічі весни. Мета таких обрядів — прискорити прихід весни, прослааляючи життєдайне тепло.

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Пояснення вчителя.
Настання весни сприймалося нашими предками як боротьба двох сил — холоду й тепла. Кожна сила мала богоподібне начало, і наші далекі предки вважали за необхідне виконати певний ритуал, щоб закономірний процес у природі відбувався також і за їхньої участі. Що вам відомо про весняні обряди?

2. Повідомлення учнів.

Повідомлення 1. Весняне пробудження природи, початок польових робіт будили нові прагнення й сподівання. У сиву давнину цю пору року зустрічали великою кількістю різних обрядів, ігор, пісень. Як тільки починали танути сніги, виконували обряд проводів зими. Свято проводів зими і зустрічі весни супроводжувалось спалюванням солом’яного опудала, що символізувало зиму, інколи його не спалювали, а топили в річці. Призначення цього обряду магічне — допомогти весні перемогти холодну зиму.

Повідомлення 2. Таку ж магічну функцію мали і обряди заклику весни. З настанням тепла на вигонах гуртами збиралась молодь «закликати весну»: співали пісні-веснянки (їх ще називають гаївками), які славили прихід весни та оспівували воскреслу природу, висловлювали сподівання на добрий урожай. А ще по вулицях носили зображення сонця, водили хороводи, алаштовували різні ігри. Здебільшого веснянки починали співати 9 березня за старим стилем.

Повідомлення 3. Був ще й дитячий обряд. Здавна люди вірили, що весну приносять на крилах птахи. Тому діти носили по селу випечених із тіста «жайворонків» і співали пісень, щоб птахи швидше прилітали з теплих країв:

Благослови, мати.
Весну закликати!
Весну закликати,
Зиму проводжати!
Зимочка в візочку,
Літечко в човночку.

3. Пояснення вчителя.
Тож як називалися пісні, що виконувалися під час весняних обрядів? Так, пісні, що співалися під час весняних обрядів, називалися веснянками. Крім пісень молодь виконувала різні ігри, що супроводжувалися виконанням певних танцювальних рухів та спеціальними піснями й танками. Ці ігри дуже різноманітні. Серед них найпо-цулярнішими були: «Подоляночка», «Мак», «Перепілочка», «Огірочки», «Льон». (Бажано, щоб діти підготували і виконали в класі гру-веснянку «Подоляночка».)

4. Обговорення гри-веснянки.
1) На які танцювальні рухи ви звернули увагу?
2) Що вони імітують?
3) Чому так виконувалися веснянки?
4) 3 чим пов’язані ці рухи?
5) Що вони символізують? (Веснянки належать до закличних пісень, бо вони «закликають» весну та добрий урожай.)

5. Виразне читання веснянки «Ой весна, весна — днем красна».

6. Бесіда за текстом прочитаного.
1) Які настрої передано у веснянці?
2) Чим вони викликані?
3) Які дарунки принесла весна людям? (Відповідаючи, використати слова з тексту).
4) Знайти в тексті пестливі слова, епітети, повтори, які допомагають виразити радісні почуття.
5) Пояснення вчителя: у цьому тексті є багато епітетів. Деякі з них часто вживаються з певними іменниками, складаючи з ними сталий вислів: зелене жито, холодна водиця, хрещатий барвінок. Це — постійні епітети.
6) Які ще є у цій веснянці постійні епітети?

7. Пояснення вчителя.
Крім Веснянок ми ще познайомимося з обрядовими піснями, пов’язаними із завершенням збирання врожаю. Дуже урочисто відзначалося закінчення жнив. З квітів та колосся сплітали вінок і одягали на голову найкращій жниці. Останній сніп, прикрашений квітами й стрічками, несли в село. І в полі, виконуючи обряди, і по дорозі додому, і за святковим столом люди співали пісні, які дістали назву обжинкових. У них женці прославляли добрий урожай, щедру ниву, хліборобську працю, висловлювали свою радість з приводу завершення жнив. (Див. додатки.)

8. Підсумкова бесіда за текстами пісень.
1) У чому полягає суть обряду обжинків, зажинків?
2) Що символізують ці пісні?
3) Які характерні риси ви помітили в цих піснях?

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Записати у зошити прислів’я та приказки, пов’язані з весною та жнивною порою, підготувати із збірників народних обрядових пісень виразне читання однієї пісні.

4. Тема уроку: Веснянки. «З-за гори, з-за високої», «Ой ти, соловейку, та ранній пташку», «Весна, весна, що ти нам принесла?». Жниварські пісні: «Ой рано, рано женчики встали», «Жніте, женчики, жніте», «Нуте, нуте до межі», «Сидить ведмідь на копі», «Котився віночок по полю», «Чи спиш, чи чуєш, пане господарю». Уроки української літератури, 6 клас

Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі
